2 podwyżki i redukcja bilansu?

2 podwyżki i redukcja bilansu?
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-04-06 (09:24)

Minutes Fed wskazują naszym zdaniem, że Fed podniesie stopy procentowe w czerwcu i wrześniu, a pod koniec roku zacznie zmniejszać sumę bilansową. Bez reakcji na dolarze. Rynek czeka na oświadczenia po spotkaniu prezydentów USA i Chin, publikację sprawozdania z posiedzenia EBC oraz jutrzejsze dane z rynku pracy.

Złoty korekcyjnie mocniejszy. Straci w dalszej części tygonia.

W sprawozdaniu z posiedzenia, które odbyło się 16 marca Rezerwa Federalna wskazuje, że będzie chciała zmniejszyć, wynoszącą obecnie 4,5 bln dol., sumę bilansową przed końcem roku. Oznacza to, że nie będzie reinwestowała środków uzyskanych z posiadanych obligacji. Jest to równoznaczne ze zmniejszeniem płynności na rynkach finansowych. Jak podkreślono w komunikacie, proces ten będzie przebiegał w sposób przewidywalny i pasywny (redukcja tylko wygasających papierów).
Nawet początkowo częściowe, jak zapowiada Fed, wstrzymanie reinwestowania środków z dokonanych wcześniej inwestycji można traktować jako ekwiwalent podwyżki stóp procentowych. Wspominał o tym niedawno wiceszef Fed W. Dudley. Co ważne, może to być środek skuteczniejszy niż podwyżki, bo bezpośrednio ograniczający płynność. Żadna z dotychczas zaaplikowanych nie spowodowała trwałego zacieśnienia warunków kredytowych.

W minutes Fed podtrzymał opinię kontynuowania procesu podnoszenia stóp, co biorąc pod uwagę informację o planach redukcji sumy bilansowej, daje dość klarowny obraz przyszłości polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych w najbliższych kwartałach. W naszej ocenie Fed podniesie stopy w czerwcu i wrześniu, czym wypełni prognozę 3 podwyżek w 2017 r. Przywróci tym samym arsenał standardowych środków oddziaływania na koniunkturę (125 pkt bazowych manipulowania stopą funduszy federalnych), z którego będzie mógł korzystać w przypadku niekorzystnych zjawisk w gospodarce. Natomiast w IV kw. zacznie zmniejszać sumę bilansową (przy założeniu, że gospodarka będzie dalej ewaluować zgodnie z założeniami, tj. bez poważniejszego spowolnienia). Polityka pieniężna będzie więc nadal zacieśniana, tylko w innej formie.

We wczorajszym dokumencie Fed zawarł także stwierdzenie o tym, iż część członków Komitetu wyraziła opinię o relatywnie wysokich wycenach akcji na amerykańskiej giełdzie oraz innych ryzykownych instrumentów, takich jak akcje krajów wschodzących, obligacji emitentów o niższej wiarygodności czy cen nieruchomości, które na przestrzeni ostatnich tygodni istotnie wzrosły. To właśnie dzięki temu, pomimo podwyżki stóp, warunki kredytowe uległy poprawie. To zdanie można traktować jako kolejne już ostrzeżenie ze strony banku centralnego, że rynki zbyt nisko wyceniają ryzyka. W tych warunkach kontynuowanie zwyżek na Wall Street w średnim terminie będzie trudne do realizacji.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych bez wpływu na złotego. Złoty porusza się w ślad za globalnymi trendami. Rada podtrzymała ocenę, że oprocentowanie jest na odpowiednim poziomie i stabilizuje gospodarkę. Ryzyko trwałego wzrostu inflacji jest niewielkie. Wskaźnik CPI będzie utrzymywał się na stabilnym, umiarkowanym poziomie w nadchodzących miesiącach. Niska dynamika inflacji w ujęciu bazowym potwierdza, zdaniem Rady, słabą presję na wzrost cen ze strony popytu.

Wszystko wskazuje na to, że marzec był kolejnym świetnym miesiącem dla amerykańskiego rynku pracy. Zwiększają się szanse na to, że Fed w czerwcu ponownie podniesie stopy procentowe. Według badającej rynek firmy ADP w ubiegłym miesiącu w sektorze prywatnym w Stanach Zjednoczonych stworzono 263 tys. nowych miejsc pracy. To najlepszy wynik od 2 lat. Zatrudnienie w przemyśle zwiększyło się o 82 tys., w tym w przetwórstwie o 30 tys., a w budownictwie o 49 tys. Zdaniem D. Tarullo, członka zarządu Fed, dane potwierdzają solidny trend i są dobrym prognostykiem dla gospodarki na II kw.

W reakcji na te doniesienia, które zapowiadają dobry odczyt w piątkowych, oficjalnych danych Departamentu Pracy, dolar przejściowo zyskał na wartości, a rynkowe stopy procentowe poszły lekko do góry. W dalszej części sesji zaszkodziły znacznie słabszy od prognoz odczyt indeksu aktywności sektora pozaprzemysłowego ISM (spadł do najniższego poziomu od października) oraz minutes. Rynek przypisuje obecnie 60-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki stopy funduszy federalnych o 25 pkt bazowych na posiedzeniu Fed 14 czerwca. My spodziewamy się, że zostanie ona przeprowadzona właśnie w tym terminie. Za takim scenariuszem, obok wciąż dobrych informacji z gospodarki, przemawia opaczna reakcja rynków (potanienie kosztu pieniądza) na wzrost stóp dokonany w marcu, która zmusza Fed do kontynuowania procesu monetarnego zacieśnienia bez względu na to, co dzieje się w gospodarce.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.