Czekając, aż coś się wydarzy

Czekając, aż coś się wydarzy
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2017-04-05 (09:22)

Awersja do ryzyka z początku tygodnia została zatrzyma we wtorek po południu, ale na razie nie widać pozytywnego odbicia, gdyż inwestorzy szukają kierunku i czekają na świeże impulsy. Debata prezydencka we Francji nie przyniosą nic interesującego dla europejskich aktywów.

Teraz uwaga przenosi się na wieczorną publikację minutek z ostatniego posiedzenia FOMC, a od jutra na rozmowy prezydentów USA i Chin. Lokalnie konferencja po decyzji RPP niesie ze sobą ryzyka po gołębiej stronie.

W ostatnich kilkunastu godzinach ponury sentyment rynkowy ulotnił się, ale jeszcze nie widać przejęcia sterów przez apetyt na ryzyko. Widzieliśmy nieśmiałe próby podniesienia rynku akcji lub odbicia walut ryzykownych, ale ogólnie rynek stanął w miejscu. Wydarzeniem wczorajszego wieczoru mogła być trwające prawie 4 godziny debata 11 kandydatów na prezydenta Francji, ale niewiele można było z niej wynieść. Debata rozegrała się mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami z dominacją czterech głównych kandydatów. Le Pen była sobą z podkreślaniem zapędów protekcjonistycznych, Fillon i Macron trzymali się poważnej linii, z kolei wyróżniającym się elementem był przedstawiciel lewicy Melechon, który w opinii widzów wypadł najlepiej. Ogólne wrażenie jednak jest takie, że debata nie przetasuje kolejności w wyścigu o fotel prezydencki i tak też odebrał to EUR/USD, który stoi blisko 1,0670. Le Pen dalej ma szanse na awans do drugiej tury wyborów, z kolei głosy z ECB dalej zbijają temat wcześniejszych podwyżek stóp procentowych. Wczoraj Liikanen powtórzył, że stopy procentowe pozostaną nisko na długo po zakończeniu QE. W tych warunkach obstawienie odbicia EUR jest karkołomnym przedsięwzięciem.

Dziś w kalendarzu czeka nas seria odczytów PMI/ISM dla usług. Jakkolwiek rewizje odczytów z Eurolandu mogą przejść bez echa, tak ciekawiej może się zrobić przy publikacji z Wielkiej Brytanii. Po słabych wynikach z przemysłu i budownictwa w ostatnich dniach, oczekiwania wobec PMI dla usług są ustawione nisko, więc teraz to lepszy odczyt może wywołać silniejszą reakcję. Mimo to na starcie negocjacji Brexitu rynek może szybko szukać okazji, by sprzedać funta po lepszych poziomach.

Raport ADP z USA może być przymiarką do piątkowych danych Departamentu Pracy z oczekiwaniami, że po dwóch silnych odczytów w styczniu i lutym przyszedł czas na schłodzenie tempa przyrostu zatrudnienia. Mimo to rynek pracy nie jest już główną kwestią dla Fed (jest nią inflacja), więc nawet słaby wynik (poniżej 150 tys.) nie powinien zaburzyć oczekiwań względem przyszłych podwyżek stóp procentowych. Kolejną poszlaką przed NFP będzie ISM dla usług i komponent dotyczący zatrudnienia, jednak wcześniejsze wskazania indeksów regionalnych nakazują optymizm. Główna uwaga skupi się dopiero na protokole z ostatniego posiedzenia FOMC, kiedy dokonano podwyżki stóp procentowych. Rynek będzie szukał przesłanek odnośnie kolejnej podwyżki w czerwcu i w dalszej części roku. Niespodzianką może być rozpoczęcie debaty o ograniczaniu sumy bilansowej Fed (ograniczanie portfela skupionych w czasie kryzysu instrumentów finansowych). To mogłoby przynieść pozytywną reakcję dolara.

Złoty czeka na decyzję RPP, gdzie nie będzie zaskoczeniem utrzymanie stopy referencyjnej na 1,50 proc. Uwaga przeniesie się na komunikat po posiedzeniu i konferencję prasową, gdzie prezes NBP Glapiński będzie z dumą przypominał, jak przed miesiącem ostrzegał przed zahamowaniem wzrostów inflacji. Marcowe dane o CPI wspierają poglądy gołębiego obozu i ustawiają wydźwięk dzisiejszego przekazu. Wykupiony złoty jest narażony na dalsze oddawanie ostatniego umocnienia, szczególnie jeśli komentarze z Rady bardziej oddalą perspektywę podwyżki.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.