Uspokojenie na rynkach korzystne dla EM

Uspokojenie na rynkach korzystne dla EM
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-03-31 (09:19)

W marcu na emerging markets napłynęło najwięcej kapitału od 26 miesięcy, a złoty zaliczył najdłuższą falę umocnienia od 7 lat. Stabilny handel i brak poważniejszych zagrożeń sprzyjają inwestycjom opartym na różnicach w stopach (carry trades), co dodatkowo wspiera rodzimą walutę. Kwiecień nie będzie już pod tym względem tak atrakcyjny.

Oczekujemy znacznego pogorszenia nastrojów i silniejszej korekty na giełdach.
Kończący się miesiąc przyniósł wg Instytutu Finansów Międzynarodowych (Institute of International Finance, IIF) największy napływ kapitału na rynki wschodzące (EM) od ponad 2 lat. IFF szacuje go na 30 mld dol., po 17 mld dol., które napłynęły w lutym. Po raz pierwszy od 3 lat dodatnie saldo odnotowano w Chinach (stąd przejściowe zahamowanie deprecjacji juana). Większość pieniędzy, które zostały ulokowane w akcjach i obligacjach krajów wschodzących w marcu popłynęła po decyzji Fed o podwyżce stóp procentowych. W przeszłości w podobnych warunkach, z racji podwyższonych kosztów obsługi zadłużenia i aprecjacji dolara, aktywna EM były najczęściej wyprzedawane.

Tym razem stało się inaczej, a służy temu względny spokój, który zapanował na rynkach finansowych po zaskoczeniu związanym z wyborem D. Trumpa na stanowisko 50. prezydenta USA. Brak obecnie poważniejszych zagrożeń dla wzrostu gospodarczego i stabilnego handlu, przy obfitości kapitału dostarczanego przez duże banki centralne świata (EBC, BoJ, BoE), a jednocześnie wygórowanych wycenach na rynkach rozwiniętych, sprzyja poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu na mniej bezpiecznych segmentach.

W przypadku złotego ważną rolę odgrywają dodatkowo transakcje typu carry trades. Relatywnie wysokie stopy procentowe NBP, zmniejszone ryzyko polityczne oraz poprawa perspektyw gospodarczych powodują, że złoty jest jednym z głównych kierunków lokat carrry trades. Jednocześnie ujemnie oprocentowane euro jest podstawową walutą źródła kapitału (pożyczek). Taka sytuacja trwać będzie dopóty, dopóki nie pojawi się coś, co zakłóci spokój graczy. Naszym zdaniem na rynkach panuje zbyt duży błogostan, a wyceny akcji na giełdach w USA są bardzo wygórowane. Nie musi to oznaczać automatycznie korekty, ale potencjał wzrostów jest tam silnie ograniczony.

Kiedy wyczerpią się możliwości korzystnych lokat kapitału na EM do wzrostów dołączyć powinny towary. Kolejnym etapem jest już globalne załamanie. To na szczęście jednak najwcześniej perspektywa 2018 r., kiedy Fed solidnie zacieśni politykę pieniężną, co odczuwalnie wpłynie na możliwości obsługi zadłużenia inwestycji na granicy opłacalności.

Z bieżących informacji, inflacja w Niemczech spada równie gwałtownie jak na przełomie roku przyspieszyła. Wskaźnik CPI obniżył się w marcu, według wstępnych danych, do 1,6 proc. r/r z 2,2 proc. przy medianie prognoz na 1,8 proc. Dane zdają się potwierdzać krótkoterminowy charakter przyspieszenia oraz wpływ czynników jednorazowych wynikających z podrożenia surowców energetycznych i żywności. Zachowanie inflacji zmniejsza presję na Europejski Bank Centralny (EBC), by wycofywał się z ultra łagodnej polityki pieniężnej i szybko podnosił stopy procentowe. Rynek zmniejszył w ostatnich dniach prawdopodobieństwo podwyżki stóp przed końcem roku do 36 proc. z 50 proc.

Agencja ratingowa Standard&Poor’s spodziewa się, że EBC przesunie, znajdującą się obecnie na poziomie -0,4 proc., stopę depozytową bliżej 0 proc. pod koniec roku, ale wydłuży program QE poza 2017 r. w zmniejszonej formie 40 mld EUR miesięcznie z obecnych 60 mld. Takie rozwiązanie warto rozważyć, ponieważ pozwoliłoby ono sprowadzić stopę depozytową do „normalnych”, tj. dodatnich wartości, a jednocześnie zmniejszyć wynikającą z tego presję na wzrost rynkowych stóp procentowych i umocnienie euro, czego EBC chciałby za wszelką cenę uniknąć. W sytuacji wydłużenia programu QE i minimalnych podwyżek stóp procentowych średnioterminowe perspektywy dla wspólnej waluty prezentowałyby się niekorzystnie w porównaniu do dolara. Podtrzymanie wysokiej akomodacyjności polityki pieniężnej EBC w 2018 r. przy kontynuowaniu procesu monetarnego zacieśniania w USA sprowadzi kurs EUR/USD w okolice wartości parytetowej.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

09:58 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

09:55 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.