Czy rynek pracy pomoże dolarowi?

Czy rynek pracy pomoże dolarowi?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-03-10 (10:58)

Kluczowe informacje z rynków: Chiny: Agencje odnotowały wypowiedzi szefa Ludowego Banku Centralnego, oraz jego zastępcy. Pierwszy stwierdził, że spodziewa się większej stabilizacji kursu juana w tym roku, wezwał tez do większego otwarcia rynku obligacji na zagraniczny kapitał.

Odnosząc się do kwestii związanej z rezerwami walutowymi, przyznał, że rosły one nazbyt szybko w okresie ostatnich 15 lat, a ostatni ich spadek (za sprawą wydatków na stabilizowanie juana) jest akceptowalny. Z kolei zastępca szefa PBOC powtórzył tylko, że nie ma żadnych planów dotyczących dewaluacji juana w celu wsparcia słabszego ostatniego eksportu. Tymczasem agencja Bloomberg podała, że Goldman Sachs podniósł swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla Chin do 6,3 proc. k/k w I kwartale, a w całym roku do 6,6 proc. r/r z 6,5 proc. r/r wcześniej.

Australia: Dynamika pożyczek dla gospodarstw domowych wyniosła w styczniu 0,5 proc. m/m wobec 0,4 proc. m/m w grudniu (szacowano spadek o 1,0 proc. m/m)

Naszym zdaniem: Dolar rośnie dzisiaj rano tylko w relacji do japońskiego jena, w pozostałych relacjach nieznacznie traci. To może być sygnał, że inwestorzy pozostają jednak ostrożni, co do pozytywnego wpływu dzisiejszych danych Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Oficjalna mediana agencji Reuters zakłada wzrost etatów poza rolnictwem w lutym o 190 tys., a w przypadku sektora prywatnego o 193 tys. Stopa bezrobocia ma nieznacznie spaść do 4,7 proc., a dynamika płac dać wzrost na poziomie 0,3 proc. m/m. Niemniej po świetnych odczytach ADP ze środy (298 tys. dla sektora prywatnego) apetyty rynku są wyższe. Według banku Goldman Sachs liczba etatów poza rolnictwem może wzrosnąć o 215 tys., a w sektorze prywatnym o 200 tys., co może być m.in. wynikiem ciepłej zimy. Pytanie tylko, czy to wystarczy do tego aby umocnić dzisiaj po południu dolara. Nie do końca. O ile marcowa podwyżka stóp przez FED jest już w pełni wyceniona, to rynek nie jest do końca pewien „jastrzębiego” przekazu, który miałby zwiększyć szanse na kolejny ruch w czerwcu. Niemniej warto będzie też śledzić tzw. dot-chart, czyli wykres oczekiwań członków FED, co do kształtowania się poziomu stóp procentowych w przyszłości. Grudzień pokazał już, że o ile formalnie członkowie FED mogą być bardziej ostrożni, to w tym przypadku wymowa bywa „jastrzębia”. Tylko, że aby rzeczywiście umocnić dolara, potrzebny będzie raczej impuls do spekulacji nt. czterech podwyżek stóp w tym roku (co kwartał)…

Na wykresie koszyka BOSSA USD mamy nieznaczne cofnięcie po wczorajszym doji, które jednocześnie nieznacznie naruszyło szczyt z początku marca przy 85,50 pkt. Nadal obowiązuje też ważny opór przy 85,42 pkt. Jeżeli dzisiaj nie uda się zakończyć handlu powyżej poziomów 85,42-85,50 pkt. to wzrośnie prawdopodobieństwo spadkowego scenariusza na przyszły tydzień – chociaż ten z racji posiedzenia FED może przynieść sporą zmienność notowań.

Wykres dzienny BOSSA USD

Po wczorajszym przekazie z Europejskiego Banku Centralnego (dano do zrozumienia, iż spadają potrzeby podejmowania kolejnych działań, co jest zapowiedzią odchodzenia od dotychczasowej polityki w długiej perspektywie) nadal dobrze radzi sobie euro. Teraz kluczowym tematem będą wybory parlamentarne w Holandii zaplanowane na 15 marca – ostatnie sondaże pokazują, że poparcie dla eurosceptyków z PVV maleje, a liderem znów jest VVD premiera Marka Rutte. Jeżeli taki byłby faktyczny wynik, to byłby to sygnał, że obawy związane z mocną pozycją partii populistycznych w Europie, były nadmierne. Byłby to pozytywny sygnał dla euro.
Na wykresie EUR/USD jesteśmy blisko oporów 1,0617-19, które mogą zostać złamane. Będzie to sygnał do ruchu w stronę maksimów z lutego przy 1,0675-78. Jednocześnie wzrośnie prawdopodobieństwo wykształcenia się formacji odwróconej RGR rysowanej przez ostatnie 4 miesiące.

Na koniec ujęcie USD/JPY, który wczoraj wybił szczyt z połowy lutego przy 114,95 wskazując na opuszczenie górą wcześniejszej konsolidacji. Dzienne wskaźniki potwierdzają ruch w górę, ale jesteśmy blisko kluczowej strefy oporu 115,56-116,13, której złamanie może być trudne bez mocnego impulsu makro. Tymczasem w kwestii pozytywnych informacji dla dolara pozostajemy nieco sceptyczni…

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.