Moment na rozważania

Moment na rozważania
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2017-02-20 (09:55)

Nowy tydzień startuje w ospałym tempie, gdyż perspektywa święta w USA paraliżuje handel na rynkach całego globu. Chwila oddechu od wydarzeń makro może posłużyć do zadumy nad rozwojem sytuacji po stronie ryzyk politycznych, gdzie jest coraz więcej pytań niż odpowiedzi.

Bez wątpienia pesymizm jeszcze nie rozgościł się na dobre na rynkach finansowych, biorąc pod uwagę kolejny dzień świeżych rekordów na Wall Street, który ciągnie za sobą mniej zdecydowane rynki w Europie i w Azji. Jednak nawet mimo tego dzienne wzrosty indeksu S&P500 od początku roku tylko trzy razy przekroczyły 0,7 proc., co trochę mówi o przekonaniu do kontynuowania hossy. Z jednej strony nie brakuje dowodów, że gospodarka światowa ma się dobrze i powinna mieć się lepiej w kolejnych miesiącach. Jednak jeśli dla wszystkich jest to sprawa oczywista, to rośnie ryzyko, że inwestorzy będą złapani znienacka przez negatywny szok. Stąd bierze się rezerwa w euforycznym gonieniu wzrostów. Dla inwestorów powodami do obaw są m.in. decyzje prezydenta USA Trumpa, wybory we Francji, przetasowania polityczne we Włoszech, a ostatnio ciągły bój o przyszłość Grecji. W takim klimacie dane makro schodzą na dalszy plan i to najlepiej tłumaczy niemoc USD w obliczu bardzo dobrych danych z gospodarki USA w ubiegłym tygodniu. Nawet jeśli przy jastrzębich wzmiankach z obozu Fed wzrosły teoretyczne szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA, rynek nie zamierza stawiać wszystkich pieniędzy na ten zakład. Z uwagi na to, że prezydent Trump woli poświęcać konferencje prasowe na krytykowanie dziennikarzy niż przedstawianie planu reformy podatkowej, nie może dziwić, że łatwiej jest porzucać USD, kiedy brak napływu nowych pozytywnych informacji.

EUR/USD tkwi w trendzie bocznym, gdyż sygnały z Europy nie są zadowalające. Ryzyko polityczne w Europie ma wiele twarzy i choć bieżąca skala problemów wydaje się niewielka, szybko może urosnąć do palących problemów. We Włoszech partia rządząca boryka się z wewnętrzną walką o przywództwo. Były premier kraju Renzi zrezygnował z kierowania partią, ale szuka reelekcji, by zjednoczyć partię. Jednak zamieszanie grozi wzrostem poparcia dla anty-unijnego Ruchu 5 Gwiazd. Kampania wyborcza we Francji staje się coraz bardziej pogmatwana, a to nie będzie sprzyjać apetytowi na ryzyko. Przed weekendem rynek obiegła informacja, że kandydaci lewicy Hamon i Melenchelon mogliby połączyć siły. W ten sposób wspólny kandydat wskoczyłby na drugie miejsce w wyścigu o fotel prezydenta i w drugiej rundzie walczył z liderką Frontu Narodowego Le Pen. Przy eliminacji Fillona i Macrona druga runda byłaby wyborem między dwoma nieprzyjaznymi dla rynków kandydatami. Z kolei w sprawie Grecji dziś spotykają się ministrowie finansów Eurolandu, by dyskutować o wypłacie kolejnej transzy pomocy. Nowy kryzys wisi w powietrzu, choć najbliższa zapadalność długu Grecji wypada dopiero 20 kwietnia. Jednak razem wszystko to tworzy zestaw czynników, który mogą posłużyć za pretekst do ucieczki do ryzykownych aktywów, jeśli przyjdzie na to czas.

Styczniowa sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii wypadła bardzo słabo (-0,3 proc. m/m, prog. 1 proc.) i tym samym potwierdziła obawy Banku Anglii z ostatniego Raportu o Inflacji, że konsumpcja będzie poszkodowana przez wzrost inflacji. Pojawiają się też pierwsze dowody, że obawy o Brexit zwiększą skłonność Brytyjczyków do oszczędzania, co dodatkowo uderzy w dynamikę wydatków. Dane wzmacniają oczekiwania, że aktywność gospodarcza będzie słabsza w 2017 r., tym samym jest mało realne, aby BoE szykował się do prędkiej podwyżki stóp procentowych. GBP pozostaje celem do średnioterminowej sprzedaży.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

11:04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

11:03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

11:02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.