Dolar nieśmiało odbija

Dolar nieśmiało odbija
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-02-17 (11:48)

USA: Zdaniem Dennisa Lockharta z oddziału FED w Atlancie (bez prawa głosu w FOMC w tym roku) inflacja może osiągnąć cel wcześniej, niż sądzono wcześniej, gdyż dane z gospodarki pokazują jej większą siłę. Tym samym FED powinien rozważać każde opcje, w tym możliwość podwyższenia stóp procentowych w marcu, chociaż jego zdaniem lepszym terminem byłby maj.

Agencje odnotowały też konferencję Donalda Trumpa na której zapowiedział przedstawienie „ważnych rzeczy” już w przyszłym tygodniu, dodając, że liczy na szybką legislację ustaw podatkowych. Zdaniem Trumpa zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych mogłyby zostać procesowane w Kongresie jeszcze na początku marca, choć jak dodał Demokraci prowadzą obstrukcję w kwestii kluczowych zmian.

Japonia: Minister finansów Taro Aso wyraził opinię, że rozmowy nt. bilateralnej współpracy gospodarczej pomiędzy USA, a Japonią, rozpoczną się na początku kwietnia i będą się koncentrować na m.in. na aspektach związanych z inwestycjami w infrastrukturę, energetykę, oraz kwestiami umów handlowych. Poznaliśmy etż indeks Tankan, który w lutym wzrósł do 20 pkt. z 18 pkt.

Nowa Zelandia: Sprzedaż detaliczna wzrosła w IV kwartale o 0,8 proc. k/k i 4,2 proc. r/r (to nieco poniżej oczekiwań). Pogorszył się też wskaźnik PMI dla przemysłu, który w styczniu spadł do 51,6 pkt. z 54,5 pkt. Agencje poinformowały też o działaniach premiera Englisha, który po fiasku TPP chciałby wynegocjować nowe umowy o regionalnym handlu z Australią
Wielka Brytania: Sprzedaż detaliczna w styczniu nieoczekiwanie spadła o 0,3 proc. m/m, oraz do 1,5 proc. r/r (szacowano +0,9 proc. m/m i +3,4 proc.). W ujęciu bazowym (bez paliw) również było kiepsko, tj. -0,2 proc. m/m i +2,6 proc. r/r.

Naszym zdaniem: Dolar próbuje dzisiaj nieco odbijać po przecenie z ostatnich dni, co można powiązać z pewnymi „rozterkami” rynku dotyczącymi możliwości marcowej podwyżki stóp procentowych przez FED. Prawdopodobieństwo takiego ruchu liczone przez Bloomberga przekracza już 40 proc., chociaż patrząc na model CME FED Watch jest to zaledwie, bądź tylko 22,1 proc. Tak czy inaczej rynki będą liczyć się z taką możliwością 15 marca, chociaż realnie szanse na taki ruch nie będą nazbyt duże. Ta data zbiega się jednak z terminem wyborów parlamentarnych w Holandii, co może dawać dodatkowe argumenty za umocnieniem dolara, ale…. na kilka dni przed tym terminem. Czemu nie teraz? Po pierwsze temat Holandii może być dla rynków istotny ze względu na Francję, gdyby PVV dostała znacznie większe poparcie niż na to wskazują sondaże i wzrosłoby ryzyko politycznego pata – teoretycznie parlament jest tam rozdrobiony, ale zbudowanie koalicji z szeregu małych ugrupowań, aby pominąć PVV, może nie być tak proste. Szanse na rządy PVV nie będą jednak duże, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Kolejna sprawa to zachowanie się dolara w ostatnich dniach – dane makro były mieszane, ale ostatecznie szanse na marcowy ruch ze strony FED wzrosły, ale dolar potaniał. Trudno wyobrazić sobie, aby nagle sytuacja miała się odwrócić. Na amerykańskiej walucie mogą ważyć kwestie związane z ustaleniami przed marcowym spotkaniem ministrów finansów G-20 (pytanie, jak to kwestii manipulacji walutą podejdzie nowa administracja USA), a także spekulacje wokół ustaw podatkowych Donalda Trumpa. Co zobaczymy w przyszłym tygodniu? Czy będzie to tylko zarys podatku granicznego, czy coś więcej? Wczoraj portal Politico.com spekulował, że Republikanie nie spodziewają się na razie kompleksowych rozwiązań.

Układ techniczny koszyka BOSSA USD jest negatywny – zarówno w układzie dziennym, jak i tygodniowym. Rośnie prawdopodobieństwo złamania ważnego poziomu 83,50 pkt. w kolejnych dniach. Wtedy mielibyśmy otwartą drogę nawet do 82,00 pkt., gdzie przebiega dawna linia trendu wzrostowego z drugiego półrocza ub.r.

Dzisiaj na głównych relacjach G-10 dolar najbardziej zyskuje z funtem, któremu zaszkodziły rozczarowujące dane nt. sprzedaży detalicznej za styczeń. To kolejny dowód (po inflacji CPI sprzed kilku dni), że trudno będzie o argumentację dotyczącą ewentualnej podwyżki stóp przez BOE w nadchodzących miesiącach. Zamiast tego pojawi się niepewność związana z procesem negocjacji Brexitu, a każde opóźnienia będą traktowane na niekorzyść funta. Na wykresie GBP/USD widać, że powrót do strefy oporu 1,2510-1,2555 był dość krótki i powróciliśmy w rejon wsparć przy 1,24. Wzrosło tym samym prawdopodobieństwo testowania dołka z 7 lutego przy 1,2346. Niemniej biorąc pod uwagę możliwość słabości USD na głównych ustawieniach w kolejnych dniach, szanse na wyraźne złamanie tego poziomu nie wydają się być nazbyt duże.

Na przeciwległym biegunie walut G-10 jest dzisiaj jen, który zyskuje w relacji z dolarem. To w dużej mierze „zasługa” widocznej słabości rynków akcji, przed czym przestrzegaliśmy wczoraj rano zwracając uwagę na to, że Trump może w przyszłym tygodniu bardziej rozczarować giełdy, niż dolara. Na wykresie USD/JPY widać, że próbujemy ponownie wbijać się w obszar klina spadkowego, z którego teoretycznie wybiliśmy się kilka dni temu. To neguje w/w formację. Słabość zaczynają wykazywać trendowe wskaźniki MACD i TDI na układzie dziennym…

Najbardziej interesującym tematem pozostaje EUR/USD ze względu na hipotetyczne (choć, czy tylko?) oznaczenie RGR dla fluktuacji z ostatnich 3 miesięcy. Chodzi oczywiście o odwróconą formację RGR, gdzie linia szyi przebiega nieco powyżej 1,08. Na razie, zatem jest to tylko zarys, chociaż ewentualne podejście pod linię szyi w kolejnych dniach, może zwiększyć emocje na rynku…

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.