Możliwa korekta ostatnich wzrostów dolara?

Możliwa korekta ostatnich wzrostów dolara?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-02-08 (12:04)

USA: Zdaniem przemawiającego wczoraj wieczorem Neel’a Kashkari oddziału FED w Minneapolis (w tym roku z prawem głosu w FOMC) w gospodarce nie widać presji płacowej, a oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone.

Dał do zrozumienia, że nie jest zwolennikiem pośpiechu w kwestii podwyżek stóp, co jednak nie dziwi biorąc pod uwagę jego „gołębie” podejście.

Wielka Brytania: Zdaniem Kristin Forbes z Banku Anglii, która zabrała głos wczoraj po południu, nie można wykluczyć podwyżki stóp procentowych w sytuacji, kiedy dane gospodarcze będą niezłe, a inflacja będzie nadal iść w górę. Jej zdaniem ostatnie zaskoczenia wzrostem wskaźnika CPI mogą zapowiadać przestrzelenie celu. Zdaniem Forbes sytuacja może wymagać od BOE większej elastyczności w działaniach, chociaż jak zaznaczyła nadal dużym ryzykiem jest proces Brexitu.

Japonia: Szef gabinetu premiera (Suga) zapowiedział, że japońskie spółki planują duże inwestycje w USA, które mogą dać miejsca pracy Amerykanom (10 lutego planowane jest spotkanie na szczycie Abe-Trump). Zapis z dyskusji na posiedzeniu BOJ z końca stycznia pokazały, że członkowie tego gremium nie oczekują wyraźniejszego odbicia inflacji w najbliższym czasie, a bank centralny powinien być ostrożny z deklaracjami nt. ewentualnych zmian w polityce monetarnej, gdyż to może utrudnić efektywną kontrolę krzywej rentowności obligacji. Poznaliśmy też dane nt. bilansu na rachunku obrotów bieżących za grudzień – tu nadwyżka spadła do 1.1 bln JPY z 1.42 bln JPY w listopadzie (szacowano 1.294 mld JPY)

Nowa Zelandia: Minister finansów Steven Joyce przemawiając przed parlamentarną komisją zwrócił uwagę na ryzyka związane ze wzrostem cen nieruchomości i wezwał do podjęcia działań mających lepiej monitorować ten proces (adresując te słowa też do RBNZ).

Naszym zdaniem: O słowach Kevina Brady’ego, republikańskiego kongresmena i jednego z autorów ustawy o tzw. podatku granicznym, pisaliśmy wczoraj po południu, gdyż były one pretekstem do umocnienia się dolara. Brady stwierdził, że prace nad Obamacare nie spowodują nadmiernych opóźnień w innych tematach i wstępna ustawa nakładająca podatek graniczny w relacjach do kilku krajów, może być procedowana w Kongresie już w połowie roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że wieczorem dolar oddał pola, co sprawia, że rynek nie jest do końca przekonany, jak ostatecznie będzie wyglądała ścieżka legislacji BAT, oraz innych ustaw podatkowych i gospodarczych propozycji Trumpa. Warto zwrócić uwagę, że chociaż dolar dzisiaj drożeje w zdecydowanej większości relacji do innych walut, to na ujęciu koszyka BOSSA USD nie pobiliśmy wczorajszego szczytu, który swoją drogą wypadł w kluczowej strefie oporu 84,25-84,65 pkt. To sygnał, że cofnięcie dolara jest w najbliższych dniach prawdopodobne – będzie to jednak korekta ostatnich wzrostów, a nie powrót do wcześniejszego trendu spadkowego.

Dolar zaczyna wyraźniej zyskiwać w relacji do walut naszego regionu, co pokazuje tylko, że zaczyna być on bardziej wrażliwy na ryzyka polityczne związane z Unią Europejską. Wczoraj pisaliśmy, że prawdopodobieństwo wygranej Marine Le Pen w prezydenckim wyścigu we Francji nie jest nazbyt duże, ale nawet Europa Martina Schulza i Emmanuela Macrona nie będzie tą samą co teraz. Zmiana geopolitycznych relacji na świecie sprawia, że zwolennicy większej integracji UE wokół tzw. jądra mogą zacząć dominować, co niekoniecznie będzie dobre dla państw naszego regionu.
Warto zwrócić uwagę, że siłę USD/PLN tłumaczy też zachowanie EUR/USD, który dzisiaj wybija kolejne lokalne minima w trendzie zapoczątkowanym na początku tygodnia. Naruszenie rejonu wsparcia 1,0657-65 sprawia, że ważnym rejonem stają się okolice 1,0619 (dołek z 30 stycznia b.r.).

Dzisiaj z racji zaplanowanego na wieczór (godz. 21:00) komunikatu po posiedzeniu RBNZ w centrum uwagi będzie dolar nowozelandzki. Po wczorajszych informacjach nt. wyraźnego wzrostu oczekiwań inflacyjnych, a także dzisiejszych uwagach ministra Joyce’a dotyczącymi nazbyt wysokich cen nieruchomości w NZ, teoretycznie nie powinno oczekiwać się „gołębiego” przekazu. Tylko, czy decydenci w RBNZ, aby na pewno mają powody do większego optymizmu? W zasadzie dopiero co (na jesieni ub.r.) zakończyli cykl cięć stóp procentowych… Wykres NZD/USD nie wyklucza, że notowania mogłyby powrócić poniżej naruszonej w ubiegłym tygodniu kilkumiesięcznej linii trendu spadkowego (obecnie przy 0,7265). Wiele rozstrzygnie się dzisiaj wieczorem.

Ciekawe rzeczy dzieją się ostatnio na funcie… Kluczowe pytanie, które warto sobie zadać, to jak duży może być ewentualny obóz „jastrzębi” w BOE, którego jednym z reprezentantów będzie Kristin Forbes, co pokazała wyraźnie wczoraj. Wydaje się, że Mark Carney, jako prezes Banku Anglii nadal będzie nadawał główny ton. Stąd też oczekiwania, że niezależnie od niepewności związanej z procesem negocjacji Brexitu, bank centralny byłby skłonny podnieść stopy procentowe, mogą być mylne. Niemniej układ GBP/USD wskazuje na to, że chwilowo o powrocie do spadków, jakie były obserwowane w ostatnich dniach raczej nie można mówić. Czasowa stabilizacja to najbardziej prawdopodobny scenariusz, chociaż warto będzie przyglądać się próbie naruszenia wczorajszego szczytu przy 1,2545, jaka najpewniej zostanie podjęta w najbliższych dniach. Jeżeli pojawią się trudności to będzie to sygnał, że powracamy do przeceny funta.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.