Możliwa korekta ostatnich wzrostów dolara?

Możliwa korekta ostatnich wzrostów dolara?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-02-08 (12:04)

USA: Zdaniem przemawiającego wczoraj wieczorem Neel’a Kashkari oddziału FED w Minneapolis (w tym roku z prawem głosu w FOMC) w gospodarce nie widać presji płacowej, a oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone.

Dał do zrozumienia, że nie jest zwolennikiem pośpiechu w kwestii podwyżek stóp, co jednak nie dziwi biorąc pod uwagę jego „gołębie” podejście.

Wielka Brytania: Zdaniem Kristin Forbes z Banku Anglii, która zabrała głos wczoraj po południu, nie można wykluczyć podwyżki stóp procentowych w sytuacji, kiedy dane gospodarcze będą niezłe, a inflacja będzie nadal iść w górę. Jej zdaniem ostatnie zaskoczenia wzrostem wskaźnika CPI mogą zapowiadać przestrzelenie celu. Zdaniem Forbes sytuacja może wymagać od BOE większej elastyczności w działaniach, chociaż jak zaznaczyła nadal dużym ryzykiem jest proces Brexitu.

Japonia: Szef gabinetu premiera (Suga) zapowiedział, że japońskie spółki planują duże inwestycje w USA, które mogą dać miejsca pracy Amerykanom (10 lutego planowane jest spotkanie na szczycie Abe-Trump). Zapis z dyskusji na posiedzeniu BOJ z końca stycznia pokazały, że członkowie tego gremium nie oczekują wyraźniejszego odbicia inflacji w najbliższym czasie, a bank centralny powinien być ostrożny z deklaracjami nt. ewentualnych zmian w polityce monetarnej, gdyż to może utrudnić efektywną kontrolę krzywej rentowności obligacji. Poznaliśmy też dane nt. bilansu na rachunku obrotów bieżących za grudzień – tu nadwyżka spadła do 1.1 bln JPY z 1.42 bln JPY w listopadzie (szacowano 1.294 mld JPY)

Nowa Zelandia: Minister finansów Steven Joyce przemawiając przed parlamentarną komisją zwrócił uwagę na ryzyka związane ze wzrostem cen nieruchomości i wezwał do podjęcia działań mających lepiej monitorować ten proces (adresując te słowa też do RBNZ).

Naszym zdaniem: O słowach Kevina Brady’ego, republikańskiego kongresmena i jednego z autorów ustawy o tzw. podatku granicznym, pisaliśmy wczoraj po południu, gdyż były one pretekstem do umocnienia się dolara. Brady stwierdził, że prace nad Obamacare nie spowodują nadmiernych opóźnień w innych tematach i wstępna ustawa nakładająca podatek graniczny w relacjach do kilku krajów, może być procedowana w Kongresie już w połowie roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że wieczorem dolar oddał pola, co sprawia, że rynek nie jest do końca przekonany, jak ostatecznie będzie wyglądała ścieżka legislacji BAT, oraz innych ustaw podatkowych i gospodarczych propozycji Trumpa. Warto zwrócić uwagę, że chociaż dolar dzisiaj drożeje w zdecydowanej większości relacji do innych walut, to na ujęciu koszyka BOSSA USD nie pobiliśmy wczorajszego szczytu, który swoją drogą wypadł w kluczowej strefie oporu 84,25-84,65 pkt. To sygnał, że cofnięcie dolara jest w najbliższych dniach prawdopodobne – będzie to jednak korekta ostatnich wzrostów, a nie powrót do wcześniejszego trendu spadkowego.

Dolar zaczyna wyraźniej zyskiwać w relacji do walut naszego regionu, co pokazuje tylko, że zaczyna być on bardziej wrażliwy na ryzyka polityczne związane z Unią Europejską. Wczoraj pisaliśmy, że prawdopodobieństwo wygranej Marine Le Pen w prezydenckim wyścigu we Francji nie jest nazbyt duże, ale nawet Europa Martina Schulza i Emmanuela Macrona nie będzie tą samą co teraz. Zmiana geopolitycznych relacji na świecie sprawia, że zwolennicy większej integracji UE wokół tzw. jądra mogą zacząć dominować, co niekoniecznie będzie dobre dla państw naszego regionu.
Warto zwrócić uwagę, że siłę USD/PLN tłumaczy też zachowanie EUR/USD, który dzisiaj wybija kolejne lokalne minima w trendzie zapoczątkowanym na początku tygodnia. Naruszenie rejonu wsparcia 1,0657-65 sprawia, że ważnym rejonem stają się okolice 1,0619 (dołek z 30 stycznia b.r.).

Dzisiaj z racji zaplanowanego na wieczór (godz. 21:00) komunikatu po posiedzeniu RBNZ w centrum uwagi będzie dolar nowozelandzki. Po wczorajszych informacjach nt. wyraźnego wzrostu oczekiwań inflacyjnych, a także dzisiejszych uwagach ministra Joyce’a dotyczącymi nazbyt wysokich cen nieruchomości w NZ, teoretycznie nie powinno oczekiwać się „gołębiego” przekazu. Tylko, czy decydenci w RBNZ, aby na pewno mają powody do większego optymizmu? W zasadzie dopiero co (na jesieni ub.r.) zakończyli cykl cięć stóp procentowych… Wykres NZD/USD nie wyklucza, że notowania mogłyby powrócić poniżej naruszonej w ubiegłym tygodniu kilkumiesięcznej linii trendu spadkowego (obecnie przy 0,7265). Wiele rozstrzygnie się dzisiaj wieczorem.

Ciekawe rzeczy dzieją się ostatnio na funcie… Kluczowe pytanie, które warto sobie zadać, to jak duży może być ewentualny obóz „jastrzębi” w BOE, którego jednym z reprezentantów będzie Kristin Forbes, co pokazała wyraźnie wczoraj. Wydaje się, że Mark Carney, jako prezes Banku Anglii nadal będzie nadawał główny ton. Stąd też oczekiwania, że niezależnie od niepewności związanej z procesem negocjacji Brexitu, bank centralny byłby skłonny podnieść stopy procentowe, mogą być mylne. Niemniej układ GBP/USD wskazuje na to, że chwilowo o powrocie do spadków, jakie były obserwowane w ostatnich dniach raczej nie można mówić. Czasowa stabilizacja to najbardziej prawdopodobny scenariusz, chociaż warto będzie przyglądać się próbie naruszenia wczorajszego szczytu przy 1,2545, jaka najpewniej zostanie podjęta w najbliższych dniach. Jeżeli pojawią się trudności to będzie to sygnał, że powracamy do przeceny funta.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

12:02 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

12:02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

12:00 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.