Czy dolar rzeczywiście powinien bać się Trumpa?

Czy dolar rzeczywiście powinien bać się Trumpa?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-01-31 (11:43)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Donald Trump odwołał w poniedziałek wieczorem Sally Yates, która pełniła obowiązki ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego po tym, jak odmówiła realizacji dekretu prezydenta nt. zakazu wjazdu do USA dla obywateli 7 państw muzułmańskich. Na jej miejsce powołany został Dana Boente.

Japonia: Bank Japonii nie zmienił parametrów polityki monetarnej na zakończonym posiedzeniu (stopa -0,1 proc., a QQE nadal 80 bln JPY rocznie). Jak oczekiwano podniesione zostały projekcje wzrostu PKB na lata fiskalne 2016,17 i 18 do odpowiednio 1,4 proc., 1,5 proc. i 1,1 proc., oraz utrzymano bez zmian oczekiwania dotyczące kształtowania się inflacji. Niemniej w komentarzu zwrócono uwagę na pozytywny wpływ cen energii na wskaźnik CPI, który w najbliższych miesiącach powinien kształtować się wokół zera, lub lekko powyżej. Bank nadal zakłada, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty po roku fiskalnym 2018 r. Podczas konferencji prasowej prezes Kuroda przestrzegł przed negatywnym wpływem protekcjonistycznej polityki nowego prezydenta USA na japońską gospodarkę. Dzisiaj poznaliśmy też dane nt. wydatków gospodarstw domowych, które spadły w grudniu o 0,3 proc. r/r (choć oczekiwano zniżki nawet o 0,9 proc. r/r), stopa bezrobocia wyniosła 3,1 proc. (jak oczekiwano), a produkcja przemysłowa rosła o 0,5 proc. m/m i 3,0 proc. r/r (szacowano 0,3 proc. m/m i 3,0 proc. r/r). W górę o 7,1 proc. r/r poszły zamówienia na maszyny (wcześniej notowano spadek o 6,0 proc. r/r), a dynamika rozpoczętych budów wzrosła o 3,9 proc. r/r (mniej niż szacowane 8,4 proc. r/r).

Australia: Indeks kondycji biznesu liczony przez NAB wzrósł w grudniu do 11 pkt. z 5 pkt., a indeks zaufania do 6 pkt. z 5 pkt.

Eurostrefa: PKB dla Francji rósł w IV kwartale o 0,4 proc. k/k (jak szacowano – to dane wstępne). Nieoczekiwanie spadły w grudniu wydatki konsumenckie (-0,8 proc. m/m). Wstępny wzrost inflacji HICP w styczniu wyniósł 1,6 proc. r/r wobec 0,8 proc. r/r w grudniu (szacowano 1,3 proc. r/r). Sprzedaż detaliczna w Niemczech nieoczekiwanie spadła w grudniu o 0,9 proc. m/m i 1,1 proc. r/r. Lepiej wypadła natomiast stopa bezrobocia malejąc do 5,9 proc. w styczniu z 6,0 proc. w grudniu. Liczba wniosków od bezrobotnych spadła o 26 tys. Kluczową publikacją były jednak dane nt. szacunkowej inflacji HICP dla całej strefy euro – w styczniu wyniosła ona 1,8 proc. r/r wobec 1,1 proc. r/r w grudniu i szacowanych 1,6 proc. r/r przez rynek. Inflacja bazowa pozostała jednak na poziomie 0,9 proc. r/r. Poznaliśmy też szacunki dotyczące PKB w IV kwartale, które wskazały na wzrost o 0,5 proc. k/k i 1,8 proc. r/r (szacowano 0,5 proc. k/k i 1,7 proc. r/r), oraz dane dotyczące stopy bezrobocia (spadek w grudniu do 9,6 proc.).

Wielka Brytania: Według dziennika The Times rząd premier Theresy May chciałby rozpocząć oficjalną procedurę Brexitu (jeżeli wcześniej uda mu się uzyskać zgodę parlamentu) już 9 marca. Dzisiaj w brytyjskim parlamencie ruszy debata ws. wyrażenia zgody na Brexit, a już jutro może mieć miejsce głosowanie. Liderzy dwóch największych partii – konserwatyści i laburzyści, zapowiedzieli, że uszanują wynik głosowania obywateli z czerwca ub.r. Z kolei dzisiaj o godz. 10:30 poznaliśmy dane nt. udzielonych kredytów konsumenckich – w grudniu wypadły gorzej, niż oczekiwano (1,039 mld GBP).

Naszym zdaniem: Ostatnie działania prezydenta Donalda Trumpa są nadal szeroko komentowane, a zmiana na stanowisku prokuratora generalnego może teoretycznie rodzić kolejne napięcia. Pytanie jednak, na ile są one rzeczywiście istotne z gospodarczego punktu widzenia. Wydaje się, że lepiej skoncentrować uwagę na najbliższym posiedzeniu FED – komunikat poznamy już jutro wieczorem, a także spekulacjach dotyczących wdrożenia podatku od importu (BTA), oraz pozostałych inicjatyw (niższe podatki i deregulacja gospodarki). Warto też wspomnieć, że zaczyna się sezon istotnych publikacji makro z USA – dzisiaj indeks Chicago PMI (godz. 15:45), oraz zaufania konsumentów Conference Board (godz. 16:00), ale już jutro ADP i ISM dla przemysłu, a w piątek comiesięczne szacunki Departamentu Pracy. Lepsze dane mogą pomóc dolarowi.

Sytuacja techniczna na koszyku BOSSA USD pokazuje, że wprawdzie pierwsza próba złamania oporu 84,65 pkt. (podjęta wczoraj) nie była udana, to nie oznacza to, że nie dojdzie do kolejnej w najbliższych dniach. Świeca doji teoretycznie zapowiada przełom.

W strefie euro uwagę zwracają wstępne szacunki dotyczące inflacji za styczeń, ale warto zwrócić uwagę, że kluczowa dla ECB inflacja bazowa HICP pozostała na poziomie 0,9 proc. r/r. To sprawia, że nadmiernej reakcji wzrostowej na euro nie widać. Wydaje się, że obawy związane z czynnikami politycznymi (wybory w najbliższych miesiącach) mogą coraz bardziej ciążyć na notowaniach euro. Technicznie EUR/USD podniósł się wczoraj po mocnej przecenie – w efekcie na wykresie mamy świecę z dużym dolnym knotem, oraz respekt wsparcia przy 1,0615-20. Niemniej za tym nie idzie dalsze odreagowanie w górę – próby wyraźniejszego wyjścia ponad 1,07 są słabe. Może to sugerować, że w kolejnych dniach wczorajsza świeca zostanie zanegowana, a rejon wsparcia przy 1,0615 naruszony. W takim układzie może dojść do testu okolic 1,0525-68.

W kontekście rozpoczynającej się debaty ws. Brexitu warto zerknąć na funta. Ten tanieje, bo inwestorzy uświadomili sobie, że oczekiwania dotyczące możliwego opóźnienia tego procesu były płonne. W zamian za to czekać nas mogą długie miesiące niepewności. Na wykresie GBP/USD widać, że doszło do naruszenia szczytu przy 1,2431 (górka z 5 stycznia b.r.). Może to zapowiadać dalsze spadki do 1,2272-1,2344 (wsparcia oparte o październikowe ekstrema).

Dzisiejszy przekaz ze strony Banku Japonii trudno uznać za „jastrzębi”. Niemniej jen zyskał, co jest bardziej wynikiem schłodzenia globalnych nastrojów po ostatnich działaniach Donalda Trumpa. Naszym zdaniem czasowego, stąd też nie wydaje się, aby układ USD/JPY miał zapowiadać dalsze spadki. Bardziej prawdopodobny scenariusz to kolejna świeca z dolnym cieniem, ale tym razem również białym korpusem na układzie tygodniowym. Ważny rejon oporu na najbliższe dni to niezmiennie 115,56-116,13, oparty jeszcze o ważne poziomy z 2014 r.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.