Chiński bat na spekulantów

Chiński bat na spekulantów
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-01-05 (10:32)

W manewrze podobnym do ubiegłorocznego, chińskie władze monetarne karcą spekulantów zwiększając koszty gry przeciwko juanowi i powodując wyraźne umocnienie lokalnej waluty. Lepsze nastroje dla emerging markets. Dolar słabszy po publikacji sprawozdania z posiedzenia Fed.
Chiny podejmują rękawicę w obronie przed spekulacyjnym osłabieniem juana (CNY).


Władze monetarne dokonały celowego wyschnięcia płynności na rynku jednodniowych pożyczek mocny wzrost kosztów utrzymywania krótkiej pozycji w tamtejszej walucie (cost of carry). Stopa Overnight Hibor wzrosła do 38,3 proc. – najwyższego od stycznia 2015 r., kiedy miał miejsce podobny, jednodniowy skok do 66,8 proc. Tak jak przed rokiem, tak i teraz wywołało to falę zamykania spekulacyjnych pozycji przeciwko chińskiej walucie i jej największy od roku skok wartości. Kurs USD/CNH (mniej regulowany rynku w Hong Kongu, off-shore) spadł w nocy do najniższego poziomu od 2 miesięcy (6,80). W ślad za handlowanym poza terytorium Państwa środka CNH, także kurs USD/CNY oddalił się wyraźnie od ostatnim maksimów z okolic 7,00. W ten sposób Chińczycy uniknęli zagrożenia złamania psychologicznej bariery i ryzyka dalszego osłabienia się renminbi.

Zachowanie juana sprzyja poprawie sentymentu dla pozostałych walut EM, a aktywa i waluty emerging markets (EM) od początku roku wykazują relatywną siłę wobec swoich odpowiedników z państw rozwiniętych. Pomijając meksykańskie peso – osłabione z powodu informacji o zamiarze przeniesienia części produkcji samochodów Forda do USA po ostrzeżeniu D. Trumpa o nałożeniu wysokich cen na auta sprowadzane z Meksyku – oraz tureckiej liry, gdzie policja wciąż nie złapała podejrzanego o zamachy w noc sylwestrową – większość walut EM zyskała w tym roku do euro, franka czy funta i jest względnie stabilna do dolara. Złoty utrzymuje się w środku stawki. Najbardziej w ostatnich dniach aprecjonowały do euro waluty stricte surowcowe (rosyjski rubel, kolumbijskie peso, brazylijski real czy południowoafrykański rand).

Wczorajsza publikacja sprawozdania z posiedzenia Rezerwy Federalnej, na którym podjęto decyzję o podwyższeniu stóp procentowych do 0,75 proc. (minutes) nie spotkała się z silniejszą reakcją na rynkach. W dokumencie skoncentrowano uwagę na niepewności związanej z planowaną zmianą modelu polityki gospodarczej nowej administracji. Wskazano na wzrost szans na przyspieszenie dynamiki wzrostu PKB i inflacji w nadchodzących kwartałach zwiększające presję na zacieśnianie polityki pieniężnej w tempie szybszym, niż dotychczas. W przeciwnym kierunku oddziaływać natomiast będzie, również wspomniana w minutes, aprecjacja dolara powodująca spadek opłacalności produkcji w USA i potanienie kosztów towarów sprowadzanych z zagranicy.

W reakcji na publikację rynek nieznacznie obniżył wyceny, jeśli chodzi o oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Nadal bazowym scenariuszem, z prawdopodobieństwem realizacji na poziomie poniżej 70 proc., jest wzrost stopy funduszy federalnych do poziomu 0,83 proc. (środek przedziału 0,75-1,0 proc.) w czerwcu. Rynek nadal spodziewa się, że Fed podniesie w tym roku oprocentowanie dwukrotnie.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.