Dolar jeszcze mocny, ale to może się zmienić

Dolar jeszcze mocny, ale to może się zmienić
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-01-03 (11:39)

Chiny: Indeks PMI dla przemysłu liczony przez Markit/Caixin wzrósł w grudniu do 51,9 pkt. z 50,9 pkt. (szacowano jego spadek do 50,7 pkt.). To najwyższy poziom od stycznia 2013 r. i szósty miesiąc ekspansji z rzędu. Dużą dynamikę odnotowały subindeksy (produkcja i inflacja najszybciej od 6 lat).

Niemniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy odnotował, że władze powinny szybko poradzić sobie z nadmiernym zadłużeniem przedsiębiorstw, zanim nie zacznie być ono balastem dla wzrostu gospodarczego. Z kolei PBOC ustalił fixing USD/CNY na poziomie 6,9498 (najwyższym od 16 grudnia), co ponownie wzbudziło obawy związane z osłabieniem tej waluty. Pojawiły się głosy o konieczności jej jednorazowej dewaluacji w celu znalezienia nowego poziomu równowagi.
Eurostrefa: Poznaliśmy dane nt. grudniowego bezrobocia w Niemczech – stopa pozostała na poziomie 6,0 proc. Opublikowane zostały też dane z Francji- inflacja HICP rosła w grudniu wolniej (0,8 proc. r/r) niż oczekiwane 0,9 proc. r/r, chociaż lepiej niż w listopadzie (0,7 proc. r/r).

Wielka Brytania: Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w grudniu do 56,1 pkt. wobec 53,6 pkt. po korekcie z 53,4 pkt. w listopadzie (szacowano 53,3 pkt.).

Naszym zdaniem: We wtorkowe przedpołudnie dolar nadal pozostaje silny, kontynuując ruch rozpoczęty wczoraj. Wcześniej wspominaliśmy, że poniedziałkowa absencja wielu istotnych centrów handlu (nie pracowała praktycznie Azja, w Europie wyłączony był Londyn, nie byli obecni też inwestorzy z USA) mogła sprawić, że ruchy były nieco przypadkowe i oparte bardziej na działaniach inwestorów portfelowych – ci kierują się długoterminowym spojrzeniem, a tu dolar (przynajmniej teoretycznie) powinien zyskiwać ze względu na oczekiwania, co do zacieśniania polityki przez FED. Dla bardziej spekulacyjnie nastawionych inwestorów ważne jest to, na ile zbliżające się publikacje istotnych danych makro (dzisiaj o godz. 16:00 zaczynamy z przemysłowym ISM szacowanym w grudniu na 53,6 pkt wobec 53,2 pkt. w listopadzie) rzeczywiście mogłyby dać argument do spekulacji na temat jeszcze większego zacieśnienia polityki ze strony FED w tym roku. Może to nie być łatwe.

Wczoraj zwracaliśmy uwagę, że dopuszczalne byłoby umocnienie się dolara na koszyku w stronę maksimum z połowy grudnia przy 86,70 pkt. i faktycznie scenariusz ten został zrealizowany. Grudniowe szczyty to cała strefa 86,70-87,00 pkt., stąd też teraz pozostaje czekać na cykl publikacji makro z USA, które mogą dać preteksty do rozwinięcia korekty spadkowej w ciągu kolejnych kilkunastu dni.

Dzisiaj dolar najbardziej zyskuje w relacji do JPY. O parze USD/JPY pisaliśmy we wczorajszym komentarzu popołudniowym – słabość JPY to wynik braku wiary rynku w możliwość nieco bardziej „jastrzębiego” podejścia Banku Japonii w 2017 r. Zmienić to mogłaby ewentualna korekta na globalnych rynkach akcji – także warto będzie obserwować pierwsze dni handlu w 2017 r. Technicznie USD/JPY dotarł już w rejon górnego ograniczenia konsolidacji, tj. opór 118,23-65, co powinno ograniczać jego dalszą zwyżkę w perspektywie kolejnych dni.

Dolar kontynuuje też swoje wzrosty w relacji do euro. Nieco słabsze odbicie inflacji we Francji sprawiło, że rynek zaczął spekulować, że także dane z Niemiec nie pokażą tak mocnego odbicia w szacunkowych HICP za grudzień. Dane, jakie napłynęły już z poszczególnych landów zdają się jednak wskazywać na coś zupełnie innego. Technicznie EUR/USD nadal pozostaje w impulsie spadkowym zapoczątkowanym 30 grudnia po „przypadkowym” ruchu do 1,0650. Niemniej rejon 1,0380-1,0400 to mocne wsparcie, które powinno dać impuls do zmiany kierunku notowań. W kolejnych dniach kluczowe będzie tym samym na ile uda się powrócić ponad poziom 1,0520-30.

Przyzwoite dane PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii sprawiają, że GBP/USD opiera się dzisiaj większej przecenie. Na dziennym układzie widać białego młota, a wskaźnik MACD jest bliski wygenerowania sygnału kupna. W kolejnych dniach liczyć się będą oczekiwania związane z decyzją Supreme Court ws. Brexitu. Technicznie kluczowe będzie na ile uda się wybić szczyt z 30 grudnia przy 1,2386.

Lepsze dane nt. chińskich PMI sprawiają, że dolar nie zyskuje dzisiaj wobec walut Antypodów (AUD i NZD). Patrząc na tygodniowe ujęcie AUD/USD widać, że rośnie prawdopodobieństwo ruchu w stronę 0,7325-40, które to poziomy były istotne w listopadzie ub.r. Obawy związane z ewentualnym osłabieniem chińskiego juana nie powinny być nadmierne – wielokrotnie pisaliśmy, że chińskie władze będą raczej teraz unikać pretekstów, które mogłaby przeciwko nim wykorzystać administracja Donalda Trumpa.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

11:04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

11:03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

11:02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.