EBC: łagodzenie z jastrzębią retoryką?

EBC: łagodzenie z jastrzębią retoryką?
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-12-08 (09:00)

Europejski Bank Centralny wydłuży dziś programu QE poza marzec 2017 r., ale przekaz z konferencji prasowej M. Draghiego będzie dość restrykcyjny (ultra łagodna polityka pieniężna zmierza ku końcowi), co powinno umocnić wspólną walutę. Euro może przejściowo zyskać i do złotego, ale z czasem polska waluta uzyska przewagę. Ceny walut na koniec miesiąca niższe niż obecnie.

Tempo odzyskiwania strat przez złotego jest w ostatnich daniach równie szybkie, jak deprecjacji obserwowanej przez minione 4 tygodnie. Nie mniej dynamicznie zyskują podobne waluty z koszyka emerging markets. Nastawienie do rynków wschodzących uległo zdecydowanej poprawie. Zyskują obligacje, rosną indeksy akcji, obniżają się stawki ubezpieczenia przed wypłacalnością tych państw. Kursy walut generują kolejne sygnały odzyskiwania strat. Taka tendencja utrzyma się, naszym zdaniem, co najmniej do końca roku.

Czynimy założenie, że na dzisiejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie dojdzie do niespodzianki i program skupu obligacji zostanie wydłużony poza marzec 2017 r. w niezmienionej formie. To bazowy scenariusz, ale ryzyko innej wersji wydarzeń skumulowane jest w zasadzie wyłącznie po stronie ograniczenia ilości pieniędzy, które bank centralny przeznaczy na zakupy obligacji (obecnie 80 mld EUR miesięcznie). „Zabawa” w wydłużanie programu QE o mniej, niż 6 miesięcy (podstawowa opcja) nie przystoi powadze instytucji kierowanej przez M. Draghiego. To zbyt krótki okres. Nawet jednak, jeśli EBC wpisze się w założony scenariusz, na konferencji prasowej nie usłyszymy raczej skrajnie gołębich wypowiedzi. Ostatnie zmiany na rynkach finansowych i w gospodarce wskazują na wzrost oczekiwań inflacyjnych i generalnie wyższych, niż dotychczas zakładano wskaźników dynamiki cen konsumpcyjnych. O to swoimi działaniami zabiegały banki centralne świata. Ich działania łagodzące mają jednak swoje granice i EBC nieubłaganie zbliża się do decyzji o zredukowaniu i wygaszeniu QE, a z czasem (nie wcześniej, niż w 2018 r.) także i podwyżek stóp procentowych. Ten przekaz Draghi będzie musiał jasno sygnalizować rynkom, zanim podjęta zostanie decyzja o wycofywaniu się z ultra łagodnej polityki monetarnej. Dzisiejsze posiedzenie jest już ku temu dobrą okazją.

Stąd efektem dzisiejszego posiedzenia EBC będzie, naszym zdaniem, umocnienie, a nie, pomimo działań łagodzących, osłabienie wspólnej waluty. Rynek w pełni zdyskontował już wprowadzenie QE3. Z nieoczekiwanego M. Draghi może w zasadzie jedynie powiedzieć coś, co wspólną walutę umocni, a niewiele, co mogłoby ją jeszcze bardziej osłabić. Poziom 1,0860 to cel dla rynku EUR/USD na najbliższe kilka sesji.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej i wypowiedzi prezesa NBP A. Glapińskiego na konferencji prasowej nie wpłynęły na złotego. Polska waluta podążała w ślad za globalnymi trendami. Glapiński mówił, że nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o perspektywy polityki pieniężnej NBP; na posiedzeniu nie dyskutowano o obniżce stóp procentowych, a zachowanie złotego nie będzie mieć większego wpływu na tendencje gospodarcze. Chwalił kondycję budżetu państwa. Potwierdził oczekiwania, że inflacja w Polsce powróci do dolnego ograniczenia celu NBP (1,5 proc.) pod koniec przyszłego roku.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.