PLN słabszy w ramach konsolidacji

PLN słabszy w ramach konsolidacji
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2016-11-30 (09:35)

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji PLN w relacji do zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4347 PLN za euro, 4,1661 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1154 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2020 PLN w relacji do funta szterlinga.

Rentowności polskiego długu wynoszą 3,595% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło spadki na FX oraz FI. W przypadku waluty było to osłabienie w ramach lokalnych zakresów konsolidacji, niemniej w dalszym ciągu nastroje wokół PLN pozostają negatywne. W trakcie wczorajszej sesji agencja Fitch zdecydowała się na obniżenie prognozy PKB dla Polski za 2016r. do 2,7% . Jest to kolejna instytucja (po OECD), która w ostatnich dniach zareagowała na niedawne, słabsze odczyty makro z krajowej gospodarki. Dzisiaj poznamy wstępny odczyt PKB za III kw. z rozbiciem dynamik, co pozwoli ocenić czy za spowolnieniem wzrostu faktycznie stoi mocne wyhamowanie inwestycji. Nie zmienia to jednak faktu, iż na rynku widoczne są obawy o kondycję krajowej gospodarki. W przypadku potwierdzenia (tych obaw) w danych za IV kw. możemy być świadkami powrotu spekulacji wokół polityki monetarnej (dot. obniżek) RPP. W przypadku rynku FI obserwowaliśmy ponowny wzrost rentowności i lokalne maksima w rejonie 3,62%. W dużej mierze była to tradycyjnie reakcja na ruchy na rynkach bazowych. Kluczową kwestią pozostają tutaj dane makro z USA, które rozpatrywane będą przez pryzmat polityki FED oraz prognoz co do wpływu działań D. Trump’a na inflację. W szerszym ujęciu lokalnie PLN pozostaje słabszy na tle koszyka CEE, niemniej to nastroje na rynkach bazowych są kluczowe dla wyceny złotego.

W trakcie dzisiejszej sesji poza ww. wstępnym odczytem PKB za III kw. inwestorzy poznają również szybki szacunek inflacji CPI za listopad. Rynek spodziewa się spadku presji deflacyjnej i wskazanie na poziomie 0,0% r/r. Odczyt zgodny z oczekiwaniami oznaczałby utrzymanie prawdopodobieństwa scenariusza osiągniecia dodatnich wartość inflacji na przełomie grudzień/styczeń. Na szerokim rynku warto dzisiaj bliżej przyjrzeć się potencjalnej decyzji OPEC w zakresie ograniczenia produkcji. Rynek generalnie nie spodziewa się, aby kartel wypracował wspólnej stanowisko tej sprawie, niemniej podbicie zmienności na ropie może przełożyć się również na pozostałe aktywa na rynku.

Z rynkowego punktu widzenia aktualne osłabienie PLN mieści się w ramach konsolidacji w zakresie 4,41-4,56 EUR/PLN. Analogiczny scenariusz obserwujemy na zestawieniu USD/PLN, gdzie zakres konsolidacji wynosi 4,14-4,2 PLN. W szerszym ujęciu nastroje wokół PLN w dużej mierze zależeć będą od sytuacji na rynku bazowym, niemniej wydaje się, iż do końca roku powinniśmy być świadkami wygenerowania korekty wzrostowej na wycenie PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.