Dolar nie traci znacząco na wartości

Dolar nie traci znacząco na wartości
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-10-19 (12:17)

Chiny: Dynamika PKB za III kwartał wyniosła 6,7 proc. r/r (zgodnie z oczekiwaniami). Dynamika produkcji przemysłowej we wrześniu wyhamowała do 6,1 proc. r/r z 6,3 proc. r/r (oczekiwano przyspieszenia do 6,4 proc. r/r).

Z kolei sprzedaż detaliczna przyspieszyła do 10,7 proc. r/r z 10,6 proc. r/r (szacowano 10,6 proc. r/r), a dynamika inwestycji w aktywa trwałe w aglomeracjach wzrosła o 8,2 proc. r/r z 8,1 proc. r/r (prognozowano 8,2 proc. r/r).

Australia: Indeks wskaźników wyprzedzających w gospodarce liczony przez Westpac wzrósł we wrześniu o 0,06 proc. m/m wobec 0,0 proc. m/m wcześniej. Agencje odnotowały też wypowiedź australijskiego sekretarza skarbu Frasera, który przyznał, że nie obawia się, aby Australia miała w perspektywie przyszłego roku stracić rating AAA.

Wielka Brytania: Stopa bezrobocia w sierpniu utrzymała się na poziomie 4,9 proc. jak oczekiwano. Liczba nowych wniosków o zasiłek od bezrobotnych wzrosła we wrześniu o 0,7 tys. wobec wzrostu o 7,1 tys. w sierpniu po rewizji z 2,4 tys. (szacowano 3,0 tys.). Dane nt. wynagrodzeń wskazały na wzrost o 2,3 proc. r/r we wrześniu (jest to średnia 3-miesięczna) wobec 2,4 proc. r/r po rewizji w sierpniu – jak oczekiwano – oraz 2,3 proc. proc. r/r po wyłączeniu bonusów (szacowano 2,1 proc. r/r).

Naszym zdaniem: Amerykańska waluta nadal wytraca impet wzrostowy. Opublikowane wczoraj po południu dane nt. wrześniowej inflacji CPI nie zmieniły tego trendu, ale i też go nie pogłębiły. Nieco niższa dynamika CPI w ujęciu bazowym (0,1 proc. m/m i 2,2 proc. r/r) względem oczekiwań i poprzedniego odczytu, nie zdołała znacząco zmienić oczekiwań związanych z grudniową podwyżką stóp procentowych – wg. modelu CME FEDWatch prawdopodobieństwo takiego ruchu spadło o niecałe 5 p.p. do 65,1 proc. Te dane pozostawiają jednak sporo pytań, co do skali podwyżek w 2017 r., czyli temat, który za chwilę będzie istotny dla oceny średnio i długoterminowych perspektyw dla dolara.

Relatywnie nieduże osłabienie się amerykańskiej waluty w takiej sytuacji, może być sygnałem, że rynki finansowe zaczynają dyskontować inne obszary ryzyka, które mogą pojawić się w najbliższych tygodniach. Dzisiejsze dane z Chin nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale mogą uspokajać, ale i też u bardziej dociekliwych inwestorów mogą prowokować do zadawania pytań. Jak wypadnie IV kwartał, skoro ostatnio mocno rozczarował eksport, a dynamika produkcji przemysłowej wytraca tempo? Czy nadmierna akcja kredytowa (dane na ten temat poznaliśmy wczoraj i wypadły nadzwyczaj dobrze), jest właściwa w sytuacji ogromnego przerostu zadłużenia i widocznej bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości? Rynkowy optymizm po chińskich danych nie musi, zatem trwać długo. Tematem ryzyka pozostaje też Deutsche Bank, chociaż rynkowe notowania tej instytucji z ostatnich dni nie wyglądają nazbyt źle – niemniej 27 października mamy publikację kwartalnego raportu, który może sprowokować do zadawania kolejnych pytań, z ryzykiem bail-outu włącznie. Warto też wspomnieć o ryzyku związanym z listopadowymi wyborami w USA, chociaż teoretycznie ono maleje, po tym jak pozycja Hillary Clinton w sondażach jest coraz mocniejsza – pytanie jednak o ich jakość (czy próbka badań obejmuje rzeczywisty przekrój społeczeństwa, w tym elektorat antysystemowy), a także o to, czy ostatnia z debat prezydenckich (będzie transmitowana w telewizji w nocy ze środy na czwartek naszego czasu) nie przyniesie jakiegoś zaskakującego zwrotu – teoretycznie Trump może grać teraz va banque.

Zerknijmy na wykres koszyka BOSSA USD. Teoretycznie strefa wsparcia oparta o dawne szczyty z drugiej połowy lipca b.r. nadal się broni. Niemniej znaczenie może mieć dopiero zamknięcie tygodnia – dla dolara dobrze będzie, jeżeli nie wypadnie poniżej 81,70 pkt. W poprzednim wpisie zwróciliśmy uwagę, że celem w średnim terminie mogą być okolice 83 pkt. wyznaczane przez tzw. długoterminową wewnętrzną linię trendu.

Kontekst chiński powinien dzisiaj bardziej wspierać notowania walut Antypodów. Tymczasem szybsze tempo wzrostu notuje japoński jen. To może być odpowiedź rynków na aspekty globalnego ryzyka i pewien sceptycyzm, co do chińskich danych, o czym pisałem powyżej.
Układ USD/JPY wygląda słabiej, niż można było wcześniej sądzić. W ostatnich dniach nie udało się wyraźnie wyjść ponad opór przy 104,31 i wydaje się, że ten temat zostanie odłożony na pewien czas. W przypadku wzrostu globalnego ryzyka, jen może zachowywać się lepiej, niż dolar.

Wczorajszy dzień był dość dobry dla funta, który zyskał dzięki wyższej inflacji CPI we wrześniu (pisaliśmy o tym, że zmniejsza ona presję na Bank Anglii, co do możliwego poluzowania polityki na przełomie roku), ale i też spekulacjom dotyczącym Brexitu. Rynki spekulują, że przekazanie decyzji o zainicjowaniu negocjacji do parlamentu, może zmniejszyć ryzyka związane ze scenariuszem tzw. hard Brexit, które przypisuje się rządowi premier Theresy May (po części niesłusznie). Dzisiejsze dane z rynku pracy w dużej mierze są zgodne z oczekiwaniami, stad też dynamika ruchu na funcie zaczyna wyhamowywać. Technicznie widać, że rynek może mieć trudności z wybiciem oporu 1,2343 na GBP/USD. Jutro mamy jeszcze publikację wrześniowej sprzedaży detalicznej – pytanie, lepsze dane mogą pchnąć jeszcze notowania w stronę 1,2442, gorsze potwierdzić pojawiającą się już teraz słabość (tu istotne będzie zachowanie się przy strefie 1,2246-71).

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.