Dolar nie traci znacząco na wartości

Dolar nie traci znacząco na wartości
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-10-19 (12:17)

Chiny: Dynamika PKB za III kwartał wyniosła 6,7 proc. r/r (zgodnie z oczekiwaniami). Dynamika produkcji przemysłowej we wrześniu wyhamowała do 6,1 proc. r/r z 6,3 proc. r/r (oczekiwano przyspieszenia do 6,4 proc. r/r).

Z kolei sprzedaż detaliczna przyspieszyła do 10,7 proc. r/r z 10,6 proc. r/r (szacowano 10,6 proc. r/r), a dynamika inwestycji w aktywa trwałe w aglomeracjach wzrosła o 8,2 proc. r/r z 8,1 proc. r/r (prognozowano 8,2 proc. r/r).

Australia: Indeks wskaźników wyprzedzających w gospodarce liczony przez Westpac wzrósł we wrześniu o 0,06 proc. m/m wobec 0,0 proc. m/m wcześniej. Agencje odnotowały też wypowiedź australijskiego sekretarza skarbu Frasera, który przyznał, że nie obawia się, aby Australia miała w perspektywie przyszłego roku stracić rating AAA.

Wielka Brytania: Stopa bezrobocia w sierpniu utrzymała się na poziomie 4,9 proc. jak oczekiwano. Liczba nowych wniosków o zasiłek od bezrobotnych wzrosła we wrześniu o 0,7 tys. wobec wzrostu o 7,1 tys. w sierpniu po rewizji z 2,4 tys. (szacowano 3,0 tys.). Dane nt. wynagrodzeń wskazały na wzrost o 2,3 proc. r/r we wrześniu (jest to średnia 3-miesięczna) wobec 2,4 proc. r/r po rewizji w sierpniu – jak oczekiwano – oraz 2,3 proc. proc. r/r po wyłączeniu bonusów (szacowano 2,1 proc. r/r).

Naszym zdaniem: Amerykańska waluta nadal wytraca impet wzrostowy. Opublikowane wczoraj po południu dane nt. wrześniowej inflacji CPI nie zmieniły tego trendu, ale i też go nie pogłębiły. Nieco niższa dynamika CPI w ujęciu bazowym (0,1 proc. m/m i 2,2 proc. r/r) względem oczekiwań i poprzedniego odczytu, nie zdołała znacząco zmienić oczekiwań związanych z grudniową podwyżką stóp procentowych – wg. modelu CME FEDWatch prawdopodobieństwo takiego ruchu spadło o niecałe 5 p.p. do 65,1 proc. Te dane pozostawiają jednak sporo pytań, co do skali podwyżek w 2017 r., czyli temat, który za chwilę będzie istotny dla oceny średnio i długoterminowych perspektyw dla dolara.

Relatywnie nieduże osłabienie się amerykańskiej waluty w takiej sytuacji, może być sygnałem, że rynki finansowe zaczynają dyskontować inne obszary ryzyka, które mogą pojawić się w najbliższych tygodniach. Dzisiejsze dane z Chin nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale mogą uspokajać, ale i też u bardziej dociekliwych inwestorów mogą prowokować do zadawania pytań. Jak wypadnie IV kwartał, skoro ostatnio mocno rozczarował eksport, a dynamika produkcji przemysłowej wytraca tempo? Czy nadmierna akcja kredytowa (dane na ten temat poznaliśmy wczoraj i wypadły nadzwyczaj dobrze), jest właściwa w sytuacji ogromnego przerostu zadłużenia i widocznej bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości? Rynkowy optymizm po chińskich danych nie musi, zatem trwać długo. Tematem ryzyka pozostaje też Deutsche Bank, chociaż rynkowe notowania tej instytucji z ostatnich dni nie wyglądają nazbyt źle – niemniej 27 października mamy publikację kwartalnego raportu, który może sprowokować do zadawania kolejnych pytań, z ryzykiem bail-outu włącznie. Warto też wspomnieć o ryzyku związanym z listopadowymi wyborami w USA, chociaż teoretycznie ono maleje, po tym jak pozycja Hillary Clinton w sondażach jest coraz mocniejsza – pytanie jednak o ich jakość (czy próbka badań obejmuje rzeczywisty przekrój społeczeństwa, w tym elektorat antysystemowy), a także o to, czy ostatnia z debat prezydenckich (będzie transmitowana w telewizji w nocy ze środy na czwartek naszego czasu) nie przyniesie jakiegoś zaskakującego zwrotu – teoretycznie Trump może grać teraz va banque.

Zerknijmy na wykres koszyka BOSSA USD. Teoretycznie strefa wsparcia oparta o dawne szczyty z drugiej połowy lipca b.r. nadal się broni. Niemniej znaczenie może mieć dopiero zamknięcie tygodnia – dla dolara dobrze będzie, jeżeli nie wypadnie poniżej 81,70 pkt. W poprzednim wpisie zwróciliśmy uwagę, że celem w średnim terminie mogą być okolice 83 pkt. wyznaczane przez tzw. długoterminową wewnętrzną linię trendu.

Kontekst chiński powinien dzisiaj bardziej wspierać notowania walut Antypodów. Tymczasem szybsze tempo wzrostu notuje japoński jen. To może być odpowiedź rynków na aspekty globalnego ryzyka i pewien sceptycyzm, co do chińskich danych, o czym pisałem powyżej.
Układ USD/JPY wygląda słabiej, niż można było wcześniej sądzić. W ostatnich dniach nie udało się wyraźnie wyjść ponad opór przy 104,31 i wydaje się, że ten temat zostanie odłożony na pewien czas. W przypadku wzrostu globalnego ryzyka, jen może zachowywać się lepiej, niż dolar.

Wczorajszy dzień był dość dobry dla funta, który zyskał dzięki wyższej inflacji CPI we wrześniu (pisaliśmy o tym, że zmniejsza ona presję na Bank Anglii, co do możliwego poluzowania polityki na przełomie roku), ale i też spekulacjom dotyczącym Brexitu. Rynki spekulują, że przekazanie decyzji o zainicjowaniu negocjacji do parlamentu, może zmniejszyć ryzyka związane ze scenariuszem tzw. hard Brexit, które przypisuje się rządowi premier Theresy May (po części niesłusznie). Dzisiejsze dane z rynku pracy w dużej mierze są zgodne z oczekiwaniami, stad też dynamika ruchu na funcie zaczyna wyhamowywać. Technicznie widać, że rynek może mieć trudności z wybiciem oporu 1,2343 na GBP/USD. Jutro mamy jeszcze publikację wrześniowej sprzedaży detalicznej – pytanie, lepsze dane mogą pchnąć jeszcze notowania w stronę 1,2442, gorsze potwierdzić pojawiającą się już teraz słabość (tu istotne będzie zachowanie się przy strefie 1,2246-71).

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

12:02 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

12:02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

12:00 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.