Coraz gorsze perspektywy przed dolarem

Coraz gorsze perspektywy przed dolarem
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-08-16 (15:16)

USA: Opublikowany w poniedziałek po południu indeks aktywności sektora przetwórczego z Nowego Jorku nieoczekiwanie spadł w sierpniu do -4,2 pkt. z +0,55 pkt. (oczekiwano odbicia do +2,0 pkt.). Z kolei wskaźnik nastrojów wśród pośredników nieruchomości NAHB wyniósł w sierpniu 60 pkt. (jak oczekiwano).

Zdaniem Johna Williamsa z oddziału FED w San Francisco warto rozważyć przedefiniowanie na nowo celu inflacyjnego, a także rozważenie wsparcia wzrostu gospodarczego ze strony polityki fiskalnej, jak i monetarnej.

Nowa Zelandia: Opublikowany wczoraj indeks PMI dla usług spadł do 20-miesięcznego minimum na poziomie 54,2 pkt. wobec 56,4 pkt. wcześniej. Analitycy banku ANZ przestrzegli przed ryzykiem pojawienia się deflacji po raz pierwszy od 17 lat.

Japonia: Opublikowane w nocy z niedzieli na poniedziałek wstępne dane nt. PKB w II kwartale wypadły poniżej oczekiwań – w ujęciu kwartalnym 0,0 proc., a w zanualizowanym o 0,2 proc. (spodziewano się odpowiednio 0,2 proc. k/k i 0,7 proc.). Wskaźnik CAPEX dla firm spadł o 0,4 proc., eksport zniżkował o 1,5 proc., a inwestycje publiczne odbiły o 2,3 proc. Minister finansów Aso odnotował, że dynamika konsumpcji prywatnej była słaba, ale dodał, że rząd i bank centralny robią wszystko, aby walczyć z deflacją. Zaznaczył również, że polityka negatywnych stóp procentowych powinna przynieść efekty.

Australia: Zapiski z posiedzenia RBA opublikowane we wtorek rano nie były zaskoczeniem. Po cięciu stóp o 25 p.b. utrzymano łagodne nastawienie, gdyż przyznano, że inflacja pozostanie niska przez dłuższy czas, odnotowano wzrost ryzyk dla rynku pracy, a także dynamiki wzrostu gospodarczego.

Wielka Brytania: Opublikowane we wtorek o godz. 10:30 dane nt. inflacji CPI w lipcu wyniosły -0,1 proc. m/m i +0,6 proc. r/r (zgodnie z linią rynku). Dane bazowe to -0,1 proc. m/m i +1,3 proc. r/r (też zgodnie).

Eurostrefa: Indeks ZEW dla Niemiec odbił w sierpniu do 0,5 pkt. z -6,8 pkt. w lipcu (oczekiwano 1,8 pkt.). Lepiej od oczekiwań wypadł subindeks bieżącej kondycji rosnąc do 57,8 pkt. przy medianie 50,0 pkt.

Naszym zdaniem: John Williams wzywa do zdefiniowania od nowa kryterium inflacyjnego, mówiąc jednocześnie od odejścia od ortodoksyjnych założeń. Zdaniem tego członka FED z San Francisco potrzeba nowego, świeżego spojrzenia na pewne sprawy, a gospodarka może potrzebować dodatkowych działań ze strony polityki fiskalnej, a nawet monetarnej. Nie chodzi tu o cięcia stóp, a raczej wydłużenie okresu niskich stóp procentowych, co rynki słusznie odebrały jako sygnał, że FED nie będzie się spieszył z podwyżkami. Co ciekawe słowa Williamsa nt. zdefiniowania od nowa pewnych kwestii padły tydzień po tym, jak Jerome Powell z zarządu FED mówił o ryzyku tzw. pułapki niskiego wzrostu gospodarczego w dłuższym okresie, a były szef FED, Ben Bernanke napisał na swoim blogu, że Rezerwa Federalna powinna przemyśleć priorytety swojej polityki. Punktów wspólnych jest zbyt wiele, a łączy je jeden wyraz – stagnacja. Na obecną chwilę to ryzyko może być jeszcze odległe, a gdyby zaczęło się materializować to negatywnych skutków może być wiele, od słabego dolara zaczynając. Z tym, że koszyk dolarowy BOSSA USD już zaczyna wyznaczać ten kierunek.

Zerknijmy na wykres poniżej – mamy zejście na minima poniżej tych sprzed dwóch tygodni, tj. 79,67 pkt. To tylko potwierdza scenariusz rysowania wyraźniejszego impulsu spadkowego po tym, jak wzrosty zakończyły się w ostatniej dekadzie lipca odbiciem od oporu wyznaczanego przez 61,8 proc. zniesienie Fibo dla spadków z okresu styczeń-maj. Na obecną chwilę kluczowe wsparcie to okolice 79,22 pkt. wyznaczane przez linię wzrostową trendu opartą o ostatnie dołki z maja i czerwca b.r. Wskaźniki sugerują jednak, że ostatecznie rejon ten może zostać naruszony, co będzie oznaczać test obszaru tegorocznych minimów, tj. 77,65-78,35 pkt. Wiele będzie zależeć od rynkowej interpretacji zapisków z ostatniego posiedzenia FED w lipcu, które poznamy jutro po południu. Zwłaszcza teraz inwestorzy będą bardziej wyczuleni na dyskusję nt. ryzyk dla wzrostu gospodarczego, czy też wizji wolniejszego odbicia się inflacji. Kolejnym punktem kalendarza będzie zaplanowane na 26 sierpnia wystąpienie szefowej FED w Jackson Hole.

W ostatnich dniach amerykańska waluta najsłabiej wypada w zestawieniach z japońskim jenem. Siła JPY to wynik rosnących obaw inwestorów, co do wyników japońskiej gospodarki w kontekście braku pomysłu ze strony decydentów na zaradzenie tej sytuacji. Za chwilę jednak mogą do tego dołączyć ryzyka związane z globalnym wzrostem gospodarczym, co zwyczajowo przełączało rynki finansowe w tryb risk-off umacniający jena.

Poniższy wykres tygodniowy USD/JPY pokazuje, że rośnie prawdopodobieństwo testowania minimum z czerwca przy 99,02 pkt. (osiągnięte przy okazji referendum ws. Brexitu).

Słabość dolara na światowych rynkach może przynieść ciekawe wnioski dla pary GBP/USD. Dzisiejsze dane z Wielkiej Brytanii nt. lipcowej inflacji CPI były zgodne z linią rynku nie dając tym samym nowych argumentów za rychłą kontynuacją działań w polityce monetarnej, jakie rozpoczął 4 sierpnia Bank Anglii. Kilka dni temu opisując parę GBP/USD zwracałem uwagę, że wskaźniki na wykresie tygodniowym nie wskazują na rozpoczęcie kolejnej, długiej fali spadkowej i być może pojawi się korekta w górę. Dzisiaj, dla większej dokładności zerknijmy na wykres dzienny. Widać, że rosną szanse na pojawienie się formacji podwójnego dna, a zatem ruchu co najmniej w okolice 1,33 w ciągu kilku(nastu) dni.

Na koniec krótki wpis nt. EUR/USD. Odczyt niemieckiego ZEW nie pobił prognoz, ale wypadł nieźle. W ubiegłym tygodniu zaskakująco dobre były wstępne dane nt. PKB w II kwartale. To wszystko zaczyna układać się w obraz, który dla decydentów w ECB będzie nazbyt niejednoznaczny do podjęcia rychłej decyzji nt. dalszego luzowania polityki monetarnej. Ciekawe wnioski daje analiza diagramu stóp zwrotu – euro nie jest dzisiaj silne tylko dzięki słabemu dolarowi, a zyskuje względem większości walut. Rzut oka na wykres EUR/USD i widzimy wybicie górą z kanału spadkowego – proces odwracania trendu spadkowego obserwowanego od końca kwietnia b.r. został, zatem zakończony. Wskazania wzrostowe są potwierdzane przez wskaźniki. To może oznaczać, że w perspektywie kilkunastu dni przetestujemy mocne opory przy 1,1460 z ostatnich kilkunastu miesięcy.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.