Dolar kanadyjski w górę po decyzji BOC

Dolar kanadyjski w górę po decyzji BOC
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-07-13 (17:08)

Na dzisiejszym spotkaniu Bank Kanady nie wykonał żadnych ruchów na stopach, co zresztą było oczekiwane. Rynki interesował jednak komunikat towarzyszący decyzji, który niewątpliwie pomoże w ocenie, na ile BOC będzie skłonny luzować politykę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Obszerna konferencja Stevena Poloza dopiero przed nami (od godz. 17:15), ale już teraz widać, że BOC nie będzie zbyt chętny luzować, gdyż nie widzi ku temu powodu. Przyznano, że ryzyka inflacyjne są zbilansowane, a Brexit będzie miał minimalny wpływ na gospodarkę (szacuje się, że 0,1 pkt. proc. na przestrzeni dwóch lat). W dół zrewidowano projekcję wzrostu PKB na ten rok (do 1,3 proc. z 1,7 proc.) i przyszły (2,2 proc. z 2,3 proc.), ale jest to przede wszystkim efekt majowych pożarów.

Efekt? Dolar kanadyjski dzisiaj zyskał na wartości. Co ciekawe najbardziej w relacji do funta, który po mocnej zwyżce wczoraj, która w dużej mierze była wynikiem informacji o relatywnie szybkiej wymianie premiera (Theresa May była jedynym kandydatem na następcę Camerona). Część uczestników rynku wiąże z tym nadzieję, że proeuropejska May będzie twardym partnerem w negocjacjach przy procesie Brexit, chociaż trudno określić, kiedy sam proces zostanie uruchomiony (może się okazać, że wrzesień to zbyt wcześnie). Problem tylko w tym, że wpływ Brexitu na gospodarkę jest już widoczny i na tym skupi się jutro Bank Anglii, który może zdecydować się na prewencyjne cięcie stóp o 25 p.b. Po silnym ruchu w górę z wczoraj, taki ruch byłby naturalnym pretekstem do korekty, stąd też rynek już dzisiaj uprzedza taką możliwość.

Układ techniczny na GBP/CAD nie zdaje się jednak wskazywać na możliwość rozbudowania głębszej korekty spadkowej – wystarczy zerknąć na dzienne wskaźniki, a także fakt, że nie doszło na razie do naruszenia wsparcia przy 1,7141, które bazuje na minimum z 27 czerwca b.r. Nie można, zatem wykluczyć kontynuacji ruchu w górę w stronę 1,7592, który to poziom opiera się na szczycie z 29 czerwca b.r.

Poza CAD i GBP w centrum zainteresowania wciąż był JPY, który w ostatnich dniach wyraźnie stracił na bazie oczekiwań, co do wyraźniejszej koordynacji polityki fiskalnej i monetarnej przez japońskie władze. Niemniej tak jak pisaliśmy rano, może się okazać, że BOJ nie zdecyduje się w końcu lipca na zwiększenie luzowania, gdyż będzie chciał ocenić wpływ pakietu fiskalnego na inflację i gospodarkę, co może dać pretekst do powrotu mocniejszego jena. W takim układzie ciekawą propozycją może okazać się AUD/JPY. Dolar australijski będzie wrażliwy na lokalne dane makro – już w nocy o godz. 3:30 poznamy comiesięczne odczyty dotyczące stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia, a 27 lipca kluczowe dane nt. kwartalnej inflacji CPI od której może zależeć postawa RBA na posiedzeniu 2 sierpnia. Po drodze – szereg danych z Chin (dzisiaj poznaliśmy „mieszany” bilans handlowy za czwartek, ale o wiele ważniejsze będą piątkowe dane nt. PKB w II kwartale. Słabe odczyty z jednej strony zwiększą presję na poluzowanie polityki przez PBOC, ale z drugiej jeszcze wyraźniej wpłyną na kurs juana, a tym samym pośrednio AUD, który jest nieraz wykorzystywany przez inwestorów jako hedge wobec zmian na chińskiej walucie, która nie jest w pełni handlowana na rynkach.

Na wykresie AUD/JPY widać, że dotarliśmy do spadkowej linii trendu opartej o szczyty z 27 kwietnia i 23 czerwca b.r. To może prowokować korektę, a pierwsze mocne wsparcie to rejon 77,30. Dzienne wskaźniki sugerują jednak, że po tym fakcie trend wzrostowy może być kontynuowany.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.