Czego się spodziewać po nowej premier Wlk. Brytanii?

Czego się spodziewać po nowej premier Wlk. Brytanii?
Rynki o poranku
Data dodania: 2016-07-13 (10:57)

Theresa May została wybrana nowym liderem partii konserwatywnej, co oznacza że zastąpi ona na stanowisku premiera, składającego swoją rezygnację w tę środę – Davida Camerona. Większość z nas nie ma zapewne żadnych skojarzeń związanych z postacią pani May.

Skoro jednak ma zostać ona lada moment premierem Wlk. Brytanii, to warto by było przybliżyć chociaż kilka faktów z jej życia, aby zarysować profil jej osoby.

Polityczny background

Zacznijmy od krótkiej historii dokonań przyszłej premier Wlk. Brytanii, aby móc częściowo rozeznać się jaką charakterystykę mogą mieć jej rządy. Jednym ze stanowisk w brytyjskim rządzie, na które Theresa May została wcześniej powołana, była pozycja ministra spraw wewnętrznych w 2010 roku. Piastując to stanowisko May umożliwiła policji swobodniejsze działanie w walce z przestępczością przy jednoczesnym ograniczeniu pensji policjantom oraz zlikwidowaniu korupcji w jej szeregach. Umocniła również granice Zjednoczonego Królestwa, wprowadzając restrykcje imigracyjne. Jednocześnie z piastowaniem funkcji ministra spraw wewnętrznych, pełniła również funkcję ministra ds. kobiet i równouprawnienia popierając kampanię na rzecz małżeństw tej samej płci.

Poglądy przyszłej premier

Poglądowo Theresę May można określić zatem mianem liberalnego konserwatysty, z dużym pierwiastkiem socjalisty, co wybrzmiewało z jej ostatniego przemówienia, otwierającego wyścig po fotel premiera. Wymieniała często, że nie chce służyć grupom uprzywilejowanym, lecz całemu ogółowi społeczeństwa. Wypowiedziała również w czasie swojej przemowy walkę przeciwko niesprawiedliwościom społecznym do których zaliczyła biedę, gorsze traktowanie czarnoskórych przez wymiar sprawiedliwości, gorszy start w życie osób z niższych warstw społecznych itp. Deklaracja ta może być zatem zapowiedzią w większej lub mniejszej części opiekuńczych rządów.

Deklaracje w związku z Brexitem

Najważniejsze jednak są deklaracje Theresy May dotyczące Brexitu. Chociaż sama była jedną z twarzy obozu optującego za pozostaniem Wlk. Brytanii w UE, to podczas wspomnianego wcześniej przemówienia, przyszła premier zadeklarowała pełną wolę poszanowania werdyktu Brytyjczyków, którzy wybrali wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej. Wykluczyła jakiekolwiek próby przeprowadzenia drugiego referendum czy też pozostania w UE mimo woli narodu.

May oprócz tego wyklarowała cały szereg równie pilnych kwestii, komunikując że: wybory powszednie nie powinny być przeprowadzane do 2020 roku, nie powinien być wprowadzany budżet ratunkowy i przede wszystkim – słynny artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego nie powinien być uruchamiany przed końcem bieżącego roku, do czasu precyzyjnego określenia spójnej strategii negocjacyjnej Wlk. Brytanii z Unią Europejską. Liderka konserwatystów podkreśliła również, że priorytetem we wspomnianych negocjacjach będzie umożliwienie brytyjskim przedsiębiorcom w dalszym ciągu handlu w obrębie jednolitego rynku europejskiego przy jednoczesnej, większej kontroli nad przepływem ludzi.

Na koniec Theresa May zdradziła, że nie będzie na siłę dążyć do nadwyżki budżetowej do końca kadencji parlamentu i jeżeli przed rokiem 2020 będzie miała do wyboru ograniczenie wydatków publicznych, powiększanie długu państwowego lub zwiększenie podatków, to priorytetem będzie dla niej unikanie zwiększania presji podatkowej w celu nie obciążania gospodarki.

Reakcje rynku

Wybór Theresy May nowym liderem partii konserwatywnej, a także jej zbliżające się zaprzysiężenie na nowego premiera Wlk. Brytanii działa pozytywnie na pary z funtem. Kurs GBPUSD od poniedziałku do wtorku, do godziny 17:35 zyskiwał +1.74%, z kolei para GBPJPY +3.67%.

Źródło: Jakub Jurczyński, analityk rynków finansowych HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.