Euforia i nowe rekordy w USA. Złoty mizernie.

Euforia i nowe rekordy w USA. Złoty mizernie.
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-07-13 (09:41)

Na rynkach akcji i surowców utrzymują się dobre nastroje. Waluty emerging markets nie podzielają tej euforii. Złoty utrzymuje stabilną wartość poniżej potencjału. EUR/PLN pozostanie w konsolidacji 4,36-4,45 co najmniej do końca tygodnia. Jutro obniżka stóp w Wielkiej Brytanii. A jaką formę przyjmie pakiet stymulacji z Japonii? Pieniądze z helikoptera?

Wczorajsza sesja ponownie przyniosła silne wzrost cen akcji na giełdach w oczekiwaniu na obniżkę stóp procentowych Banku Anglii (BoE), nowy pakiet stymulacji gospodarki Japonii, sygnały poprawy kondycji włoskich banków oraz podtrzymanie łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej USA. Amerykańskie indeksy solidnie poprawiły poniedziałkowe rekordy, a główne europejskie zbliżyły do wartość sprzed załamania wywołanego Brexitem. Waluty emerging markets tym razem umacniały się umiarkowanie, jak na euforyczny wręcz sentyment globalny. Złoty pozostał w środku stawki koszyka walut EM. Zyskał do euro, dolara i franka, stracił do zyskującego na świecie funta. Silnie rosły także ceny surowców. Spadały, złota.

Decyzja BoE zapadnie jutro. Rynki oczekują obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych do 0,25 proc. Taki scenariusz został już zdyskontowany przez rynek. Funt od 2 dni dynamicznie odrabia straty. Samo ogłoszenie decyzji nie będzie już raczej miało wpływu na notowania "kabla". Chyba że BoE zdecyduje się wprowadzić nadzwyczajne środki zapobiegania negatywnym skutkom Brexitu, co jest raczej mało prawdopodobne.

Powszechnie oczekuje się także nowego pakietu stymulacji gospodarki i inflacji w Japonii. Odwiedziny B. Bernanke w Kraju Kwitnącej Wiśni odbierane jest jako konsultacje przed wprowadzeniem kolejnych, nowatorskich rozwiązań w polityce pieniężnej i fiskalnej. Mówi się wręcz o pieniądzach z helikoptera (ludowe QE), czyli akcji ulg podatkowych dla gospodarstw domowych finansowanych przez bank centralny. Posunięcie się władz w Tokio do tej formy wspierania koniunktury byłoby aktem desperacji, ale kroku takiego absolutnie nie można wykluczyć. Jen traci na wartości kolejną sesję z rzędu, zatem coś musi być na rzeczy.

Dobre informacje napłynęły wczoraj także z Włoch. Największy bank z Półwyspu Apenińskiego, UniCredit, chcąc zwiększyć kapitały dokonał udanej sprzedaży 10 proc. akcji FinecoBank, za które uzyskał 328 mln EUR. Ogłosił także chęć sprzedaży takiego samego pakietu, działającego na terenie Polski, Banku Pekao S.A. Akcje włoskiego giganta, które wcześniej spadły do najniższego poziomu od 25 lat, podskoczyły wczoraj o 11,5 proc. Choć upłynnianie aktywów jest niejako potwierdzeniem napiętej sytuacji kapitałowej banku, fakt, że sprzedawane są jedynie małe pakiety spółek-córek, sugeruje, że nie powinien mieć problemów z opanowaniem sytuacji. To świetna informacja dla inwestorów, ponieważ stan włoskiego sektora bankowego budził w ostatnich tygodniach ogromny niepokój rynków. Nowe unijne regulacje nakazują spłatę prywatnych obligatariuszy, zanim dojdzie do pomocy danemu podmiotowi, który popadł w kłopoty finansowe, ze strony państwa. Problem polega na tym, że drobni gracze posiadają papiery banków warte ok. 200 mld EUR, a na taką pomoc nie stać w obecnych warunkach żadnego kraju. Sytuację próbował wcześniej uspokajać Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego przedstawiciel z misją do Włoch, R. Goyal, stwierdził, że w ramach obowiązujących regulacji będzie możliwe ratowanie zagrożonych niewypłacalnością włoskich banków. Rząd Włoch próbuje obecnie przekonać europejskich decydentów, że tamtejsze instytucje finansowe spełniają kryteria udzielenia im pomocy. 29 lipca EBC przeprowadzi najnowsze stres testy kondycji finansowej europejskich banków, które mają potwierdzić, że niektóre włoskie podmioty wymagają zastosowania nadzwyczajnych środków. Najciekawsze jest jak owe sprawdziany przejdzie innych „kandydat” z potencjalnymi problemami – niemiecki Deutsche Bank. Czy i on będzie potrzebował pomocy państwa?

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.