Niepewny szterling

Niepewny szterling
Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Data dodania: 2016-07-05 (17:08)

Kurs funta może spaść do najniższych poziomów w tym cyklu w oczekiwaniu na dane z USA.
Wynik referendum w sprawie Brexitu pozostaje w centrum uwagi rynku. Wpływ tego wydarzenia jest różny, ale wywołał przede wszystkim wzrost globalnego apetytu na ryzyko oraz kursów najbardziej ryzykownych walut z powodu oczekiwanej zwyżki w dostępnej płynności.


- Niepewne perspektywy wokół Brexitu opóźniają napływ środków w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych i uderzają w funta
- Cięcie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 14 lipca lub 4 sierpnia wygląda na nieuniknione
- RBA schodzi na drugi plan, ponieważ AUD znajduje się przede wszystkim pod wpływem apetytu na ryzyko i notowań surowców

W przypadku Wielkiej Brytanii, niepewność wokół jej przyszłości powoduje opóźnienie w decyzjach inwestycyjnych, co ma zwłaszcza silnie negatywny wpływ na rynek nieruchomości w Londynie, który w znacznej części jest wspierany przez zagraniczny kapitał. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy, deficyt na rachunku obrotów bieżących Wielkiej Brytanii wyniósł 7% PKB, ograniczenie wpływów kapitałowych osłabia walutę. 

Prezes Banku Anglii (BoE) Mark Carney obiecuje w ostatnim czasie nieograniczoną płynność. Cięcie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 14 lipca lub 4 sierpnia wygląda teraz na nieuniknione. Obroty na GBP pozostają wysokie i nic nie wskazuje na to, aby waluta zdołała utrzymać obecny trend boczny – należy spodziewać się kolejnej fali spadków kursu funta. 

Posiedzenie Reserve Bank of Australia (RBA), do którego doszło w nocy czasu europejskiego, zeszło na dalszy plan. AUD silnie się ostatnio umocnił, ponieważ wszystkie bardziej ryzykowne i wrażliwe na notowania surowców waluty zyskały na wartości w reakcji na głosowanie w sprawie Brexitu oraz związane z nim oczekiwania dotyczące zwyżki płynności. RBA zabrzmiał jastrzębio, twierdząc, że nie ma zagrożenia zarażenia się Brexitem. Bank zauważył, że ceny domów ponownie wzrosły, ale dodał niewiele więcej, dając sygnał, że czeka obecnie na kolejne dane o CPI. Dopiero po tej publikacji można spodziewać się więcej konkretów ze strony banku dotyczących polityki pieniężnej oraz opinii na temat ostatniego umocnienia lokalnej waluty, wobec boomu na rynku mieszkaniowym. 

Wybory w Australii oraz polityczna niepewność związana ze stworzeniem nowego rządu wydają się mieć obecnie minimalny wpływ na rynek walutowy, choć brak decyzji w kwestii ograniczenia deficytu budżetowego może mieć negatywny wpływ na rating AAA Australii, tak jak zwróciła na to ostatnio uwagę agencja S&P. Wszystko na razie wskazuje, że AUD może kontynuować umocnienie z uwagi na oczekiwania wzrostu płynności ze strony banków centralnych, a RBA może powstrzymać się przed cięciem stóp z powodu trwającego boomu na rynku mieszkaniowym. Jednak chcielibyśmy jeszcze poczekać na rozwój sytuacji przed wyciąganiem bardziej zdecydowanych wniosków.

Mimo że to Brexit będzie w najbliższym czasie kształtować rynki, musimy wspomnieć o czekających nas publikacjach danych w USA. Zaczynamy jutro od indeksu ISM dla sektora usług w czerwcu, a kończymy na piątkowym – kluczowym - raporcie z rynku zatrudnienia USA. To właśnie ta – rozczarowująca – publikacja wywołała w maju silne osłabienie USD. Jeśli zbliżające się dane okażą się pozytywne, to USD może umocnić się zwłaszcza wobec bezpiecznych przystani (JPY, CHF, EUR).

W porównaniu do skali wyprzedaży w reakcji na głosowanie w sprawie Brexitu, konsolidacja była dość umiarkowana, sugerując, że sprzedający są chętni na wejście na rynek po każdej krótkiej zwyżce. Możemy mieć do czynienia z nowym ruchem w kierunku 1,3000 lub nawet niżej, ponieważ próby zwyżek występują coraz rzadziej, a za nami już tydzień analizy sytuacji.

Waluty G10

USD – Dane z USA są teraz kluczowe, niedźwiedzie na rynku USD czekają na rozczarowujące dane z USA oraz utrzymanie mocnego apetytu na ryzyko – a to trudne połączenie.

EUR – Na razie obawy o włoski sektor bankowy nie mają negatywnego wpływu na spready obligacji, ponieważ EBC udało się utrzymać stabilną sytuację na rynku peryferyjnych obligacji w okresie po głosowaniu w sprawie Brexitu. Mimo to, banki pozostają pod presją, co osłabia pozycję euro jako bezpiecznego aktywa.

JPY – Jen ponownie się umacnia i każdy zastanawia się, gdzie mogą znaleźć się crossy JPY, gdy znów pojawi się apetyt na ryzyko. Najniższy dołek w ciągu sesji w okresie po głosowaniu w sprawie Brexitu (dzień po pierwszym szoku) to 101,41. Obecnie wszyscy obserwują BoJ, choć to polityka fiskalna Abe ma większy potencjał, aby silniej wpłynąć na sytuację.

GBP – Funt pod presją, a dzisiaj rano kurs GBPUSD skierował się ku najniższym poziomom od głosowania w sprawie Brexitu – istnieje duża przestrzeń dalszych zniżek, na przykład do 1,3000, 1,2750, itd.

CHF – Waluta nadal korzysta ze swojego statusu bezpiecznego aktywa, lecz ostatnie ruchy sygnalizują, że słabnie zainteresowanie rynku. Istnieje potencjał zniżki kursu franka, jeśli dane z USA – piątkowy raport z rynku pracy – okażą się pozytywne.

AUD – RBA skomentował ostatnie silne umocnienie AUD, choć komunikat był bardzo mdły i bez konkretów. AUD może dalej korzystać ze wzrostu apetytu na ryzyko i zwyżki cen surowców. Złoto i srebro znajdują się obecnie w centrum uwagi, co może pomóc AUD.

CAD – szok po Brexicie osłabł, ale nie oznacza to, że sytuacja CAD wygląda fantastycznie – nadal czekamy na kolejną falę zwyżek, która mogłaby doprowadzić do przebicia się powyżej 1,3000+ i dalszych wzrostów.

NZD – nie ma obecnie wielkiej różnicy między NZD i AUD, ponieważ w obu przypadkach rynek czeka na dane o CPI w drugim kwartale – publikacja w Nowej Zelandii jest zaplanowana na 10 dni wcześniej niż w Australii – 17 lipca.

SEK – Na jutro zaplanowane jest posiedzenie Riksbank i istnieje prawdopodobieństwo gołębich sygnałów, ponieważ Szwecja jest silnie zależna od eksportu i kondycji europejskiej gospodarki. Może to wywołać spadek kursu SEK.

NOK – radzi sobie lepiej niż SEK, a NOKSEK podąża w kierunku najnowszego szczytu w 2016, ponieważ norweską walutę wspierają rosnące ceny surowców.

Źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.