Dolar wraca do zwyżek?

Dolar wraca do zwyżek?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-06-30 (08:18)

Eurostrefa: ECB powinien nieco zaczekać z podejmowaniem decyzji – przyznał wczoraj wieczorem podczas forum bankowego w portugalskiej Sintrze, Vitor Constancio (wiceprezes ECB). Jego zdaniem nie widać problemów z płynnością na rynkach, a Brexit raczej nie będzie rodził ryzyka systemowego.

Przyznał, że były szef FED, Alan Greenspan jest w błędzie porównując Brexit z sytuacją po bankructwie Lehman Brothers w 2008 r. Wcześniej w ciągu dnia agencja Reuters opublikowała komentarz powołując się na źródła w ECB, że bank centralny nie będzie się zbytnio spieszył z ewentualnym luzowaniem polityki, zanim skutki Brexitu nie będą bardziej zauważalne. Wskazywano chociażby na podziały związane z kwestią dalszych obniżek stóp procentowych i ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie sektora bankowego

Eurostrefa/Włochy: Premier Renzi zapowiedział, że poda się do dymisji, jeżeli zaplanowane na październik referendum ws. zmian w konstytucji będzie przegrane. Na razie sondaże utrzymują niewielką przewagę

Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił dzisiaj średni kurs juana wobec dolara na poziomie 6,6312 wobec 6,6324 wczoraj. Minister finansów Lou Jiwei zapewnił, że rząd będzie dążył do realizacji celów fiskalnych na ten rok, choć nie będzie to łatwe biorąc pod uwagę trudności piętrzące się przed gospodarką. Z kolei prywatny raport nt. perspektyw gospodarki, tzw. Chińska Beżowa Księga wskazał na odbicie w II kwartale dzięki usługom i sektorowi konstrukcyjnemu. Niemniej widoczne było osłabienie dynamiki krajowych zamówień

Japonia: Dynamika produkcji przemysłowej w maju wyniosła -2,3 proc. m/m (oczekiwano -0,2 proc. m/m). Są to dane wstępne. Z kolei zastępca szefa gabinetu premiera (Hagiuda) nie ukrywał, że liczy na skoordynowaną interwencję banków centralnych w celu ustabilizowania sytuacji, a także wsparcia globalnego wzrostu gospodarczego

Naszym zdaniem: Podczas sesji amerykańskiej i azjatyckiej sytuacja na rynkach nie uległa większym zmianom. Nie jest to dobra informacja dla tych inwestorów, którzy wierzą w scenariusz, że rosnące szanse na odwleczenie procedury Brexitu pozwolą na uspokojenie się sytuacji po publikacji wyników referendum. Negatywnych tendencji w gospodarkach, jakie zapoczątkował 23 czerwca nie da się już jednak odwrócić i za jakiś czas będzie to widoczne w danych makro. We wczorajszym rannym wpisie zwracałem uwagę, że okres do 2 września, kiedy to zostanie wybrany następca Davida Camerona, który najpewniej zostanie zmuszony do uruchomienia procedury wyjścia kraju z UE (nie da się przeciągać tej sprawy w nieskończoność), powinien być czasem na dostosowanie się rynków finansowych do nowej rzeczywistości, a zatem kontynuacją tendencji zapoczątkowanych z czwartku na piątek.

Diagram stóp zwrotu nieznacznie faworyzuje dzisiaj rano dolara, co zdaje się potwierdzać powyższy scenariusz. Amerykańska waluta jest obecnie najbardziej sensowną alternatywą, chociaż rynek wycenia, że FED nie zmieni poziomu stóp procentowych przez najbliższe kilkanaście miesięcy (niemniej brak ich spadku jest obecnie dość ważnym argumentem na tle tego, co za kilka miesięcy będą robić inne banki centralne).

Na wykresie koszyka BOSSA USD rośnie prawdopodobieństwo zakończenia korekty spadkowej, co zwiększałoby szanse na złamanie ważnego oporu z końca maja b.r. przy 81,17 pkt.

Wykres dzienny BOSSA USD

Do spadków zaczyna powracać GBP/USD, choć mocnym potwierdzeniem będzie dopiero zakrycie całej białej świecy z wczoraj, czyli zejście w okolice 1,33.

W przypadku EUR/USD warto zerknąć na wykres tygodniowy. O ile opór przy 1,1097 będący jednocześnie minimum z końca maja b.r. był ostatnio dość często naruszany, o tyle z kolejną barierą w okolicach 1,1140 rynek ma wyraźny problem. Tymczasem układ średnioterminowy pozostaje wyraźnie spadkowy.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.