Wydarzenia w Europie nabierają dynamiki

Wydarzenia w Europie nabierają dynamiki
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-06-28 (11:13)

Na Starym Kontynencie ujawniają się niepokojące podziały. Kraje „starej” Unii mają inną wizję przyszłości Europy, niż państwa, które później przystąpiły do Wspólnoty. Zwiększa to niepewność i ryzyka dalszej wyprzedaży na rynkach finansowych.

Wielka Brytania traci najwyższy rating wobec realnego zagrożenia dezintegracji Zjednoczonego Królestwa. Złoty w tym środowisku zachowuje stabilną pozycję. Wsparciem wysoki popyt na rodzime obligacje.

Początek tygodnia przyniósł w większości kontynuację tendencji z piątku, lecz w zdecydowanie łagodniejszej formie. Spadały giełdy, osłabiał się funt, tracił (nieznacznie) złoty. W relacji do euro notowania polskiej waluty utrzymały się w okolicy poziomu 4,45, co potwierdza istotność tej bariery na wykresach cen. Wsparciem dla złotego było dobre zachowanie polskiego długu. Inwestorzy ochoczo skupowali polskie papiery, a katalizatorem zmian są oczekiwania na niższe stopy procentowe w Wielkiej Brytanii, a być może także w strefie euro. Rentowność brytyjskich 10-latek spadła wczoraj, po raz pierwszy w historii, poniżej poziomu 1 proc. Niemieckie bundy także pogłębiły spadki, jeśli chodzi o dochodowość, podobnie jak obligacje amerykańskie (10-latki poniżej 1,5 proc., po raz pierwszy od 4 lat).

Dwie agencje ratingowe obniżyły wczoraj ocenę kredytową Wlk. Brytanii. Standard&Poor's o dwa stopnie, z poziomu AAA do AA, Fitch o jeden do analogicznego poziomu. Obie agencje przypisały Wyspom negatywną perspektywę ratingu. Zdaniem pierwszej z nich obniżka odzwierciedla zwiększone ryzyko obsługi zadłużenia i stabilności emitenta w związku z tym, że większość mieszkańców Szkocji i Irlandii Płn. zagłosowała za pozostaniem w Unii Europejskiej. Fitch wskazuje na wzrost prawdopodobieństwa poważnego spowolnienia, a wynik referendum oznacza pogorszenie siły instytucjonalnej kraju. Jeśli chodzi o trzecią agencję, jeszcze w piątek Moody's obcięła perspektywę ratingu Wlk. Brytanii (jest na Aa1).

Wydarzeniem poniedziałku ze sfery politycznej było ujawnienie dokumentu, który miał zostać przedstawiony na spotkaniu szefa MSZ Niemiec F. W. Steinmeiera z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej. Niemcy sugerują w nim przekształcenie Unii Europejskiej w superpaństwo. Utworzenie wspólnej armii, służb specjalnych, przepisów kodeksu karnego czy systemu podatkowego. UE przejęłaby kontrolę nad granicami i polityką migracyjną. "Nasze państwa dzielą wspólne przeznaczenie i wspólny zestaw wartości, które dają podstawę do jeszcze bliższej unii między naszymi obywatelami. Będziemy więc dążyć do politycznej unii w Europie i zaprosimy kolejnych Europejczyków do udziału w tym przedsięwzięciu" - głosi preambuła dokumentu, przygotowanego wspólnie przez Niemcy i Francję. Ma to być odpowiedź na decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. W poniedziałek A. Merkel gościła w Berlinie francuskiego prezydenta F. Hollande’a oraz włoskiego premiera M. Renzi’ego. W odpowiedzi na to, ale też sobotnie spotkanie grupy 6 państw-założycieli Unii, do Warszawy na rozmowy ministrów spraw zagranicznych 9 krajów zaprosił W. Waszczykowski. Do stolicy Polski przyjechali przedstawiciele rządu Grecji, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Austrii, Słowacji, Hiszpanii, Słowenii. Uczestniczył w nim także szef brytyjskiej dyplomacji. Wszystko to ujawnia niebezpieczne podziały, jakie wytworzyły się i ujawniły na Starym Kontynencie po głosowaniu w Wielkiej Brytanii. To potencjalnie bardzo niepokojące wydarzenia, które są głównym motorem wyprzedaży wszelkiej klasy aktywów na rynkach finansowych.
Prezes Fed, J. Yellen oraz szef Banku Anglii M. Carney’a nieoczekiwane wycofali się z wystąpień podczas Europejskiego Forum Banków Centralnych odbywającego się w Sintrze, w Portugalii. Nie podano przyczyn rezygnacji. Decyzja wskazuje na spadek zaufania nie tylko między kluczowymi politykami z kontynentalnej Europy i Wielkiej Brytanii, ale także elit sfery finansowej. Oraz niepewność, niestabilność i ogromny szok, jaki wywołało czwartkowe referendum. Konferencja w Sintrze była jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń ekonomicznych w Europie.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.