Wydarzenia w Europie nabierają dynamiki

Wydarzenia w Europie nabierają dynamiki
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-06-28 (11:13)

Na Starym Kontynencie ujawniają się niepokojące podziały. Kraje „starej” Unii mają inną wizję przyszłości Europy, niż państwa, które później przystąpiły do Wspólnoty. Zwiększa to niepewność i ryzyka dalszej wyprzedaży na rynkach finansowych.

Wielka Brytania traci najwyższy rating wobec realnego zagrożenia dezintegracji Zjednoczonego Królestwa. Złoty w tym środowisku zachowuje stabilną pozycję. Wsparciem wysoki popyt na rodzime obligacje.

Początek tygodnia przyniósł w większości kontynuację tendencji z piątku, lecz w zdecydowanie łagodniejszej formie. Spadały giełdy, osłabiał się funt, tracił (nieznacznie) złoty. W relacji do euro notowania polskiej waluty utrzymały się w okolicy poziomu 4,45, co potwierdza istotność tej bariery na wykresach cen. Wsparciem dla złotego było dobre zachowanie polskiego długu. Inwestorzy ochoczo skupowali polskie papiery, a katalizatorem zmian są oczekiwania na niższe stopy procentowe w Wielkiej Brytanii, a być może także w strefie euro. Rentowność brytyjskich 10-latek spadła wczoraj, po raz pierwszy w historii, poniżej poziomu 1 proc. Niemieckie bundy także pogłębiły spadki, jeśli chodzi o dochodowość, podobnie jak obligacje amerykańskie (10-latki poniżej 1,5 proc., po raz pierwszy od 4 lat).

Dwie agencje ratingowe obniżyły wczoraj ocenę kredytową Wlk. Brytanii. Standard&Poor's o dwa stopnie, z poziomu AAA do AA, Fitch o jeden do analogicznego poziomu. Obie agencje przypisały Wyspom negatywną perspektywę ratingu. Zdaniem pierwszej z nich obniżka odzwierciedla zwiększone ryzyko obsługi zadłużenia i stabilności emitenta w związku z tym, że większość mieszkańców Szkocji i Irlandii Płn. zagłosowała za pozostaniem w Unii Europejskiej. Fitch wskazuje na wzrost prawdopodobieństwa poważnego spowolnienia, a wynik referendum oznacza pogorszenie siły instytucjonalnej kraju. Jeśli chodzi o trzecią agencję, jeszcze w piątek Moody's obcięła perspektywę ratingu Wlk. Brytanii (jest na Aa1).

Wydarzeniem poniedziałku ze sfery politycznej było ujawnienie dokumentu, który miał zostać przedstawiony na spotkaniu szefa MSZ Niemiec F. W. Steinmeiera z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej. Niemcy sugerują w nim przekształcenie Unii Europejskiej w superpaństwo. Utworzenie wspólnej armii, służb specjalnych, przepisów kodeksu karnego czy systemu podatkowego. UE przejęłaby kontrolę nad granicami i polityką migracyjną. "Nasze państwa dzielą wspólne przeznaczenie i wspólny zestaw wartości, które dają podstawę do jeszcze bliższej unii między naszymi obywatelami. Będziemy więc dążyć do politycznej unii w Europie i zaprosimy kolejnych Europejczyków do udziału w tym przedsięwzięciu" - głosi preambuła dokumentu, przygotowanego wspólnie przez Niemcy i Francję. Ma to być odpowiedź na decyzję o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. W poniedziałek A. Merkel gościła w Berlinie francuskiego prezydenta F. Hollande’a oraz włoskiego premiera M. Renzi’ego. W odpowiedzi na to, ale też sobotnie spotkanie grupy 6 państw-założycieli Unii, do Warszawy na rozmowy ministrów spraw zagranicznych 9 krajów zaprosił W. Waszczykowski. Do stolicy Polski przyjechali przedstawiciele rządu Grecji, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Austrii, Słowacji, Hiszpanii, Słowenii. Uczestniczył w nim także szef brytyjskiej dyplomacji. Wszystko to ujawnia niebezpieczne podziały, jakie wytworzyły się i ujawniły na Starym Kontynencie po głosowaniu w Wielkiej Brytanii. To potencjalnie bardzo niepokojące wydarzenia, które są głównym motorem wyprzedaży wszelkiej klasy aktywów na rynkach finansowych.
Prezes Fed, J. Yellen oraz szef Banku Anglii M. Carney’a nieoczekiwane wycofali się z wystąpień podczas Europejskiego Forum Banków Centralnych odbywającego się w Sintrze, w Portugalii. Nie podano przyczyn rezygnacji. Decyzja wskazuje na spadek zaufania nie tylko między kluczowymi politykami z kontynentalnej Europy i Wielkiej Brytanii, ale także elit sfery finansowej. Oraz niepewność, niestabilność i ogromny szok, jaki wywołało czwartkowe referendum. Konferencja w Sintrze była jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń ekonomicznych w Europie.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.