Krajobraz po Brexicie w kilku aktach

Krajobraz po Brexicie w kilku aktach
Komentarz HFT Brokers
Data dodania: 2016-06-25 (00:16)

Cameron o wyniku referendum: David Cameron stwierdził w swoim dzisiejszym przemówieniu na Downing Street, że musi być respektowana wola Brytyjczyków. Zapewnił, że brytyjska gospodarka jest silna i że zmiany, które mają nastąpić wraz z głosowaniem będą zachodziły stopniowo.

Nie będzie nagłych zmian w podróżowaniu, w przewozie towarów oraz w świadczeniu usług do momentu formalnego wystąpienia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej. Dodał, że negocjacje będą musiały być prowadzone przez nowego premiera, który podejmie decyzję o uruchomieniu art. 50 i że będzie on prawdopodobnie wybrany do października br.
 
Pierwsza minister Szkocji – Nicola Sturgeon – o Brexicie
 
Po przemówieniu Davida Camerona przyszedł czas na wypowiedź Nicoli Sturgeon. Stwierdziła ona, że Szkocja poza Unią Europejską jest „nie do zaakceptowania”. Zapowiedziała rozpatrzenie wszystkich możliwych opcji w celu zabezpieczenia członkostwa Szkocji w Unii Europejskiej. Według niej drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji jest jak najbardziej brane pod uwagę.
 
Sytuacja na rynkach
 
Po opublikowaniu wyników referendum w sprawie Brexitu i zapowiedzianej rezygnacji premiera Davida Camerona z piastowania stanowiska premiera Wlk. Brytanii nastąpił odpływ kapitału do aktywów uznawanych za „bezpieczną przystań”. Para GBPUSD osiągnęła minimum, które pamiętają czasy rządów Margaret Thatcher, bowiem był to poziom najniższy od 1985 roku. Spadło również prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Kontrakty terminowe wyceniają z 12 proc. prawdopodobieństwem możliwość obniżki stóp procentowych przez FED na czerwcowych posiedzeniu. 0 proc. szans na podwyżki. Na wrzesień prawdopodobieństwo cięcia stóp wynosi 15,5 proc., a podwyżki 0 proc.
 
Główne banki centralne zapewniały z kolei krótkoterminową stabilność poprzez nieustanny kontakt z uczestnikami rynkowymi.
 
Bank centralny Wlk. Brytanii zapewnił, że zostaną podjęte kroki związane z zapewnieniem stabilności. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wymagania kapitałowe angielskich banków zostały zwiększone 10-krotnie w porównaniu do czasów ostatniego kryzysu ekonomicznego. BOE zapewnił również, że jest w stanie dostarczyć 250 miliardów funtów dodatkowych środków w razie potrzeby ewentualnego wspomożenia płynności.
 
Szef Banku Japonii - Haruhiko Kuroda - powiedział z kolei, że jest w stanie dostarczyć w razie potrzeby wystarczającej płynności, uwzględniając użycie umów swapowych pomiędzy 6 największymi bankami centralnymi w celu zapewnienia stabilności rynkom finansowym.
 
Centralny Bank Szwajcarski zainterweniował dzisiaj w celu ustabilizowania sytuacji na franku i zapowiedział dalszą aktywność w razie potrzeby.
 
Sytuacja na europejskich indeksach również wyglądała interesująco. Spełniły się bowiem przepowiednie niektórych dużych banków mówiące o tym, że w razie ewentualnego Brexitu brytyjski indeks FTSE 100 będzie doświadczał mniejszych strat, niż indeksy europejskie. Można to wytłumaczyć faktem przejęcia dużego ciężaru spadków przez osłabionego funta brytyjskiego, który daje dobre prognozy dla eksporterów, jednak tylko w krótkim okresie czasu, dopóki nie muszą się oni jeszcze przejmować ustalaniem nowych warunków umów handlowych przez Wlk. Brytanię.
 
Oświadczenie po konferencji G-7
 
W konferencji uczestniczyli ministrowie finansów oraz bankierzy centralni, którzy opublikowali wspólne stanowisko dotyczące Brexitu.  G-7 zapewniło, że monitoruje rozwój wypadków na rynku po opublikowaniu wyników referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Poniżej kilka fragmentów z opublikowanego raportu:
 
"Potwierdzamy naszą ocenę, że brytyjska gospodarka i sektor finansowy pozostanie elastyczny i jesteśmy przekonani, że władze brytyjskie są dobrze przygotowane do zmierzenia się z konsekwencjami wyniku referendum".
 
"Zdajemy sobie sprawę, że nadmierna niestabilność i niekontrolowane ruchy kursów walut mogą mieć negatywne skutki dla stabilności gospodarczej i finansowej".
 
"Banki centralne krajów G-7 podjęły kroki w celu zapewnienia odpowiedniej płynności oraz wspierania funkcjonowania rynków. Jesteśmy gotowi do korzystania z instrumentów zapewniających płynność, które zostały przygotowane w tym celu".
 
"Będziemy nadal ściśle konsultować się, co do ruchów na rynku i stabilności finansowej, współpracując ze sobą adekwatnie do potrzeb".
 
Referendum jest więc tylko początkiem większej zmienności na rynkach oraz większych roszad politycznych.

Źródło: Krajobraz po Brexicie w kilku aktach   Cameron o wyniku referendum   David Cameron stwierdził w swoi
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.