Czekamy na kolejne sondaże z UK

Czekamy na kolejne sondaże z UK
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-06-22 (11:50)

Kluczowe informacje z rynków: Eurostrefa: Mario Draghi przemawiając wczoraj w Parlamencie Europejskim nawiązał do ryzyka potencjalnego Brexitu zaznaczając, że ECB jest gotowy na wszelkie scenariusze i będzie działać wspólnie z innymi bankami centralnymi, jeżeli zajdzie taka konieczność. Kluczowe będzie utrzymanie płynności, co można osiągnąć m.in. przez specjalne linie swapowe.

USA: Szefowa FED prezentowała wczoraj po południu przed Komisją Bankową Senatu półroczny raport nt. perspektyw polityki monetarnej. Te są jej zdaniem obarczone coraz większą niepewnością, nie powinno się stawiać wniosków po jednym słabszym raporcie z rynku pracy. Tym samym kluczowe znaczenie dla normalizacji polityki pieniężnej będą mieć przyszłe dane makro. Yellen dużo czasu poświęciła też ryzyku potencjalnego Brexitu. W sesji pytań i odpowiedzi dała do zrozumienia, że FED nie wiąże się zbytnio długoterminowymi wskazaniami dotyczącymi ścieżki podwyżek stóp procentowych zawartej w tzw. oczekiwaniach członków FED (dot-chart).
Wielka Brytania: Opublikowany wczoraj wieczorem sondaż ORB wskazał na przewagę zwolenników pozostania w Unii Europejskiej w relacji 54 proc. do 46 proc. ORB nie uwzględnił tu niezdecydowanych przyjmując, że 75 proc. z nich zagłosuje za utrzymaniem się we Wspólnocie. Poznaliśmy też tzw. sondaż sondaży, czyli średnią z 6 badań różnych ośrodków sporządzonych w tygodniu 14-20 czerwca. Tu przewaga wynosi zaledwie 2 p.p. na rzecz UE (51/49 proc.). Wczoraj późnym wieczorem odbyła się też debata w telewizji BBC, która zdawała się wskazywać na większe poparcie widzów dla opcji wyjścia. Dzisiaj poznamy kolejne sondaże od YouGov, TNS, Opinium i ComRes.

Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił dzisiaj średni kurs juana względem dolara na poziomie 6,5935 wobec 6,5656 we wtorek. Wczoraj opublikowany został roczny raport PBOC w którym przyznano, że bank centralny staje przed trudnym wyzwaniem utrzymania gospodarki na ścieżce wzrostu w kontekście wyraźnie narastającej presji na jej spowolnienie. W kwestii perspektyw polityki monetarnej poznaliśmy jednak głównie ogólniki. Dzisiaj w podobnym tonie wypowiedział się premier Li. Tymczasem agencja Moody’s przestrzegła przed rosnącym ryzykiem dla sektora bankowego z tytułu zaangażowania w produkty oparte o pożyczki dla firm.

Japonia: Minister finansów Aso przyznał, że nie jest rozważana potencjalna, jednostronna interwencja na rynku jena w sytuacji zwycięstwa obozu Brexitu w czwartkowym referendum.
Australia: Indeks wskaźników wyprzedzających Westpac wzrósł w maju o 0,2 proc. m/m do najwyższego poziomu od 16 miesięcy.

Nowa Zelandia: W maju wyhamowała dynamika wydatków na bazie kart kredytowych (0,0 proc. m/m i 5,9 proc. r/r). Migracja netto w ujęciu zanualizowanym wzrosła w maju do najwyższego poziomu 68,4 tys.

Naszym zdaniem: Wczoraj po południu zwracaliśmy uwagę, że zwrot w stronę walut safe haven, w tym dolara, po publikacji nieco słabszych sondaży YouGov i Survation może być chwilowy. Dzisiaj amerykańska waluta znów oddaje pola innym, co jest też wynikiem dość ostrożnego podejścia szefowej FED do tematu podwyżek stóp procentowych. Yellen dużo mówi o niepewności i zbyt wiele uzależnia od przyszłych danych – w efekcie rynki nie mają powodu do zmiany oczekiwań, które na razie wskazują na grudzień, jako termin potencjalnego zacieśnienia. Jednak i to może się zmienić (ale raczej po publikacji kluczowych danych ISM i Departamentu Pracy, jakie poznamy w pierwszych dniach lipca). Dzisiaj drugi dzień wystąpienia szefowej FED w Kongresie, tym razem o godz. 16:00 przez Izbą Reprezentantów. Treść prezentowanego raportu będzie taka sama, istotna może być jedynie sesja pytań i odpowiedzi.

Temat FED zostanie jednak przysłonięty przez publikację kolejnych sondaży (YouGov, Opinium, TNS i ComRes), które mogą okazać się ostatnimi przed jutrzejszym referendum ws. potencjalnego Brexitu. Zdaniem bukmacherów prawdopodobieństwo tego scenariusza nie przekracza 24 proc., ale biorąc chociażby pod uwagę reakcje publiczności podczas wczorajszej debaty BBC i utrzymujące się niewielkie różnice w sondażach, to teoretycznie każdy scenariusz jest możliwy. I to będzie budzić dużą niepewność w dniu głosowania, zwłaszcza gdyby publikowane dzisiaj badania opinii tą przewagę zwolenników pozostania w Unii Europejskiej jeszcze bardziej zmniejszyły.

W tle FED i brytyjskiego referendum mamy cały czas Chiny. Warto zwrócić uwagę, że na fiksingu PBOC juan był znów słaby względem dolara, chociaż nie testował minimum z ubiegłego tygodnia. To wszystko zwiększa znaczenie danych z Chin, jakie będą publikowane w pierwszych dniach lipca i uwrażliwia rynki na „chińską kwestię” za kilka-kilkanaście tygodni.

Technicznie mimo dzisiejszej słabości dolara na koszyku BOSSA USD nie mamy powrotu poniżej naruszonego wczoraj oporu przy 79,00 pkt. Niewykluczone, że to zmieni się to wyraźnie dopiero po wygranym przez zwolenników UE referendum w Wielkiej Brytanii, które zdejmie nawis ryzyka z rynków.

Najlepszym przykładem słabości USD pozostaje relacja USD/JPY i wiele tu się nie zmieni nawet po przegranym przez zwolenników Brexitu referendum. Mocna strefa oporu rozciąga się pomiędzy 105,45-106,45, a widoczny kanał spadkowy jeszcze długo pozostanie aktualny.

Z kolei na EUR/USD po wczorajszym spadku odbicie nie jest duże, co sprawia, że w ujęciu tygodniowym mamy lekko negatywny układ ze wzrostem znaczenia oporu przy 1,1376-80, który zablokował wzrosty w poniedziałek. Utrzymanie tego stanu rzeczy zwiększałoby ryzyko ponownego testowania kilkumiesięcznej linii trendu wzrostowego w przyszłym tygodniu. Warto jednak zwrócić uwagę na świecę z poprzedniego tygodnia, która w połączeniu z potencjalnym scenariuszem wygranego B-referendum przez zwolenników UE, może ostatecznie skasować wspomniane na początku negatywne wskazania. W takim układzie EUR/USD miałby w przyszłym tygodniu otwartą drogę do wyjścia ponad 1,15.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.