Prawdopodobieństwo Brexitu maleje

Prawdopodobieństwo Brexitu maleje
Komentarz ekonomiczny Patron FX
Data dodania: 2016-06-21 (12:22)

Po weekendowych sondażach, zwiększających możliwość pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, na rynkach europejskich w poniedziałek zapanowała euforia zakupów akcji. W efekcie, widoczne było odwrócenie sytuacji na wielu parkietach.

Przede wszystkim drożał funt brytyjski, który wcześniej wyraźnie tracił na wartości, taniał frank szwajcarski, do którego jeszcze niedawno uciekał kapitał przestraszony możliwością Brexitu.

Taniało również złoto, co zwykle oznacza, że zmniejsza się poziom strachu na rynkach. W rezultacie drożały akcje na giełdach – w Japonii indeks Nikkei wzrósł o 2,34%, a notowania na europejskich giełdach także wyraźnie ruszyły w górę.

Praktycznie wszystkie rynki bazowe Starego Kontynentu zyskiwały na wartości, a skala wzrostów przekraczała momentami 3,5%. Niemiecki DAX zakończył dzień, zyskując 3,43%, francuski CAC 40 wzrósł o 3,50%, a brytyjski FTSE 100 o 3,04. Warszawski WIG 20 zyskał w poniedziałek 2,24%, a obroty na całym rynku były bardzo skromne i wyniosły zaledwie 440 mln zł. Przy takim zachowaniu rynku, może rodzić się pytanie, czy nie za wcześnie na tak silny atak popytu? Przecież do referendum jeszcze trzy dni, sondaży z pewnością będzie jeszcze kilka, także oby z euforii nie przerodziło się to w strach. Informacyjnie, według bukmacherów prawdopodobieństwo pozostania Wielkiej Brytanii w UE po weekendowych sondażach wzrosło do blisko 70%, jednak do czwartku nic nie jest pewne.

Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny był bardzo skromny w publikacje. Poznaliśmy jedynie wyniki inflacji producentów w Niemczech, która wzrosła w maju o 0,4% w ujęciu miesięcznym (prognoza 0,3%), a spadła o 2,7% w ujęciu rocznym (prognoza -2,8%). Warto zwrócić uwagę na dane o eksporcie w Japonii, który spadł w maju o 11,3% r/r (prognoza -10,4%), a z kolei import stracił zgodnie z oczekiwaniami 13,8%. W przypadku eksportu jest to już ósmy miesiąc z rzędu, kiedy wskaźnik ten spada, natomiast import maleje już od ponad 16 miesięcy.

Dziś w kalendarzu inwestorzy znów nie znajdą specjalnie sygnałów do aktywniejszego handlu. Poznamy między innymi czerwcowy odczyt indeksu Instytutu ZEW z Niemiec, a po południu zza oceanu cotygodniowe dane o zapasach paliw wg API. Jednak z dużym prawdopodobieństwem do czwartku, niezależnie jakie i ile danych będzie pojawiało się na rynku, uwaga i analizy inwestorów na światowych rynkach będą skupione na sondażach z Wielkiej Brytanii.

Sesja w USA:
Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami. Dzień rozpoczął się od ponad jednoprocentowego wzrostu, a pomagały temu zarówno euforia w Europie, jak i osłabienie dolara oraz silne wzrosty cen ropy naftowej. W momencie zamknięcia, indeks Dow Jones Industrial Average zyskał  0,73%, indeks S&P 500 wzrósł o 0,58%, natomiast Nasdaq Composite o 0,77%.

Waluty:
Poniedziałek dla EURUSD zakończył się wzrostem o 0,40% do poziomu 1,1322.

Kurs EURGBP spadł o  1,76% i osiągnął poziom 0,7716, natomiast EURJPY zyskał  0,12% i dotarł do poziomu 117,56.
Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3861 PLN za euro, 3,8670 PLN za dolara amerykańskiego, 4,0311 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,6969 PLN za funta szterlinga.

Surowce:
Złoto zakończyło wczorajsze notowania spadkiem o 0,12% do poziomu 1290,95 USD za uncję. Srebro zyskało  natomiast 0,40% i osiągnęło poziom 17,48 USD za uncję. Wyraźnie rosły ceny ropy naftowej. Odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 49,84USD za baryłkę, zyskując tym samym 3,88%, natomiast odmiana Brent zyskała  2,50% i była notowana po 50,40 USD za baryłkę.

Źródło: Konrad Mikołajko, Head of Support Patron FX
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.