Pozytywna zmiana w sondażach po zabójstwie J. Cox

Pozytywna zmiana w sondażach po zabójstwie J. Cox
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-06-20 (09:49)

Nastroje na rynkach uległy zdecydowanej poprawie wobec istotnej zmiany w sondażach przed brytyjskim referendum, na którą istotny wpływ mogło mieć zabójstwo J. Cox. Spadły wskazania bukmacherów oraz rynku opcji na Brexit. Choć niepewność będzie utrzymywać się przez większość tygodnia, spodziewamy się, że najbliższe 2-3 dni przyniosą nieco odreagowania.

Złoty jeszcze lekko się wzmocni, choć z istotniejszymi spadkami kursów walut możemy mieć do czynienia dopiero w dalszej części miesiąca.

W rozpoczynającym się tygodniu tylko jedno wydarzenie będzie miało wpływ na notowania. Jest nim oczywiście czwartkowe referendum nad przyszłością Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Nadal spodziewamy się, że nie przyniesie ono wstrząsu, a sytuacja na rynkach nieco się uspokoi. Odzyskać część strat powinien w związku z tym także złoty, choć bilans potencjalnych zysków wobec możliwego spadku wartości w przypadku Brexitu jest wyraźnie przesunięty na tę drugą stronę.

Najnowszy sondaż przed brytyjskim referendum przeprowadzony przez firmę BMG obejmujący okres częściowo okres po zamordowaniu posłanki Laburzystów J. Cox (jego publikacja została z tego powodu opóźniona) pokazał odwrócenie negatywnych tendencji w opiniach. Za opcją pozostania w Unii gotowych jest głosować 53,3 proc. ankietowany, za jej opuszczeniem 46,7 proc. przy 11 proc. niezdecydowanych. Od czwartku spadły także wyraźnie stawki bukmacherów. W firmie Oddschecker prawdopodobieństwo Brexitu spadło do 36 proc. z 44 proc. w czwartek rano. Widać zatem poważny wpływ tego wydarzenia na kształtowanie się opinii publicznej. Oczekujemy, że sondaże publikowane w ostatnich dniach przed głosowaniem – tak jak sobotni – będą dalej wskazywać na zmniejszanie się przewagi zwolenników opuszczenia Wspólnoty. Morderstwo polityczne gorącej zwolenniczki zachowania status quo może zniechęcać dotychczas niezdecydowanych do głosowania za wzrostem niepewności, którą niesie za sobą Brexit. I niewidzialna ręka rynku tak właśnie zinterpretowała to zdarzenie. Pod koniec tygodnia strach wyraźnie osłabł. Funt zyskał na wartości, a ceny ryzykownych aktywów odbiły. Choć duża zmienność nadal będzie się utrzymywać, zakładamy, że temperatura wokół wydarzenia nieco osłabnie. Złoty będzie w najbliższych dniach zyskiwał na wartości.

W piątek pojawiła się ciekawa, potencjalnie ważna, a być może wręcz przełomowa, opinia członka Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), szefa Fed z St. Louis, J. Bullarda. W jego ocenie – przedstawiciela głosującego w 2016 r. wnioski o zmianę stóp procentowych i uważanego dotąd raczej za jastrzębia – Fed powinien w tym roku podnieść stopy procentowe raz i utrzymać je w przedziale 0,5-0,75 proc. przez cały 2017 i 2018 r. Taką wysokość oprocentowania wskazuje najnowszy model prognostyczny amerykańskiej gospodarki wdrożony przez Fed z St. Louis. Model, który pokazuje obraz koniunktury w perspektywie najbliższych 2,5 lat, szacuje stabilny wzrost gospodarczy na poziomie 2 proc. i inflację bazową także na 2 proc. w horyzoncie projekcji oraz bezrobocie na 4,7 proc., co generuje wysokość stopy funduszy federalnych na stałym poziomie 0,67 proc. Czy rzeczywiście tak może wyglądać ścieżka zmian w polityce pieniężnej w USA tej perspektywie? Nie jest to absolutnie wykluczone. Tym bardziej, że jest to ścieżka zbliżona do tej od dłuższego czasu dyskontowanej przez rynek. Czy za przykładem Bullarda pójdą inni przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego? Jest to bardzo prawdopodobne. Wiele wskazuje na to, że oprocentowanie w USA będzie podwyższane w tempie znacznie wolniejszym, niż oczekują ekonomiści i niż wynika choćby z ostatniej projekcji przedstawicieli FOMC. Czyżby w wycenie dolara wciąż zbyt dużo było nadziei na wyższe stopy procentowe?

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.