Brexit czy Bremain?

Brexit czy Bremain?
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2016-06-18 (00:19)

Pytanie miesiąca, roku, a może całej historii Unii Europejskiej? W ostatnich dniach uwaga rynków wokół rezultatu brytyjskiego referendum o dalsze członkostwo w UE uległa tak (absurdalnie?) dużemu skupieniu, że należy sobie zadać pytanie, czy nie jest to przesada?

Obecnie miary implikowanej zmienności miesięcznej dla par walutowych z funtem osi gaja rekordowe poziomy niewidziane od czasu upadku Lehman Brothers. Innymi słowy rynki traktują wydarzenie zaplanowane, o wiadomych skutkach i ryzykach (głosowanie) na równi z sytuacją całkowicie zaskakującą o trudnym do oszacowania konsekwencjach (globalny kryzys finansowy). Ponadto czołowe banki centralne (BoE, ECB, BoJ) juz zapowiedziały, że będą dbać o podtrzymanie płynności na rynkach, gdyby obóz Brexitu zwyciężył. Być może strach ma tylko wielkie oczy?

Przyszły tydzień: referendum UE, Yellen, Norges Bank

Bez wątpienia brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w UE będzie najważniejszym wydarzeniem następnego tygodnia. Wynik głosowania będzie przede wszystkim wyznacznikiem kierunku dla GBP, ale także i dla ogólnego apetytu na ryzyko. Oczekujemy, że większość opowie się za pozostaniem w UE, co powinno wywołać rajd GBP. Jednakże ostatnie sondaże wskazują na przewagę zwolenników Brexitu, stąd do czasu głosowania awersja do ryzyka może ponownie uderzyć. Dodatkowo jeśli wstępne wyniki będą nie będą jednoznaczne, zmienność może pozostać dwustronna aż do piątkowego poranka (ok. 5:00), kiedy poznamy oficjalny rezultat.

Poza referendum z Wlk. Brytanii nie ma istotnych publikacji. W strefie euro mamy niemieckie indeksy ZEW (wt) i Ifo (pt) oraz wstępne szacunki PMI za czerwiec (czw), ale wątpliwe jest, aby rynek skupił na nich uwagę. Niepewność wokół referendum może zaważyć na gorszych odczytach indeksów sentymentu i aktywności. EUR jest w obecnych warunkach młodszym bratem GBP. Przy braku Brexitu EUR/USD prawdopodobnie skoczy 1-2 proc., ale rynek szybko przejdzie do dyskonta oczekiwań na normalizację polityki Fed i świeża podaż będzie ściągać kurs w dół.

W USA kalendarz jest umiarkowanie ciekawy. Dane o sprzedaży domów (śr i czw) raczej będą zignorowane w oczekiwaniu na referendum. Od danych o zamówieniach na dobra trwałe (pt) oczekuje się słabości, biorąc pod uwagę mieszane odczyty wskaźników koniunktury. Indeks nastrojów konsumentów (pt) jest rewizją wcześniejszego odczytu, co umniejsza jego znaczenie. Największa uwaga będzie towarzyszyć wystąpieniu prezes Fed Yellen przed Senacką Komisją Bankową (wt). Rozwinięcie przekazu z konferencji po posiedzeniu FOMC będzie przydatne do oceny szans na podwyżkę na najbliższych posiedzeniach. Ponadto usłyszymy od Kashkariego (pon), Powella (śr) i Kaplana (czw).

W Polsce kalendarz zawiera tylko mało interesujący dla rynków odczyt stopy bezrobocia za maj (czw). Wahania sentymentu przed i po referendum pozostaną głównym motorem dla zachowania złotego. W naszym bazowym scenariuszu (Bremain) rajd ulgi powinien wstępnie zepchnąć EUR/PLN ok. 2 proc., problemem jest jednak, że punkt startowy może być wyżej niż obecne 4,44.

Spośród wydarzeń wokół walut surowcowych (AUD, NZD, CAD) uwagę zwracają jedynie protokół z posiedzenia RBA (wt). Po tym, jak samo posiedzenie RBA w czerwcu było jastrzębie, szanse na gołębie akcenty są bardzo małe, ale też i poprzeczka dla większego wsparcia AUD jest zawieszona dość wysoko. Ogólnie referendum zdominuje zmienność na ryzykownych aktywach, co dotyczy AUD, CAD i NZD oraz cen surowców. Pewna doza rajdu ulgi w przypadku Bremain jest możliwa także i w tym przypadku.

W Japonii mamy wystąpienie prezesa BoJ Kurody (pon) oraz publikację protokołu z posiedzenia BoJ 27-28 kwietnia (wt). Jednakże wystąpienie Kurody ma podłoże czysto akademickie, a protokół zdaje się przedawniony po kolejnym posiedzeniu Banku z mijającego tygodnia. Rozczarowanie pasywnością BoJ było głównym powodem ostatnich spadku USD/JPY, stąd nawet przy poprawie sentymentu w przypadku pozytywnego wyniku referendum, potencjał odbicia kursu pozostaje ograniczony.

Z innych wydarzeń Norges Bank będzie podejmował decyzję o stopa procentowych (czw). W konsensusie Bloomberga jest tylko jedna prognoza za obniżka stopy depozytowej z obecnego poziomu 0,5 proc. Sądzimy, że Norges Bank pójdzie śladem innych banków centralnych i przeczeka zamieszanie wokół brytyjskiego referendum. Perspektywy zrostu gospodarczego pozostają słabe, co w końcu skłoni bank do cięcia, ale jeszcze nie w tym miesiącu.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.