FED zaskoczy rynki?

FED zaskoczy rynki?
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-06-15 (14:10)

Kluczowe informacje z rynków: Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni USD/CNY na poziomie 6,6001 wobec 6,5791 wczoraj (juan jest najsłabszy od 2011 r.). Dane nt. rezerw walutowych wskazały na ich pierwszy od 3 miesięcy spadek i to do najniższego poziomu od grudnia 2011 r. (3,19 bln USD).

Niemniej przedstawiciele banku centralnego uspokajali, że mieszczą się one w akceptowalnych limitach. Z kolei ministerstwo handlu zapewniło, że sprzedaż detaliczna powinna się w najbliższych miesiącach ustabilizować, po tym jak w maju jej dynamika spadła do najniższego od roku poziomu 10 proc. r/r.

Australia: Indeks zaufania konsumentów Westpac spadł w czerwcu do 102,2 pkt. z 103,2 pkt. (o 1,0 proc. m/m). Nie jest to jednak powód do niepokoju, gdyż w maju zwyżka była rekordowa (8,5 proc. m/m).

Nowa Zelandia: Bilans na rachunku obrotów bieżących wskazał na nadwyżkę rzędu 1,31 mld NZD wobec szacowanych 0,96 mld NZD. Indeks cen domów REINZ (mediana) wskazał na wzrost o 10,3 proc. r/r wobec 7,7 proc. r/r wcześniej.

Wielka Brytania: Na rynek spływają kolejne sondaże ws. Brexitu – wczoraj po południu poznaliśmy szacunki TNS (7 p.p. przewagi dla Brexitu, ale przy 13 proc. niezdecydowanych). Dzisiaj rano badanie Comres dla The Sun wskazało na niewielką przewagę zwolenników pozostania we Wspólnocie (46/45 proc.) przy 9 proc. niezdecydowanych, choć mocno ona zmalała względem poprzedniego sondażu, kiedy to wynosiła 11 p.p. Z kolei zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Oxfordzie szanse na Brexit wynoszą 40 proc. Głos zabrał też minister finansów George Osborne, który przestrzegł zwolenników Brexitu przed koniecznością podwyżki podatków i ograniczenia wydatków, tak aby sfinansować znacznie wyższy deficyt budżetowy, jaki mógłby się pojawić w takiej sytuacji. Dzisiaj poznaliśmy też dane makro – o godz. 10:30 podany został odczyt bezrobocia (spadek w kwietniu do 5,0 proc. z 5,1 proc.), oraz liczby nowych wniosków od bezrobotnych w maju (spadek o 0,4 tys.). W obu przypadkach dane są lepsze od oczekiwań. Na rynek napłynęła też informacja nt. średniej dynamiki wynagrodzeń, która w maju wyniosła 2 proc. r/r, a bez bonusów 2,3 proc. r/r – odczyty wyraźnie przewyższyły prognozy.

Naszym zdaniem: Wczoraj po południu zwracaliśmy uwagę, że to nie sondaże (wokół, których jest coraz więcej zamieszania, co do ich jakości), a prawdopodobieństwo Brexitu szacowane przez brytyjskich bukmacherów, staje się dla rynków finansowych coraz bardziej przydatnym narzędziem. Wczoraj rano zrobiło się dość nerwowo, gdyż szanse na wyjście ze Wspólnoty poszły mocno w górę przekraczając 40 proc. Na rynkach pojawiły się objawy paniki, nie zastanawiano się zbytnio nad tym, że do referendum mamy jeszcze 8 dni, a wciąż dużą grupą w sondażach pozostają niezdecydowani. Tymczasem za „uświadamianie” obywateli i to nieraz dość brutalne wzięli się pracodawcy (strasząc zwolnieniami w przypadku utraty wspólnego unijnego rynku), oraz politycy (minister finansów Osborne otwarcie przyznał, że Brytyjczycy zapłacą wyższe podatki, oraz doświadczą cięć w wydatkach budżetowych). Ostateczny wynik przy urnach może być, zatem zupełnie inny, niż wskazuje na to średnia z ostatnich sondaży. Tymczasem szanse na Brexit u bukmacherów nieco spadły i wynoszą 36 proc. Rynki złapały oddech.

Niemniej nie tylko Brexit będzie się liczył w najbliższym czasie. Tematem, który równie interesuje rynki jest sytuacja w Chinach, gdzie rezerwy walutowe banku centralnego po raz pierwszy od trzech miesięcy spadły, a PBOC ustalił kurs juana wobec dolara na najniższym poziomie od 5 lat. Jednocześnie w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy słabsze dane makro za maj, a niektórzy ekonomiści zwracają uwagę, że władzom trudno będzie utrzymać tempo wzrostu gospodarczego przekraczające 6,5 proc. r/r. Tym samym obawy, że bank centralny będzie zdeterminowany utrzymać w ryzach kurs juana, mogą znów powrócić.

Pośrednio z tym wiąże się też to, co czeka nas dzisiaj wieczorem, czyli sygnały wysyłane przez FED po zakończonym posiedzeniu. Rynek liczy na to, że Rezerwa utwierdzi go w przekonaniu, że nie będzie się spieszyć z zaostrzeniem polityki monetarnej w najbliższych miesiącach (model CME FedWatch wskazuje dopiero na grudzień i to tylko z 58 proc. prawdopodobieństwem). Tylko czy przekaz będzie rzeczywiście tak „gołębi”, skoro członkowie FED dawali do zrozumienia, że ostatnie słabe dane z rynku pracy, które wytrąciły oręż za podwyżką stóp procentowych już w lipcu, mogą być przejściowe? Dzisiaj poza komunikatem o godz. 20:00 mamy też konferencję prasową Janet Yellen z sesją pytań, która zacznie się o godz. 20:30 (niewykluczone, że szefowa FED będzie podpytywana o termin pierwszej podwyżki i to dlaczego podczas swojego wystąpienia 6 czerwca w Filadelfii zrezygnowała z użycia zwrotu, że dojdzie do niej w „najbliższych miesiącach”, które to słowa padły w końcu maja). Wreszcie – kluczowym aspektem dzisiejszego spotkania mogą okazać się nowe, bo publikowane co kwartał projekcje makro, w tym oczekiwania członków FED, co do poziomu stóp procentowych w przyszłości. Ciekawe wnioski stawia w tym temacie bank Goldman Sachs, który twierdzi, że spadek długoterminowych oczekiwań do 3,00 proc. z 3,25 proc. będzie sygnałem, że FED zaczyna być coraz mniej pewny, co do kondycji gospodarki, ale i też … zaczyna bać się o sytuację w Chinach i presję na dalszy wzrost USD/CNY. Oczywiście to miałoby negatywny wpływ na dolara. Nie sposób się z tym nie zgodzić, niemniej równie ważne będzie to w jaki sposób FED będzie próbował odnieść się dzisiaj do wspomnianych już krótkoterminowych oczekiwań.
Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że zmienność to już stała cecha zachowania się rynków w ostatnich dniach. Niemniej perspektywa testowania okolic oporu przy 80,20 pkt. do czego nie doszło wczoraj (szczyt 80,12 pkt.) nadal pozostaje aktualna, a nie można też wykluczyć, że rejon ten zostanie złamany w perspektywie kolejnych dni.

Jeden z ciekawszych układów to USD/JPY, zwłaszcza, że jutro rano mamy też komunikat Banku Japonii (naszym zdaniem może uderzać w „gołębie” nuty). Na wykresie tygodniowym widać próbę formowania się podwójnego dna, chociaż drugi dołem wypadł nieco wyżej niż pierwszy (105,62 wobec 105,54). W takim układzie kluczowy w najbliższych dniach może okazać się test oporu 107,60. Dla jena ważne będzie też to, na ile rynki będą nadal eskalować temat Brexitu przed referendum, a na ile sytuacja się ustabilizuje, a emocje ponownie wzrosną na 2-3 dni przed głosowaniem (w takim układzie JPY miałby przestrzeń do osłabienia w najbliższym czasie).

Ciekawy układ jest na samym GBP/USD. To zasługa lepszych danych makro z Wielkiej Brytanii (płace), które sprawiają, że gdyby odjąć ryzyko Brexitu, to gospodarka zaczyna pomału przygotowywać się na potencjalne zacieśnienie polityki przez Bank Anglii (czy nastąpi ono prędzej, niż w połowie przyszłego roku?). Na wykresie GBP/USD widać, że nie udało się przetestować wsparcia przy 1,4080 (minimum ze stycznia b.r.), choć było blisko (1,4089). Niemniej trend spadkowy jest dość silny, a dzisiejsze sygnały z FED mogą sprawić, że okolice 1,4080 zostaną „sprawdzone” nawet dzisiaj wieczorem.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.