Strach ma wielkie oczy

Strach ma wielkie oczy
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-06-13 (14:35)

Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs juana na poziomie 6,5805 wobec 6,5593 (chińska waluta jest najsłabsza od 1 czerwca b.r.). W niedzielę poznaliśmy majowe dane makro z realnej gospodarki. Dynamika Inwestycji w aglomeracjach spowolniła do najniższego poziomu od kilku lat (9,6 proc. r/r wobec oczekiwanych 10,5 proc. r/r).

Z kolei produkcja przemysłowa była zgodna z konsensusem na poziomie 6,0 proc. r/r, ale już sprzedaż detaliczna wypadła nieco gorzej (wzrost o 10 proc. r/r był najniższy od roku). Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego coraz większym problemem Chin staje się nadmierne i wątpliwej jakości zadłużenie przedsiębiorstw.

Wielka Brytania: Opublikowany w piątek sondaż ORB dla gazety Independent wskazał na sporą przewagę zwolenników wyjścia z Unii Europejskiej (55 proc. wobec 45 proc.) – badani byli jednak tylko ci, którzy byli zdecydowani iść a głosowanie. Z kolei sondaż Opinium (ośrodka powiązanego z popierającym Brexit think-tankiem Bruges) dla Daily Express opublikowany w weekend wskazał na aż 19 p.p. przewagę zwolenników wyjścia (52 proc. za Brexitem, 33 proc. przeciw) – niemniej wciąż 15 proc. pozostaje niezdecydowanych. Niemniej jego wyniki zostały oparte na pytaniach dotyczących porozumień handlowych, jakie powinna zawrzeć Wielka Brytania. Z kolei tradycyjny sondaż Opinium, który dzisiaj opublikował The Observer wskazał na 44 proc. odsetek zwolenników Brexitu, przy 42 proc. popierających Unię Europejską i aż 13 proc. niezdecydowanych. Wśród tych, którzy byli zdeklarowani 61 proc. popierało wyjście ze Wspólnoty, a 39 proc. pozostanie.

Naszym zdaniem: Słowo Brexit zaczyna być na rynkach odmieniane przez przypadki. O ile od połowy ubiegłego tygodnia zaczęło być z tego tytułu bardziej nerwowo, o tyle piątkowy wieczór, czy też poniedziałkowy poranek przynoszą niemalże już paniczne reakcje. Bo jak nie wiadomo o co chodzi, to lepiej być na gotówce, albo w bezpiecznych aktywach (jen, frank, złoto – warto zwrócić, że na fali nie jest już dolar, co może być pewnym sygnałem, o czym poniżej). Warto jednak zastanowić się, na ile prezentowane sondaże preferujące zwolenników wyjścia z UE mogą być rzeczywistym wskaźnikiem, co do wyniku referendum 23 czerwca, gdyż nadal spory (przewyższający 10 proc.) jest odsetek tych, którzy nie są zdecydowani, jak zagłosować. I paradoksalnie obecna „negatywna” kampania (stwarzająca wrażenie realnego wyjścia ze Wspólnoty, które będzie miało swoje finansowe konsekwencje), może pozytywnie zmobilizować ten odsetek społeczeństwa. Z kolei rynki finansowe próbując teraz „dyskontować” negatywne rozdanie, ostatecznie mogą poznać zupełnie inny wynik. Warto zerknąć na wskazania bukmacherów, którzy dają 70 proc. prawdopodobieństwo scenariuszowi pozostania we Wspólnocie, chociaż odsetek ten zmniejszył się w ostatnich kilkunastu dniach. To wszystko może sprawić, że rynki przemyślą sobie, na ile warto bać się Brexitu…

Poza ekscytacją sondażami z Wielkiej Brytanii, do których być może warto będzie podchodzić jednak z pewną rezerwą, dla rynków w najbliższych dniach ważne będą sygnały, jakie napłyną z amerykańskiego FED w środę wieczorem i japońskiego BOJ w czwartek rano. W pierwszym przypadku – tak jak pisaliśmy wcześniej – kluczowe będą projekcje makroekonomiczne, które mogą dać rynkom nieco nadziei na nieco wcześniejszy ruch na stopach (wrzesień zamiast grudnia, co byłoby w obecnej sytuacji zaskoczeniem), a w drugim przypadku warto będzie zerkać na komunikat, który może dać dodatkowe wskazówki, co do możliwego działania Banku Japonii w końcu lipca (o ile do tego czasu rząd premiera Abe przedstawi swoje założenia dotyczące nowego pakietu fiskalnego).

Na wykresie BOSSA USD widać, że w nowym tygodniu dolar nieco koryguje wcześniejsze umocnienie. Ruch ten może być jednak krótkoterminowy, jeżeli przyjmiemy założenie, że FED w środę może nie być „gołębi” tak, jak tego oczekuje rynek. Tak jak to pisaliśmy m.in. w Tygodniku FX nie można wykluczyć, że na przestrzeni kolejnych dni dojdzie do testu okolic oporu przy 80,20 pkt.

Jednym z najciekawszych układów tygodnia może być USD/JPY, który na fali obaw o Brexit złamał wsparcie przy 106,22 i próbuje kierować się w stronę silnych wsparć przy 105,54. Jeżeli spełnią swoją rolę, to odbicie może być wyraźne.

Dzisiaj w górę kieruje się EUR/USD, chociaż jest to korekta w spadkach, co dobrze pokazuje układ tygodniowy.

Z kolei na GBP/USD złamana została linia szyi dawnej formacji odwróconej RGR (kolor fioletowy), a najbliższe mocne wsparcie można zlokalizować przy 1,4078 (minimum z 21 stycznia).

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.