Wielkie rozczarowanie

Wielkie rozczarowanie
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2016-06-04 (09:01)

Jedynym pozytywnym aspektem dzisiejszych danych z rynku pracy USA jest to, że rozwiały wątpliwości w temacie czerwcowej podwyżki stóp procentowych Fed. Z drugiej strony gwałtowny spadek tempa zatrudnienia nie pasuje do innych danych z gospodarki i trudno go nie traktować jako chwilowej aberracji. Dlatego lipcowa podwyżka jest wciąż w grze.

W maju zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło tylko o 38 tys. (prog. 160 tys.), a dane za poprzednie dwa miesiące zostały zrewidowane w dół o 59 tys. Fed dostał idealną wymówkę, by odroczyć decyzję, choć pewnie i tak szykował się na późniejszy termin, chcąc poczekać na wynik referendum UE w Wielkiej Brytanii. Wprawdzie spadek stopy bezrobocia do 4,7 proc. (prog. 4,9 proc.) z 5 proc. w kwietniu finalnie będzie wzmacniał jastrzębi w dążeniu do podwyżki, ale na razie dane o zatrudnieniu będą wzbudzać obawy o siłę ożywienia. Wątpliwości będą się utrzymywać aż do kolejnego raportu z rynku pracy, który (być może) rozstrzygnie, czy dzisiejsze dane są tylko jednorazowym wypadkiem, czy trwalszym zwrotem. Obecnie prawdopodobieństwo podwyżki w czerwcu spadło do 6 proc. (wczoraj 22 proc.), a dla lipca do 34 proc. (55 proc.). Ciężko być dolarowym bykiem w takich warunkach .

Przyszły tydzień: RBA, RPP, RBNZ, Yellen, Brexit

W przyszłym tygodniu główna uwaga będzie dotyczyć wystąpienia prezes Fed Janet Yellen (pon). Jest to ostatnie wystąpienie przedstawiciela Fed przed okresem zamkniętym na tydzień przed posiedzeniem FOMC. W ostatnim wystąpieniu 27 maja Yellen stwierdziła, że podwyżka stóp procentowych „w ciągu najbliższych miesięcy może być właściwa”. Interesującym będzie, czy jej stanowisko uległo zmianie po majowym raporcie z rynku pracy i jeśli nie, czym jej zdaniem są „najbliższe miesiące”. Z danych makro wyróżnia się indeks Uniwersytetu Michigan. Oczekiwane jest pogorszenie nastrojów konsumentów do 94 z 94,7 w maju, a szczególna uwaga będzie dotyczyć długoterminowych oczekiwań inflacyjnych, które na 2,5 proc. są na historycznym dołku. Dalszy spadek uderzy w USD.

Finalna rewizja PKB za I kw. z Eurolandu (wt) nie skupi uwagi rynku i EUR/USD będzie zdany na podążanie za czynnikami dolarowymi. W Szwajcarii CPI (śr) i stopa bezrobocia (czw) także powinny przejść bez echa w oczekiwaniu na decyzję SNB w kolejnym tygodniu. Kalendarz w Szwecji jest pusty, podczas gdy z Norwegii otrzymamy produkcję przemysłową (wt), regionalny raport Norges Banku (wt) i CPI (pt). Widzimy wartość w dalszej aprecjacji SEK, a odporność ropy w odejściu od szczytu powinna być wsparciem dla NOK. W Wielkiej Brytanii dane (produkcja przemysłowa – śr, handel zagraniczny – czw) zejdą na dalszy plan na rzecz kwestii referendum UE. Wchodzimy w okres debat telewizyjnych, którym będą towarzyszyć szerokie komentarze prasowe, co razem może podsycać obawy o Brexit i presję na funcie.

W Polsce ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej pod wodzą prezesa Marka Belki powinno przynieść kontynuację nastawienia “wait-and-see”. Stopa referencyjna powinna pozostać utrzymana na 1,5 proc. przy praktycznie nie zmienionym komunikacie. EUR/PLN chwilowo przestał reagować na czynniki krajowe i zagraniczne, co z biegiem czasu będzie sprzyjać opadaniu kursu, ale będzie to powolny i niejednostajny proces.

Z Japonii otrzymamy pierwszą rewizję PKB za I kw. (śr). Oczekuje się korekty wzrostu do 2 proc. z 1,7 proc. , choć dane wykazują mały wpływ na jena. Dane o saldzie rachunku bieżącego (śr) i zamówieniach na maszyny (czw) mogą mieć większe znaczenie, ale odczyty za kwiecień mogą być zaburzone przez trzęsienie ziemi w prowincji Kumamoto. Kierunek dla USD/JPY wyznaczy Yellen i sentyment na rynkach akcji.

Przyszły tydzień przynosi decyzje RBA i RBNZ. Zaostrzenie retoryki Fed i związany z tym spadek AUD/USD i NZD/USD osłabiają presję wiszącą nad bankami centralnymi z Antypodów, stąd w obu przypadkach bardziej prawdopodobne jest utrzymanie stóp procentowych bez zmian. Różny jednak może być wydźwięk komunikatów. Poprawa danych z Australii w ostatnim czasie pozwala RBA na pauzę przynajmniej do poznania danych o inflacji za II kwartał, czym bank będzie dysponował dopiero przed sierpniowym posiedzeniem. RBNZ jest w trudniejszej sytuacji, gdyż indeks NZD TWI (ważony wolumenem handlu kurs NZD) jest obecnie 3,6 proc. powyżej poziomu, który bank w marcowej projekcji zakładał na koniec czerwca. Sceptycznie podchodzimy do utrzymywania krótkiej pozycji w AUD przed RBA, za to w przypadku NZD decyzja RBNZ oferuje podwyższone szanse na gołębie zaskoczenie.

W Kanadzie w centrum uwagi będą dane z rynku pracy (pt). Ostatnie dane z gospodarki nie sugerują, aby dynamika zatrudnienia miała pozytywnie zaskakiwać, stąd konsensus zakłada przyrost jedynie o 1 tys. miejsc pracy. Słabszy odczyt będzie wzmacniał głosy o złagodzeniu stanowiska BoC, a rynek już dyskontuje niewielką szansę na obniżkę przed końcem roku. Ponieważ w ostatnich tygodniach CAD w mniejszym stopniu odzwierciedla zyski cen ropy naftowej, przeważają ryzyka na rzecz dalszych wzrostów USD/CAD.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

10:21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

10:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.