Dolar idzie na korektę w głównych relacjach

Dolar idzie na korektę w głównych relacjach
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-05-11 (11:19)

Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,5209 wobec 6,5233 wczoraj. Wczoraj w chińskiej prasie pisano o konieczności walki z nadmiernym zadłużeniem (zwłaszcza złymi długami firm). Te ostatnie agencja Fitch szacuje nawet na 20-25 proc. PKB (i chodzi tu tylko dług państwowych przedsiębiorstw). Natomiast całość długu kraju może być to nawet 280 proc. PKB.

Japonia: Doradca premiera (Fuji) wezwał rząd do opóźnienia planowanej na kwiecień 2017 r. podwyżki stawki VAT, a także przeznaczenia 10 bln JPY na nowy pakiet stymulacyjny dla gospodarki. Z kolei inny doradca (Hamada) stwierdził, że interwencja na rynku USD/JPY byłaby konieczna, gdybyśmy zobaczyli szybkie zejście notowań w stronę 100 (kilka godzin wcześniej mówił o 90-95). Dodał jednak, że nie uważa, aby kurs mógł spaść dużo poniżej 105-110
Australia: Mocne odbicie indeksu nastrojów konsumentów Westpac w maju – z 95,1 pkt. do 103,2 pkt. – to największa dynamika od lipca 2010 r. Z kolei agencja Moody’s podała, że lokalne banki będą musiały zmierzyć się z pogorszeniem warunków biznesowych ze względu na pogorszenie portfela, spowolnienie gospodarki, a także możliwe ograniczenia marż odsetkowych ze względu na przedłużający się okres niskich stóp procentowych. Z kolei gazeta Financial Review spekuluje o możliwym obniżeniu celu inflacyjnego banku centralnego, który wynosi 2-3 proc. RBA mógłby tego dokonać pod przewodnictwem nowego prezesa, Philipa Lowe, który przejmie stery we wrześniu
Nowa Zelandia: Minister finansów Bill English nasilił spekulacje, że RBNZ mógłby podjąć działania zmierzające do większej kontroli inflacji na rynku nieruchomości. W przedstawionym wcześniej raporcie nt. stabilności finansowej, bank centralny przyznał, że nierównowaga na tym rynku rośnie, a RBNZ zamierza uważnie się temu przyglądać, choć nie planuje podjęcia nowych kroków. Niemniej w późniejszej wypowiedzi w parlamencie, szef RBNZ (Graeme Wheeler) nie wykluczył, że takowe mogą zostać podjęte w Auckland i innych regionach, chociaż nie ma konkretnych planów czasowych. Odniósł się też do sytuacji na rynku mleka przyznając, że odbicie cen będzie powolne i banki powinny liczyć się ze stratami na kredytach udzielonych dla tego sektora
USA: Opublikowane wczoraj po południu dane JOLTS (ilość stworzonych miejsc pracy) wyniosły w marcu 5,76 mln wobec 5,608 mln w lutym (korekta w górę z 5,445 mln). Oczekiwano 5,431 mln. Tak zwany wskaźnik odejść utrzymał się blisko najwyższego poziomu od dekady, tj. 2,2 proc. i wyniósł 2,1 proc. To sugeruje lepszą pozycję pracowników w poszukiwaniu lepszej pracy.

Wielka Brytania: Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w marcu 0,3 proc. m/m i -0,2 proc. r/r (oczekiwano 0,5 proc. m/m i -0,4 proc. r/r). Dane za luty zrewidowano w górę do -0,2 proc. m/m i +0,1 proc. r/r.

Naszym zdaniem: Wczorajsze dobre odczyty JOLTS (szeroka miara rynku pracy wykorzystywana przed FED bardziej, niż miesięczne odczyty publikowane w miniony piątek) wsparły amerykańską walutę. Niemniej nie na tyle, aby rozwiać wątpliwości związane z piątkowym odczytem Departamentu Pracy. Tym samym na koszyku BOSSA USD nie udało się złamać spadkowej linii trendu przy 79,85 pkt. Na razie, zatem sytuacja techniczna zaczyna sprzyjać potencjalnej korekcie dolara w najbliższych dniach. To na ile będzie ona głęboka, będzie zależeć od obrony wsparcia przy 79,30-79,35 pkt.

Szczególną uwagę przyciąga USD/JPY. Po tym jak wczoraj ustanowił lokalny szczyt przy 109,36, dzisiaj ruch wzrostowy z ostatnich dni zaczyna być korygowany. Na dziennym wykresie dobrze widać, że możliwości zwyżek chwilowo się wyczerpały. Motywem do umocnienia JPY w relacjach z pozostałymi walutami, może być pogorszenie się sytuacji na głównych rynkach akcji (co zresztą już zaczyna być widoczne). W perspektywie kolejnych dni – ważne będzie zachowanie się notowań przy wsparciu 107,66, jakie stanowi minimum z 7 kwietnia b.r.

Ciekawy układ mamy na NZD/USD, gdzie widoczna jest próba realizowania tzw. ruchu powrotnego do linii szyi formacji RGR. Na bazie przekazu, jaki wczoraj popłynął ze strony RBNZ nie należy jednak stawiać wniosków, że bank centralny ze względu na hossę na rynku nieruchomości, będzie mniej skłonny do cięć stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Ważniejsza będzie sytuacja w Chinach, a także chęć „osłabienia” NZD w relacjach z pozostałymi walutami. Tym samym naruszenie w górę linii szyi formacji RGR (obecnie 0,6840) jest w najbliższych dniach mało prawdopodobne.

Opublikowane dzisiaj dane nt. produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii trudno uznać, za punkt dla funta. Niemniej nie są to jakieś złe informacje (a takie byłyby możliwe przed potencjalnym Brexitem), co w kontekście oczekiwanej przez nas chwilowej słabości USD, może pomóc w utrzymaniu linii wzrostowej trendu na GBP/USD (obecnie przy 1,44). Nie oznacza to jednak, że rynek będzie miał siłę pobić maksima z poniedziałku przy 1,4478. Prędzej, czy później wspomniana linia wzrostowa trendu zostanie złamana, dając pretekst do wyraźniejszego ruchu w dół przed czerwcowym referendum. Słabość funta może ujawnić się nawet jutro, jeżeli publikowany przez Bank Anglii o godz. 13:00 kwartalny raport nt. inflacji wskaże na niższe projekcje, a także wspomni o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą potencjalny Brexit.

Na koniec EUR/USD. Wczoraj notowania pogłębiły jednak swoje minimum w trendzie zapoczątkowanym 3 maja ze szczytu przy 1,1615. Nowy dołek to 1,1357. Nie doszło tym samym do naruszenia 1,1336 – to poziom dawnego szczytu z 18 marca. Dzisiejsze odbicie, jeżeli zostanie podtrzymane (dzienna świeca musiałaby zamknąć się w okolicach wczorajszego szczytu przy 1,1409) może dawać szanse na wykreowanie zwyżki w okolice 1,1465. Wyjście powyżej tego istotnego oporu może być dość trudne.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

10:21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

10:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.