Tydzień rozpoczął się dobrze dla USD

Tydzień rozpoczął się dobrze dla USD
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-08-14 (09:58)

Wczoraj zarówno euro jak i funt brytyjski ustanowiły nowe miesięczne minimum w stosunku do dolara amerykańskiego. Ten tydzień rozpoczął się dobrze dla waluty amerykańskiej, a wyższe od oczekiwań dane na temat sprzedaży detalicznej rozpoczęły serię istotnych danych makroekonomicznych publikowanych w tym tygodniu.

Uwaga rynku skupiona jest na działaniach banków centralnych mających na celu utrzymanie płynności systemu finansowego, a ostatnie interwencje ECB ostudziły nieco oczekiwania na wrześniową podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Pomimo tego, że sytuacja na rynkach akcji nieco uspokoiła się, to w poniedziałek nadal dominowały pesymistyczne nastroje wśród inwestorów. Sprawa kryzysu na rynku kredytów hipotecznych ciąży a obawy o jej negatywny wpływ na całą gospodarkę rosną.

Rynek oczekuje na dzisiejsze dane odnośnie bilansu handlowego oraz inflacji PPI z USA, spodziewając się wzrostu inflacji i deficytu. Sądzimy, że dolar w dniu dzisiejszym pozostanie mocniejszy na co wskazuje obecna sytuacja techniczna.

EURPLN

Eurozłoty pozostawał dość stabilny w dniu wczorajszym, pozostając w wąskim 2-groszowym zakresie ruchu. Najbardziej złoty tracił na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Nie widzimy istotnej reakcji kursu na to, co się dzieje ostatnio w polityce. To co będzie teraz istotnym czynnikiem mogącym wpłynąć na dalsze osłabienie naszej waluty będzie dalszy spadek na światowych rynkach akcji a także utrzymujący się wzrost awersji do ryzyka. Wczoraj EURPLN przetestował górną linię poprowadzona po ostatnich maksimach, ograniczającą wzrosty na EURPLN. Ten tydzień dla dolara rozpoczął się bardzo dobrze i istnieje możliwość dalszego umocnienia waluty amerykańskiej. Sądzimy, że złoty w dniu dziejszym może osłabić się w okolice 3,7950/60, gdzie znów moga pojawic się kupujacy złotego. Istotny opór wyznacza 100-okresowa srednia na wykresie dziennymna poziomie 3,7930.

EURUSD

Euro ustanowiło nowe miesięczne minimum w stosunku do dolara. Zostało przełamane istotne wsparcie wynikajace z 41,4% zniesienia otatniego impulsu wzrostowego. Sytuacja techniczna wskazuje na kontynuację ruchy spadkowego na EURUSD w okolice 1,3550, gdzie kurs powinien znależć wsparcie w postacji geometrii Fib oraz średniej ruchomej 100-okresowej na wykresie dziennym. Dziś publikowane są istotne dane na temat PKB w II kwartale a także produkcji przemysłowej w czerwcu. Eurodolar pozostanie równiez pod pływem danych na temat inflacji PPI z USA a także bilansu handlowego. Oczekuje się słabszych danych, w związku z czym euro pozostaje dość słabe. Dobrym technicznie poziomem do sprzedaży będzie rejon 1,3630/40 z targetem na 1,3550/60.

GBPUSD

Wczorajszy odczyt inflacji PPI w ujęciu rok do roku był zgodny z oczekiwaniami analityków. Dziś z kolei napłyną kolejne dane dotyczące inflacji CPI. W swoim raporcie na temat inflacji Bank Anglii poinformował, że potrzebna jest jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych, by inflacja powróciła do celu na poziomie 2% (obecnie 2.4%). Jutro z kolei poznamy notatki z posiedzenia BoE. Sytuacja techniczna wskazje na mozliwość dalszego osłabienia sie funta. Obecnie znajdujemy się na wsparciu wynikajacym z linii poprowadzonej po ostatnich minimach, na wykresie w skali dziennej silne wsprcia znajdują się jendak dopiero w okolicy 2,0000. Sądzimy, że słabszy sentyment do funta utrzyma się również w dniu dzisiejszym, a dane na temat inflacji CPI wpływną na kurs pod warunkiem, że bedą istotnie różniły się od oczekiwań. preferowalibyśmy krótkie pozycje w dniu dzisiejszym zajmowane na odbiciach funta w rejon 2,0120/30. Najblizsze wsparcie widzielibysmy na poziomie 2,0065.

USDJPY

Wczorajsze dane makro odnośnie wzrostu gospodarczego po raz kolejny rozczarowują. Pomimo tego, że sytuacja na rynku pracy uległa nieco poprawie (stopa bezrobocia jest na rekordowo niskim poziomie 3.7%), to inne czynniki nie dają zbyt pozytywnych perspektyw jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych przez BoJ we wrześniu. USDJPY rozpoczął tydzień dość spokojnie. Prze cały wczorajszy dzień kurs pozostawał dość stabilny w zakresie, którego górne ograniczenie wyznaczał poziom 118,75.

Obecna konsolidacja służy wyhamowaniu ostatnich spadków na USDJPY i jest związana z nieco mnniejsza nerwowościa na rynkach akcji. Jak na razie preferowalibysmy handel w zakresie. Od dołu istotne wsparcie wyznacza poziom 116,80, najblizsze to rejon 117,20. Przy sprzyjających danych dla waluty amerykańskiej możemy zobaczyć USDJPY na wyższych poziomach cenowych.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.
Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

Dane NFP przyspieszą cięcia stóp w USA?

2025-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W czerwcu amerykański rynek pracy wyraźnie osłabł, co potwierdzają dane z raportu ADP. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat sektor prywatny odnotował spadek liczby miejsc pracy – firmy zlikwidowały łącznie 33 tys. etatów. Największy ubytek zatrudnienia wystąpił w usługach, szczególnie w sektorach usług profesjonalnych, ochrony zdrowia i edukacji, które razem straciły 66 tys. miejsc pracy. Jednocześnie wzrost zatrudnienia odnotowano w przemyśle, budownictwie i górnictwie.
Napięty dzień na rynkach

Napięty dzień na rynkach

2025-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.