Czy bieżący tydzień będzie równie dobry dla dolara?

Czy bieżący tydzień będzie równie dobry dla dolara?
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-02-11 (09:40)

Opublikowane w zeszłym tygodniu dane makroekonomiczne z USA potwierdziły złą kondycję tamtejszej gospodarki. Ponadto niepokojące sygnały zaczęły również napływać z gospodarki brytyjskiej i strefy euro, co dodatkowo wzmogło pesymizm inwestorów.

Niepewność i nerwowość goszczące na rynkach skłoniły inwestorów do redukcji swojego zaangażowania w ryzykownych aktywach, co przełożyło się na spadki zagranicznych indeksów akcji, a także pogorszyło nastroje na rynkach wschodzących a także przyczyniło się do słabości walut z tego regionu. To był bardzo dobry tydzień dla dolara amerykańskiego, który umacniał się na skutek wzrostu awersjo do ryzyka, a także gorszych perspektyw rozwoju dla innych niż amerykańska gospodarek.

Kluczowym pozostaje pytanie czy bieżący tydzień będzie równie dobry dla dolara? O tym rozstrzygnie sytuacja na giełdzie, a także publikowane dane makroekonomiczne. Szczególnie ważny będzie odczyt indeksu ZEW z Niemiec oraz PKB ze strefy euro, które przybliżą nam stopień spowolnienia gospodarki Eurolandu. Z USA natomiast najważniejsze będą dane dotyczące napływu kapitału netto, nastrojów konsumentów oraz dane z rynku pracy. W końcówce tego tygodnia zaplanowane jest wystąpienia Bernanke.

Członkowie odbywającego się w ten weekend szczytu G-7 ostrzegli przed ryzykiem dalszych zawirowań na rynkach oraz wskazali, że widzą konieczność dalszych obniżek stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki światowej, co w dużej mierze będzie zależało od oczekiwań inflacyjnych. Przewidujemy, że utrzymująca się nerwowość na rynkach akcji powinna w dalszym ciągu wspomagać USD i szkodzić walutom wyżej oprocentowanym.

EURPLN

Miniony tydzień zakończył się nie najlepiej dla naszej waluty. Test istotnego wsparcia na poziomie 3,56 nie przyczynił się do powrotu do trendu wzrostowego na złotym. Wręcz przeciwnie przyniósł dość gwałtowne osłabienie się PLN, co było związanę z nerwową sytuacją na rynkach zagranicznych oraz silnymi spadkami na eurodolarze. Utrzymujemy się blisko ważnej strefy opóru wyznaczonej przez rejon 3,6250-3,6280, co może siwadczyć o dalszej chęci osłabienia się złotego. Jednak dopóki te poziomu są bronione, to nie zmienia istotnie sytuacji technicznej na wykresie dziennym. Dopiero przełamanie 61,8% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,6710 będzie syganlem do dalszych wzrostów na eurozłotym w kierunku 3,64. W tym tygodniu z Polski zostana opublikowane w piątek ważne dane na temat inflacji CPI, a także przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Jeśli prseja inflacyjna będzie się utrzymywała, to należy się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych. Taka informacja z kolei ucieszyła by inwestorów liczących na jeszcze wyższa stopę zwrotu z bardziej ryzykownych aktywów.

EURUSD

Zeszły tydzień przyniósł silne spadki na parze EURUSD. Uwaga inwesrorów skupiona była na słabszych danych napływających ze strefy euro. Ponadto komentarz ECB potwierdził, że możliwe jest spowolnienie koniunktury, co rozmyło oczekiwania na dalsze podwyzki stóp w Eurolandzie. Z tego względu istotną publikacją w tym tygodniu będą dane na temat PKB. Analitycy przewidują, że w IV kwartale wzrost gospodarczy spowolnił do 2,2% w skali roku. Pomimo silnych spadków na eurodolarze zostało obronione dolne ograniczenie szerokiego pasma wahań, wyznaczające silne wsparcie na poziomie 1,44. W dniu dzisiejszym może nastąpic odreagowanie ostatnich silnych spadków. Silny opór w postacie zniesień geometrycznych znajduje się na poziomie 1,4635-1,4655. W tych rejonach można ponownie rozważyć otwieranie krótkich pozycji w eurodolarze.

GBPUSD

Komunikat towarzyszący szeroko oczekiwanej przez rynek obniżce o 25pb wskazał na możliwość dalszego roluźniania polityki monetarnej. Perspektywy gospodarcze są słabsze a inflacja zdaje się nie by już tak dużym problemem. W dniu dzisiejszym poznamy dane na temat inflacji PPI, a jutro inflacji CPI. W środku tygodnia zostanie opublikowany miesięczny raport o inflacji. Jeśli w rzeczywistości okaże się, że Bank Anglii jest w stanie utrzymać inflację w ryzach to pozostanie większe pole do manewru by pzywic gospodarkę. GBPUSD pozostaje blisko piątkowych minimum, a sytuacja techniczna nie sprzyja dalszym wzrostom. Silny opór znajduje się na poziomie 1,9550 w postacie 41,4% zniesienia całości ostatnich spadków z poziomu 1,9785. Tam też nastapiłoby zrównanie się obecnej fali korekcyjnej z poprzednia w 100%. Struktura fal na wykresie dziennym wskazuje na możliwość testu ostatnich minimów lokalnych przed większym ruchem korekcyjnym, co dopełniłoby strukturę fal.

USDJPY

Dolarjen w dalszym ciągu utrzymuje się w trendzie bocznym, pozostając w szerszym pasmem wahań począwszy od połowy stycznia tego roku. Obecnie znajdujemy się blisko silnej strefy oporu w rejonie 107,80-108. Najbardziej opłacalne pozostaja inwestycje polegające na sprzedazy/kupnie blisko górnej/dolnej granicy tego zakresu, oczywiście aż do momentu wybicia się. W tym tygodniu zapoznamy się z decyzja Banku Japonii odnośnie stóp procentowych, jednak jak na razie nie należy spodziewac się jakiś zmian. Opublikowane zostana również dane na temat produkcji przemysłowej i PKB, co może przyczynic się do wzrostu zmienności na parze USDJPY. Należy jednak pamiętać, że w ostatnim czasie dane makroekonomiczne odgrywaja mniejsza rolę, a ważniejsz pozostaje sytuacja na rynkach akcji.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.
Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty umacnia się po decyzji RPP

2024-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oświadczenie banku po decyzji również nie zaskoczyło i nie dało żadnych sygnałów wskazujących na to, że może dojść do zmiany myślenia ze strony polskich bankierów centralnych. Skoro decyzja była oczekiwania, to skąd umocnienie złotego? Najprawdopodobniej ze zwiększającej się dywergencji pomiędzy bankami centralnymi.
Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

2024-05-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowa sesja na Wall Street przyniosła mieszane wyniki indeksów giełdowych. Podczas gdy Dow Jones zyskał 0,4 proc. Nasdaq Composite stracił 0,2 proc. SP500 zamknął się w okolicy poziomu otwarcia. Rentowności amerykańskich obligacji urosły na długim końcu krzywej dochodowości a dolar był umiarkowanie mocniejszy. Inwestorzy czekają na kolejną porcję danych o inflacji w USA (przyszła środa).
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

2024-05-09 Komentarz walutowy XTB
Przed nami dwie ważne decyzje ze strony banków centralnych. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej nie powinno być zaskoczenia i ewentualna dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się po okresie wakacyjnym, kiedy znany już będzie wpływ częściowych podwyżek cen energii. Z kolei w przypadku Banku Anglii może pojawić się więcej głosów za obniżką, co sugerowałoby, że również w przypadku Wielkiej Brytanii możliwe są obniżki jeszcze w czerwcu.
Bank Anglii w centrum uwagi

Bank Anglii w centrum uwagi

2024-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar jeszcze nieco zyskiwał na szerokim rynku, ale był to ruch czysto kosmetyczny. Widać, że do kontynuacji umocnienia amerykańskiej waluty potrzeba będzie nowych argumentów, a te mogą pojawić się (lub wcale nie) dopiero przy okazji publikacji danych CPI z USA w najbliższą środę, 15 maja. Wczoraj mieliśmy niewielką korektę indeksów na Wall Street, ale biorąc pod uwagę skalę ruchu w górę z pierwszych dni maja, jest ona raczej dowodem na to, że rynek jest silny, a apetyt na ryzyko może dalej rozdawać karty (i być może inflacja CPI z USA w przyszłym tygodniu mu w tym aż tak nie przeszkodzi).
Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

2024-05-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.