Czy bieżący tydzień będzie równie dobry dla dolara?

Czy bieżący tydzień będzie równie dobry dla dolara?
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-02-11 (09:40)

Opublikowane w zeszłym tygodniu dane makroekonomiczne z USA potwierdziły złą kondycję tamtejszej gospodarki. Ponadto niepokojące sygnały zaczęły również napływać z gospodarki brytyjskiej i strefy euro, co dodatkowo wzmogło pesymizm inwestorów.

Niepewność i nerwowość goszczące na rynkach skłoniły inwestorów do redukcji swojego zaangażowania w ryzykownych aktywach, co przełożyło się na spadki zagranicznych indeksów akcji, a także pogorszyło nastroje na rynkach wschodzących a także przyczyniło się do słabości walut z tego regionu. To był bardzo dobry tydzień dla dolara amerykańskiego, który umacniał się na skutek wzrostu awersjo do ryzyka, a także gorszych perspektyw rozwoju dla innych niż amerykańska gospodarek.

Kluczowym pozostaje pytanie czy bieżący tydzień będzie równie dobry dla dolara? O tym rozstrzygnie sytuacja na giełdzie, a także publikowane dane makroekonomiczne. Szczególnie ważny będzie odczyt indeksu ZEW z Niemiec oraz PKB ze strefy euro, które przybliżą nam stopień spowolnienia gospodarki Eurolandu. Z USA natomiast najważniejsze będą dane dotyczące napływu kapitału netto, nastrojów konsumentów oraz dane z rynku pracy. W końcówce tego tygodnia zaplanowane jest wystąpienia Bernanke.

Członkowie odbywającego się w ten weekend szczytu G-7 ostrzegli przed ryzykiem dalszych zawirowań na rynkach oraz wskazali, że widzą konieczność dalszych obniżek stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki światowej, co w dużej mierze będzie zależało od oczekiwań inflacyjnych. Przewidujemy, że utrzymująca się nerwowość na rynkach akcji powinna w dalszym ciągu wspomagać USD i szkodzić walutom wyżej oprocentowanym.

EURPLN

Miniony tydzień zakończył się nie najlepiej dla naszej waluty. Test istotnego wsparcia na poziomie 3,56 nie przyczynił się do powrotu do trendu wzrostowego na złotym. Wręcz przeciwnie przyniósł dość gwałtowne osłabienie się PLN, co było związanę z nerwową sytuacją na rynkach zagranicznych oraz silnymi spadkami na eurodolarze. Utrzymujemy się blisko ważnej strefy opóru wyznaczonej przez rejon 3,6250-3,6280, co może siwadczyć o dalszej chęci osłabienia się złotego. Jednak dopóki te poziomu są bronione, to nie zmienia istotnie sytuacji technicznej na wykresie dziennym. Dopiero przełamanie 61,8% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 3,6710 będzie syganlem do dalszych wzrostów na eurozłotym w kierunku 3,64. W tym tygodniu z Polski zostana opublikowane w piątek ważne dane na temat inflacji CPI, a także przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Jeśli prseja inflacyjna będzie się utrzymywała, to należy się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych. Taka informacja z kolei ucieszyła by inwestorów liczących na jeszcze wyższa stopę zwrotu z bardziej ryzykownych aktywów.

EURUSD

Zeszły tydzień przyniósł silne spadki na parze EURUSD. Uwaga inwesrorów skupiona była na słabszych danych napływających ze strefy euro. Ponadto komentarz ECB potwierdził, że możliwe jest spowolnienie koniunktury, co rozmyło oczekiwania na dalsze podwyzki stóp w Eurolandzie. Z tego względu istotną publikacją w tym tygodniu będą dane na temat PKB. Analitycy przewidują, że w IV kwartale wzrost gospodarczy spowolnił do 2,2% w skali roku. Pomimo silnych spadków na eurodolarze zostało obronione dolne ograniczenie szerokiego pasma wahań, wyznaczające silne wsparcie na poziomie 1,44. W dniu dzisiejszym może nastąpic odreagowanie ostatnich silnych spadków. Silny opór w postacie zniesień geometrycznych znajduje się na poziomie 1,4635-1,4655. W tych rejonach można ponownie rozważyć otwieranie krótkich pozycji w eurodolarze.

GBPUSD

Komunikat towarzyszący szeroko oczekiwanej przez rynek obniżce o 25pb wskazał na możliwość dalszego roluźniania polityki monetarnej. Perspektywy gospodarcze są słabsze a inflacja zdaje się nie by już tak dużym problemem. W dniu dzisiejszym poznamy dane na temat inflacji PPI, a jutro inflacji CPI. W środku tygodnia zostanie opublikowany miesięczny raport o inflacji. Jeśli w rzeczywistości okaże się, że Bank Anglii jest w stanie utrzymać inflację w ryzach to pozostanie większe pole do manewru by pzywic gospodarkę. GBPUSD pozostaje blisko piątkowych minimum, a sytuacja techniczna nie sprzyja dalszym wzrostom. Silny opór znajduje się na poziomie 1,9550 w postacie 41,4% zniesienia całości ostatnich spadków z poziomu 1,9785. Tam też nastapiłoby zrównanie się obecnej fali korekcyjnej z poprzednia w 100%. Struktura fal na wykresie dziennym wskazuje na możliwość testu ostatnich minimów lokalnych przed większym ruchem korekcyjnym, co dopełniłoby strukturę fal.

USDJPY

Dolarjen w dalszym ciągu utrzymuje się w trendzie bocznym, pozostając w szerszym pasmem wahań począwszy od połowy stycznia tego roku. Obecnie znajdujemy się blisko silnej strefy oporu w rejonie 107,80-108. Najbardziej opłacalne pozostaja inwestycje polegające na sprzedazy/kupnie blisko górnej/dolnej granicy tego zakresu, oczywiście aż do momentu wybicia się. W tym tygodniu zapoznamy się z decyzja Banku Japonii odnośnie stóp procentowych, jednak jak na razie nie należy spodziewac się jakiś zmian. Opublikowane zostana również dane na temat produkcji przemysłowej i PKB, co może przyczynic się do wzrostu zmienności na parze USDJPY. Należy jednak pamiętać, że w ostatnim czasie dane makroekonomiczne odgrywaja mniejsza rolę, a ważniejsz pozostaje sytuacja na rynkach akcji.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).
Nowe rekordy na Wall Street

Nowe rekordy na Wall Street

2024-05-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacyjny raport z USA, który został zaprezentowany wczoraj, osłabił dolara amerykańskiego oraz spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i jednoczesny wzrost indeksów giełdowych, zarówno tych z Wall Street jak i Europy. W kwietniu dynamika wzrostu cen lekko spowolniła, choć nadal inflacja znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej. Tak czy inaczej wzrosły „zakłady” rynku na obniżki stóp procentowych we wrześniu oraz grudniu tego roku.
Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

2024-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.
Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

2024-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o kwietniowej inflacji PPI nie wstrząsnęły rynkiem, chociaż teoretycznie w ujęciu miesięcznym dane bazowe były wyższe od oczekiwań - to jednak "zasługa" wyraźniejszej rewizji w dół wcześniejszych odczytów. Tym samym dolar osłabił się, a indeksy na Wall Street poszły w górę. Rynki pomału zaczynają realizować scenariusz w którym dane z USA, jakie napłyną w tym tygodniu nie zaszkodzą oczekiwaniom, co do wrześniowej obniżki stóp przez FED, ...
Dolar słabszy po raporcie PPI

Dolar słabszy po raporcie PPI

2024-05-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street ponownie dominował obóz „kupujących”. Indeksy zamknęły dzień wyżej mimo, że inflacja PPI przekroczyła szacunki rynkowe. W dużej mierze o reakcji zadecydowała rewizja w dół marcowych wyników. Jerome Powell powtórzył, że stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas i należy uzbroić się w cierpliwość, zanim dojdzie do łagodzenia warunków monetarnych. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych początkowo wzrosły po raporcie PPI, ale odwróciły się i zamknęły dzień niżej, co podniosło amerykańskie akcje.
Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

2024-05-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny dzień na rynkach globalnych przynosi nam solidną dawkę informacji. Wczoraj w godzinach popołudniowych Powell wygłosił swoje dosyć jastrzębie stanowisko dotyczące polityki monetarnej. Premier Polski, Donald Tusk przypomniał o śledztwie w sprawie szefa NBP, a prezydent Polski Andrzej Duda wyraził swoje wątpliwości związane z sytuacją geopolityczną za granicą na terenie Ukrainy. Z kolei już dzisiaj poznamy nowe dane inflacyjne z USA, które mogą istotnie wpłynąć na rynek forex, w tym na euro oraz złotego.
PPI już o godz. 14:30

PPI już o godz. 14:30

2024-05-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy ranek na rynku FX upływa dość spokojnie. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi zniżkami, co pokazuje, że zmienność wzrośnie dopiero po publikacji danych o inflacji PPI i CPI z USA - kluczowa będzie ta druga, którą poznamy o godz. 14:30. Niemniej dzisiejszy odczyt danych producenckich PPI, nie będzie bez znaczenia. Oczekuje się, że w kwietniu PPI lekko wzrosła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, a bazowa pozostała na poziomie 2,4 proc. r/r. Rynki zareagują optymistycznie w sytuacji nieco niższego odczytu - giełdy pójdą w górę, a dolar się osłabi. Niemniej kluczowa będzie dopiero reakcja na jutrzejsze dane.
W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

2024-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza oraz jutrzejsza sesja na rynkach finansowych skupiona będzie na odczytach inflacyjnych z USA. Dzisiaj inwestorom zostaną zaprezentowane dane o wzroście cen dóbr i usług w sektorze produkcyjnym, a jutro będą to główne dane CPI. Ich wydźwięk może mieć kluczowe znaczenie dla kreacji sentymentu FED względem stóp procentowych, dlatego możemy spodziewać się, że najbliższe dwie sesją będą na rynkach wywoływały spore skoki zmienności.