Mieszane sygnały na wykresach

Mieszane sygnały na wykresach
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-04-20 (13:29)

Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,4579 wobec 6,4700 wczoraj (juan jest najsilniejszy od 4 miesięcy). Giełda w Szanghaju ustanowiła nowe 3 tygodniowe minimum po tym, jak główny ekonomista PBOC Ma Jun wezwał rząd do podjęcia działań zmierzających do ograniczenia dostępności kredytów dla firm w celu uniknięcia nadmiernego przekroczenia wskaźników zadłużenia.

Australia: Indeks wskaźników wyprzedzających Westpac spadł w marcu o 0,1 proc. m/m wobec zniżki o 0,2 proc. m/m w lutym. Agencja Moody’s zwróciła uwagę, że mimo oznak rosnącej elastyczności gospodarki, wciąż część sektorów pozostaje pod negatywnym wpływem sytuacji na rynku surowców. Odniosła się też do ostatnich wzrostów na rynku nieruchomości.

Nowa Zelandia: Opublikowane we wtorek po południu wyniki przetargu wyrobów mlecznych były zaskakująco dobre (indeks cen GDT wzrósł o 3,8 proc. wobec zwyżki o 2,1 proc. wcześniej, co jest największą zmianą od 6 miesięcy).

Kanada: Podczas wczorajszego wystąpienia w tamtejszym parlamencie szef BOC stwierdził, że prawdopodobieństwo, że inflacja przestrzeli swój cel wcześniej, niż jest to planowane, jest dość niskie. Dał do zrozumienia, że w środowisku bardzo niskich stóp procentowych polityka pieniężna daje znacznie mniejsze efekty, niż stymulacja fiskalna. Dał do zrozumienia, że BOC będzie uważnie przyglądał się jak ostatnie propozycje rządu wpłyną na gospodarkę i wydatki gospodarstw domowych. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji bank centralny nie widzi potrzeby podejmowania dodatkowych, w tym niekonwencjonalnych działań.

Japonia: W marcu odnotowano nadwyżkę w handlu zagranicznym rzędu 755 mld JPY wobec 242,8 mld JPY w lutym i szacunkach na poziomie 835 mld JPY. Eksport spadł o 6,8 proc. r/r (wcześniej -4,0 proc. r/r), a import o 14,9 proc. r/r (wcześniej -14,2 proc. r/r). Rzecznik partii rządzącej LDP stwierdził, że wpływ ostatniego trzęsienia ziemi na gospodarkę może ograniczyć skalę potencjalnej podwyżki stawki VAT, która ma mieć miejsce w kwietniu 2017 r. Rzecznik rządu Suga odrzucił te sugestie. Agencje odnotowały też słowa prezesa Banku Japonii, który powtórzył, że BOJ nie ma limitów, jeżeli chodzi o skalę cięcia stóp procentowych, czy też wzrost skali zakupów w ramach programu QQE. Kuroda zaznaczył też, że w rozmowach na szczycie G-20 była zgoda, co do tego, że tego typu działania nie są nakierowane na planową dewaluację waluty, co do której G-20 była krytyczna. Dzisiaj agencja S&P potwierdziła rating dla kraju na poziomie A+/A-1 z perspektywą stabilną.

Wielka Brytania: Stopa bezrobocia utrzymała się w lutym na poziomie 5,1 proc. (jak oczekiwano). Z kolei liczba wniosków od bezrobotnych wzrosła w marcu o 6,7 tys. (oczekiwano ich spadku o 11,3 tys.). Dynamika wynagrodzeń w lutym (średnia kwartalna w ujęciu r/r wyhamowała do 1,8 proc. – oczekiwano przyspieszenia do 2,3 proc.). Bez uwzględnienia bonusów dane były zgodne z szacunkami na poziomie 2,2 proc. r/r. Z kolei wczoraj krytycznie nt. pozostania w Unii Europejskiej wypowiedział się minister sprawiedliwości Michael Gove.

USA: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. dynamiki rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń były dość słabe. Pozwolenia spadły w marcu do 1.086 mln, a rozpoczęte budowy do 1.089 mln (oczekiwano odpowiednio 1.200 mln i 1.170 mln.

Naszym zdaniem: Słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości to dodatkowy prezent dla „gołębi” w FED. Negatywna reakcja dolara jest jednak ograniczona. Tak jak wielokrotnie pisaliśmy – karty w temacie dyskusji nt. podwyżek stóp przez FED w tym roku zostały już rozdane - teraz jedynie można spodziewać się pozytywnych zaskoczeń w drugą stronę (na razie mało prawdopodobne), lub pojawienia się nowego argumentu za kupowaniem dolara (ustawianie się pod potencjalny Brexit w czerwcu po pojawieniu się lepszych sondaży z Wielkiej Brytanii straciło nieco sens, choć tak jak pisaliśmy wczoraj – pytanie na jak długo). Słowa ministra sprawiedliwości w rządzie Camerona potwierdzają tylko, że w partii rządzącej jest duży rozłam w temacie Brexitu, a samo głosowanie może przybrać formę opowiedzenia się za, lub przeciwko rządzącemu estabilishmentowi.

Analiza techniczna koszyka BOSSA USD pokazuje, że najbliższe dni pokażą jak silne jest wsparcie przy 79 pkt.

Warto zerknąć na NZD/USD, gdzie wczoraj mieliśmy pozytywne wyniki przetargu wyrobów mlecznych, które w połączeniu z wcześniejszymi danymi nt. inflacji CPI w I kwartale oddalają prawdopodobieństwo cięcia stóp przez RBNZ w przyszłym tygodniu. Istotny jest fakt wybicia poprzedniego szczytu przy 0,6965, które teraz stało się wsparciem.

Słabsze dane z rynku pracy, a także słowa ministra Gove wspierające Brexit, zaszkodziły zbytnio GBP/USD, chociaż na wykresie widać, że linia spadkowa trendu oparta o szczyty z lutego i marca, nadal pozostaje aktualna. Co ciekawe – jest ona jednocześnie linią szyi potencjalnej formacji odwróconej RGR rysowanej od początku roku. Także jej złamanie może być początkiem „spektakularnego” ruchu w górę (choć to nieco kłóci się z obawami rynku, jakie mogą pojawić się przed czerwcowym referendum).

W przypadku EUR/USD układ jest zupełnie inny – teoretycznie założenie potencjalnego kształtowania się prawego ramienia formacji RGR pozostaje aktualne, a opór przy 1,1376 na razie spełnia swoje zadanie. W/w formacja zostanie zanegowana, jeżeli dojdzie do wybicia ponad 1,1435.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.