Amerykanie ignorują Doha. Świetne nastroje na giełdach.

Amerykanie ignorują Doha. Świetne nastroje na giełdach.
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-04-19 (09:06)

Gracze w USA uznali, że brak porozumienia w sprawie ograniczenia produkcji ropy naftowej to dobra informacja dla spółek i gospodarki, co podbiło notowania indeksów. Dolar stracił na wartości, ale jest jedynie korekta ostatnich zwyżek jego wartości. Przed końcem miesiąca ponownie wykaże siłę. Złoty wewnętrznie słabszy, może lekko stracić.

Początkowe spadki cen ropy naftowej wywołane fiaskiem rozmów w sprawie ograniczenia podaży surowca, nie utrzymały się przez całą sesję. Amerykanie zignorowali to wydarzenie. Indeksy giełd zwyżkowały osiągając najwyższy poziom od 9 miesięcy (Dow Jones Industrial). Złoty osunął się w relacji do euro i funta do najniższego poziomu od 5 tygodni. Wobec dolara i franka utrzymuje stabilną wartość. Polska waluta wykazuje w ostatnich dniach wewnętrzną słabość, która może przełożyć się na kolejne kilka sesji.

Na podstawowej parze walutowej EUR/USD, dolar pozostał stabilny do euro przed najważniejszym wydarzeniem tygodnia, jakim jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (w czwartek). Rewelacji po spotkaniu i konferencji prasowej M. Draghiego tym razem spodziewać się nie należy. Prezes EBC będzie z pewnością chciał wpłynąć słownie na to, by euro przestało się umacniać. Od początku roku wspólna waluta zyskała do dolara ok. 5 proc. A to wszystko pomimo, że bank centralny znacząco złagodził politykę pieniężną. Ta sytuacja potwierdza jedynie, że klucz do wyceny dolara leży w Stanach Zjednoczonych i oczekiwaniach na ruchy stóp procentowych Fed. Nagromadzone w oczekiwaniu na serię podwyżek oprocentowania pozycje, musiały zostać zamknięte, kiedy okazało się, że skala zacieśnienia będzie symboliczna. W swoich prognozach Rezerwa Federalna oczekuje teraz 2 podwyżek, podczas gdy rynek zakłada najwyżej jedną. Jeszcze w grudniu spodziewano się, że stopa funduszy federalnych będzie na koniec być wyższa o 1 pkt proc. Zwiększenie skali ilościowego łagodzenia EBC nie było w stanie przezwyciężyć efektu silnej zmiany percepcji inwestorów w kwestii dalszych ruchów w polityce monetarnej Fed. M. Draghi i spółka zmniejszyli jedynie skalę umocnienia wspólnej waluty, którego nie dało się uniknąć.
W dłuższym horyzoncie do łask wróci jednak waluta USA. Choć w krótkim terminie 1-3 miesięcy możliwe jest utrzymywanie się kursu EUR/USD w rejonie 1,15, a nawet wybicie z trendu bocznego i podejście pod 1,20, w horyzoncie II poł. roku, do głosu ponownie dojdą fundamentalne czynniki wspierające dolara. Odczyty z gospodarki USA powinny być względnie stabilne, co spowoduje zaostrzenie retoryki ze strony Fed, a niewykluczone także, że podwyżkę stóp około połowy roku (w lipcu?). Wiele w tym względzie zależeć będzie od odczytów indeksów CPI za II kw. W strefie euro tymczasem nic nie zapowiada zwiększenia tempa ożywienia. Europa boryka się z kolejnymi problemami, które nie poprawiają perspektyw jej rozwoju w szerszym horyzoncie.

Dziś w czasie sesji seria ważnych odczytów z gospodarki Niemiec (indeks ZEW), polski (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inflacja PPI), a po południu także dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Publikacja z Niemiec będzie najistotniejsza, jeśli chodzi o ewentualny wpływ na notowania EUR/USD. Dane z Polski do rozpatrywania w kontekście przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Amerykańskie dane z rynku nieruchomości zapewne stabilne, bowiem inne odczyty z tego sektora nie wskazują na możliwe problemy w tej gałęzi gospodarki.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.