Chiny zmniejszają globalne ryzyko

Chiny zmniejszają globalne ryzyko
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-04-15 (14:03)

Kluczowe informacje z rynków: Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,4908 wobec 6,4891 wczoraj. Opublikowane zostały też kluczowe dane makro. Dynamika PKB w I kwartale spowolniła do 6,7 proc. r/r z 6,8 proc. r/r (zgodnie z szacunkami, choć jest to najniższy poziom od 7 lat), ale już dane nt. marcowej dynamiki produkcji przemysłowej, ...

... sprzedaży detalicznej, czy też inwestycji w aglomeracjach były lepsze od prognoz. Dynamika produkcji przyspieszyła do 6,8 proc. r/r z 5,4 proc. r/r (oczekiwano 5,9 proc. r/r), co jest najwyższym poziomem od 9 miesięcy. Z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła o 10,5 proc. z r/r z 10,2 proc. r/r (oczek. 10,4 proc. r/r), a inwestycje w aglomeracjach rosły w tempie 10,7 proc. r/r (wcześniej 10,2 proc. r/r, szacunki 10,3 proc. r/r). Zastępca szefa PBOC (Yi Gang) powtórzył, że oczekuje wzrostu PKB w tym roku w przedziale 6,5-7,0 proc., a w kwestii kursu juana zaznaczył, że bank centralny prowadzi w tym względzie wyważoną politykę.

Japonia: Minister finansów Aso stwierdził, że niezależnie od tego, że kraje G-20 są dość wyczulone na kwestie dewaluacji kursu waluty, to japońskie władze nie zawahają się przeprowadzić interwencji na rynkach finansowych, jeżeli te staną się „nieuporządkowane”. W rozmowie z amerykańskim Sekretarzem Skarbu Jackiem Lew przyznał, że Japonia jest bardzo zaniepokojona ostatnim silnym wzrostem kursu jena. Z kolei szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyznała, że interwencja na rynku jena byłaby możliwa w sytuacji uniknięcia szkodliwej zmienności rynków finansowych. Były minister finansów Ito stwierdził, że Bank Japonii powinien na kwietniowym posiedzeniu (27-28 kwietnia) zwiększyć skalę programu QQE o 20 bln JPY do 100 bln JPY rocznie (w tym nasilić zakupy ETF-ów) i obniżyć stopę procentową do -0,3 proc.

Australia: Bank centralny opublikował tzw. półroczny raport nt. stabilności finansowej, z którego wynika, że sektor jest w dobrej kondycji mimo pewnych ryzyk związanych z ekspozycją na rynek mleka i nieruchomości w Nowej Zelandii. Agencja ratingowa Fitch opublikowała ankietę dotyczącą nastrojów wśród inwestorów – utrzymują się obawy, co do warunków kredytowych, a także sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości, oraz w Chinach.

Eurostrefa: Szef Eurogrupy Dijsselbloem przyznał, że nie oczekuje przełomu podczas rewizji programu greckich reform na spotkaniu w Waszyngtonie (z MFW). Poinformował, że temat Grecji będzie omawiany na najbliższym spotkaniu Eurogrupy. Z kolei unijny komisarz Dombrovskis dał do zrozumienia, że prace w kwestii pakietu greckich reform cały czas trwają.

Naszym zdaniem: Dzisiejsze dane z Chin dają nadzieję na chwilowe (na kilka(naście) miesięcy?) zażegnanie ryzyk związanych z tamtejszą gospodarką, o ile kwietniowe dane potwierdzą wyraźne ożywienie, jakie pojawiło się w marcu. Warto jednak zwrócić uwagę na wypowiedź rzecznika chińskiego biura statystycznego, który wprawdzie optymistycznie wypowiadał się na temat gospodarki, to jednak zaznaczył, że ryzyka nie powinny być niedoszacowane, gdyż prawdopodobieństwo zakładające, że gospodarka będzie układać się w scenariusz litery L pozostaje duże.

Niemniej te dane nieco uspokoiły nastroje. Dobrze radzą sobie dzisiaj waluty Antypodów, chociaż w przypadku NZD/USD mamy raczej formowanie szczytu, jeżeli uwzględnimy ostatnie słabsze dane i ryzyko cięcia stóp przez RBNZ w końcu miesiąca. Mocny opór to de facto okolice 0,6920, chociaż były one naruszane.

Cały czas spore emocje budzi rynek jena. Lepsze dane z Chin zmniejszające poziom globalnego ryzyka dały pretekst do osłabienia tej waluty, a wypowiedzi japońskiego ministra finansów (Aso), ale i też szefowej MFW (Lagarde) podkręciły spekulacje nt. ewentualnej, fizycznej interwencji na rynku jena. Wydaje się jednak, że ruch ten jest mało prawdopodobny przy obecnych poziomach USD/JPY, a znaczenie tego typu spekulacji wzrośnie w sytuacji, kiedy doszłoby do naruszenia minimum sprzed kilku dni przy 107,62. Pytanie jednak, czy w kontekście plotek przed zbliżającym się posiedzeniem Banku Japonii 27-28 kwietnia, a także względnej stabilizacji rynków dzięki informacjom z Chin (chociaż te w średnim okresie nadal będą się pozycjonować pod ewentualny Brexit w czerwcu), założenie powrotu do silnego jena jest właściwe. Raczej nie do końca, co może zapowiadać dłuższą konsolidację wokół obecnych poziomów, a nawet próbę naruszenia rejonu 110 na USD/JPY, jeżeli dolar utrzyma swoją pozycję na rynkach.

Dzisiaj dla amerykańskiej waluty istotne będą dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej w USA, jakie poznamy o godz. 15:15. Mediana oczekiwań zakłada w marcu niewielki spadek o 0,1 proc. m/m wobec -0,5 proc. m/m w lutym przy wykorzystaniu mocy produkcyjnych na poziomie 75,4 proc. O godz. 14:30 poznamy też regionalny odczyt z sektora przetwórczego w Nowym Jorku, a o godz. 16:00 dane nt. nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan. Niemniej tak jak zaznaczaliśmy w ostatnich wpisach. Słabe dane makro nie muszą grać na niekorzyść dolara, gdyż rynek w zasadzie w pełni wycenia „gołębie” nastawienie FED w tym roku. Z kolei pola do niespodzianek (zwłaszcza ryzyko Brexitu) dają powody do umocnienia się USD.
Na koniec zerknijmy na wykres EUR/USD. Widać, że rynek nie ma zbytnio siły podnieść się po mocnym spadku ze środy. To może sugerować pogłębienie zniżek w stronę 1,1215 i niżej. Silny opór to okolice 1,1315-30.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.