Dolar słaby, ale tendencja zaczyna się przełamywać?

Dolar słaby, ale tendencja zaczyna się przełamywać?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-04-12 (12:09)

Kluczowe informacje z rynków: Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,4616 wobec 6,4649 wczoraj. Dane nt. sprzedaży samochodów pokazały wzrost w marcu o 8,8 proc. r/r (miesiąc wcześniej był spadek o 0,9 proc. r/r).

Japonia: Dane nt. dynamiki pożyczek przez banki pokazały w marcu wzrost o 2,0 proc. r/r wobec 2,2 proc. r/r w lutym (to najgorszy wynik od października 2013 r.). Minister finansów Aso ponownie przestrzegł przed nadmierną zmiennością na rynku jena, dodając przy tym, że podczas marcowego spotkania G-20 w Szanghaju zgodzono się, co do tego, że spore ruchy na rynku walutowym są negatywne dla gospodarki. Dodał, że jeżeli ten trend będzie kontynuowany, to interwencja będzie uzasadniona. Dodał, iż oczekuje podjęcia tematów związanych z unikaniem podatków podczas najbliższego G-20 zaplanowanego na 14-15 kwietnia w Waszyngtonie.

Australia: Indeks zaufania w biznesie (NAB) wzrósł w marcu do najwyższego poziomu od 9 miesięcy (6 pkt. wobec 3 pkt. w lutym), a indeks bieżącej kondycji do 12 pkt. z 8 pkt. (najwyższy poziom od 8 lat). W komentarzu do danych główny ekonomista NAB przyznał, że ożywienie w sektorach poza-wydobywczych faktycznie nabrało mocnego tempa w ostatnim miesiącu.

USA: Robert Kaplan z oddziału FED w Dallas stwierdził wczoraj wieczorem, że ostatnie dane makro nie uzasadniają poparcia scenariusza kwietniowej podwyżki stóp. Dodał jednak, że jest „otwarty” na taką dyskusję podczas czerwcowego posiedzenia. Agencje poinformowały też o spotkaniu szefowej FED z prezydentem Barackiem Obamą, gdzie dyskutowane były kwestie gospodarcze.

Szwecja: Stopa bezrobocia w marcu spadła do 7,8 proc. z 7,9 proc. w lutym. Inflacja CPI w tym samym okresie przyspieszyła do 0,5 proc. m/m i 0,8 proc. r/r (z 0,3 proc. m/m i 0,4 proc. r/r – powyżej oczekiwań na poziomie 0,4 proc. m/m i 0,7 proc. r/r), a bazowa też pobiła prognozy i wyniosła 0,5 proc. m/m i 1,5 proc. r/r.

Wielka Brytania: Inflacja CPI w marcu pobiła prognozy i wyniosła 0,4 proc. m/m i 0,5 proc. r/r (oczekiwano 0,3 proc. m/m i 0,4 proc. r/r). Analogicznie stało się w przypadku wskaźnika bazowego – wzrost o 0,6 proc. m/m i 1,5 proc. r/r.

Eurostrefa: Ostateczne dane nt. inflacji HICP w Niemczech potwierdziły wcześniejsze szacunki dla marca na poziomie 0,8 proc. m/m i 0,1 proc. r/r. Z kolei instytucje finansowe we Włoszech doszły do porozumienia ws. utworzenia specjalnego funduszu wsparcia dla banków z problemami wartego 5 mld EUR. Będzie on mógł brać udział w dokapitalizowaniu banków, czy też odkupować złe kredyty

Naszym zdaniem: Teoretycznie jest to temat dla giełd, ale trudno przejść obok niego bez komentarza. Alcoa – aluminiowy koncern, ale traktowany przez wielu jako wyznacznik perspektyw dla amerykańskiego przemysłu – opublikowała wczoraj po sesji w USA wyniki finansowe. Te mocno rozczarowały. Wprawdzie zysk na akcję był wyższy od oczekiwanego, ale dzięki jednorazowym wydarzeniom księgowym, a przychody spadły o 15 proc. r/r. Poinformowano też o zwolnieniu 1000 pracowników i możliwości kontynuacji tej tendencji. Władze spółki tłumaczą to pogarszającą się koniunkturą na światowych rynkach. Dlaczego o tym piszę – bo na przykładzie Alcoa dobrze widać co ma na myśli Janet Yellen mówiąc o utrzymujących się ryzykach zewnętrznych dla gospodarki i dużej niepewności. Czy w takiej sytuacji można podnosić stopy procentowe? Nie. I o tym wspomniał wczoraj kolejny członek FED, Robert Kaplan z Dallas, który wykluczył możliwość takiego ruchu w kwietniu (wcześniej podobnie twierdził James Bullard).

Rynek dolara ma zatem wytłumaczenie do spadków – jest jednak ono tak oczywiste, że aż zbyt proste do utrzymania w średnim terminie. Pisaliśmy o tym w ostatnich raportach. Spójrzmy na tygodniowy układ koszyka BOSSA USD. Przetestowane zostały okolice minimum z czerwca ub.r przy 79 pkt. Poniżej – do 78,29 pkt. (dołek z maja ub.r.) rozciąga się wyraźna strefa wsparcia. Na ile będziemy mieć sił, aby dotrzeć do jej dolnego ograniczenia? Wiele powiedzą dane makro, jakie poznamy w najbliższych dniach (sprzedaż detaliczna, inflacja, produkcja przemysłowa), a konkretnie reakcja na te odczyty. Jeżeli przy słabszych danych dolar mocno nie spadnie, to będzie to sygnał, że rynek zaczyna grać już pod inny scenariusz (czerwcowy Brexit byłby mocnym pretekstem do ucieczki kapitałów w stronę amerykańskich obligacji).

Tymczasem funt wsparty wczoraj deklaracjami Davida Camerona, który próbował oczyścić swój wizerunek po ujawnieniu jego rodzinnych związków z aferą Panama Papers, dzisiaj został dodatkowo wsparty przez lepsze odczyty inflacji. Pytanie jednak, czy te dane nie będą jednak dobrym pretekstem do sprzedaży funta. Zwłaszcza, że ścieżka podwyżek stóp przez BOE jest zdeterminowana wynikami czerwcowego referendum. A tu nadal można się wiele spodziewać po jego wynikach.

Niemniej GBP/USD na razie radzi sobie nieźle, co wymusza zmianę technicznych ustawień na rzecz potencjalnego kanału spadkowego. To ograniczałoby przestrzeń dalszych wzrostów do okolic 1,4350.

Ciekawy układ mamy na EUR/USD. Ataki strony popytowej na euro są coraz częstsze, ale i też rośnie znaczenie strefy oporu 1,1435-65. Niemniej dzisiejszy szczyt przy 1,1464 jest jednocześnie tegorocznym maksimum. W ostatnich wpisach zwracaliśmy uwagę, że EUR/USD jest w fazie szukania swojego średnioterminowego szczytu. Nieudane sforsowanie bariery 1,1465 będzie ten scenariusz potwierdzać. Sygnałem do tego, że zaczyna być realizowany będzie zamknięcie się którejś z najbliższych dziennych świec poniżej poziomu 1,1376 (dawny szczyt z lutego b.r.).

Przy okazji zerknijmy też na tygodniowy układ EUR/USD, który skłania do podobnych wniosków, mimo nieco innych oznaczeń.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

09:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).