Poobijany i osamotniony USD

Poobijany i osamotniony USD
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2016-03-11 (21:38)

USD się zepsuł. Pozostaje relatywnie słaby, mimo że wskaźniki fundamentalne (dane makro z USA, poziom rentowności długu) rysują zupełnie inny obraz. Wydaje się, że na głównych crossach z USD czynniki pro-dolarowe zostały przyćmione przez impulsy z przeciwnej strony: EUR ma ECB, JPY korzysta na repatriacji kapitału na koniec roku obrachunkowego, AUD, NZD i CAD są na fali rajdu ryzyka.

Czy w przyszłym tygodniu jastrzębi Fed odmieni sytuację?

Przyszły tydzień: Fed, BoJ, Norges Bank, SNB, BoE, CPI z US/PL/CA, aukcja mleka w NZ
Posiedzenie FOMC (wt-śr) jest najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia. Sądzimy, że Fed utrzyma stopy procentowe bez zmian i taka jest też opinia zdecydowanej większości uczestników rynku. Naszym zdaniem Fed zdecyduje się na podwyżkę w czerwcu, jednak teraz za wcześnie na komunikację w tym kierunku. FOMC raczej przyjmie stanowisko wait-and-see, by na spokojnie ocenić, czy pozytywny pęd gospodarki utrzyma się w kolejnych tygodniach i dopiero komunikat po kwietniowym posiedzeniu posłuży do przygotowania rynku pod czerwcową decyzję (podobnie jak w ubiegłym roku komunikat z października przygotował na grudniową podwyżkę). Zmiany w prognozach makro banku powinny być niewielkie, ale projekcja ścieżki stóp procentowych zostanie wyraźnie obniżona. Dla reakcji rynku wiele będzie zależeć od charakteru konferencji prezes Yellen. Paradoksalnie wyważone podejście może być odebrane za zbyt mało gołębie i wystarczyć, by pozostawić furtkę otwartą do podwyżki jeszcze w tym półroczu i wesprzeć w ten sposób USD.

Na polu danych sprzedaż detaliczna za luty (wt) powinna wypaść solidnie w ujęciu bazowym, jednak silne spadki cen benzyny zaważą na wskaźniku ogólnym. CPI w lutym (śr) powinien oddać część niespodziewanej siły ze stycznia, ale inflacja bazowa powinna pozostać na zdrowym poziomie 2,2 proc. r/r. W raporcie Uniwersytetu Michigan (pt) oprócz indeksu nastrojów konsumentów ważne będą wskaźniki oczekiwań inflacyjnych, gdyż ich wzrost wzmocni argumentację jastrzębi z Fed. Z innych danych indeksy koniunktury z Nowego Jorku (wt) i Filadelfii (czw) przyciągną uwagę.
W strefie euro kalendarz zawiera jedynie produkcję przemysłową (pn) i finalny odczyt CPI (czw), zatem EUR pozostanie pod wpływem „trawienia” czwartkowej decyzji ECB. Zakomunikowanie końca obniżek stóp procentowych namieszało w głowach sprzedających EUR, co może wspierać walutę w krótkim terminie, choć w dłuższym horyzoncie liczymy na negatywny wpływ ultra-ekspansywnej polityki pieniężnej. Poza strefą euro mamy festiwal banków centralnych z decyzjami SNB, Norges Banku i Banku Anglii (wszystkie w czwartek). Oczekujemy cięcia stóp procentowych w Norwegii, chociaż decyzja jest już w pełni zdyskontowana i więcej będzie zależeć od wydźwięku komunikatu. W Szwajcarii i Wielkiej Brytanii komunikaty powinny być utrzymane w gołębim tonie. GBP dodatkowo może być wrażliwy na dane z rynku pracy (śr), choć w ostatnich dniach funt bardziej reaguje na wahania apetytu na ryzyko niż sygnały z gospodarki. Poza powyższym w Europie impulsem do zmienności mogą być dane o inflacji ze Szwecji (wt).

W Polsce przyszły tydzień to wysyp danych makro, choć wątpliwe, aby odczyty przyniosły wyraźne zmiany wartości złotego. Najważniejsza będzie inflacja CPI (wt), ale po zapoznaniu się ze stanowiskiem RPP małe są szanse, aby słabszy odczyt mógł cokolwiek zmienić w nastawieniu banku centralnego. Dane z rynku pracy (śr) powinny pozostać silne, z kolei po wartościach z przemysłu i handlu oczekujemy w lutym odbicia po słabym styczniu. PLN powinien czuć coraz mniejszy ciężar obaw o gołębi zwrot RPP po wymianie składu, a przy utrzymaniu apetytu na ryzyko na rynkach zewnętrznych jest pole do dalszej aprecjacji.

We wtorek Bank Japonii kończy dwudniowe posiedzenie, gdzie oczekujemy utrzymania polityki pieniężnej bez zmian. Bank jest jeszcze na zbyt wczesnym etapie oceny skutków wprowadzenia ujemnych stóp procentowych i mimo że osłabienie JPY było krótkotrwałe, dalsze redukcje w tak krótkim czasie zagrażają stabilności sektora finansowego. BoJ może także chcieć poczekać na poznanie stanowiska Fed.

W Australii minutki z ostatniego posiedzenia RBA (wt) mogą być interesujące w kontekście rozjaśnienia zadziwiającego spokoju decydentów w obliczu wyraźnego pogorszenia sytuacji w otoczeniu zewnętrznym. Do danych z rynku pracy (pt) rynek podchodzi z rezerwą w związku z ich wysoką zmiennością w ostatnim czasie, ale wzrost zatrudnienia o 12 tys. w lutym powinien podkreślić pozytywny trend. W Nowej Zelandii aukcja mleka (wt) i PKB za IV kw. (śr), jeśli wypadną słabo, mogą przełamać opór NZD przed silniejszymi spadkami w obliczu niespodziewanej obniżki stóp procentowych RBNZ. W Kanadzie uwaga skupi się na sprzedaży detalicznej i CPI (pt). W grudniu sprzedaż silnie rozczarowała i w styczniu oczekiwane jest częściowe odreagowanie. CPI pozostaje w granicach celu BoC i jeśli tak pozostanie, nie zmusza banku do reakcji, a CAD wskazówki będzie dalej brał z rynku ropy naftowej.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

09:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).