Zastrzyk otrzeźwienia

Zastrzyk otrzeźwienia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2016-02-12 (17:11)

Burzliwy tydzień kończy się w spokojnym tonie, gdyż lepsze dane o sprzedaży detalicznej z USA pozwoliły inwestorom oprzytomnieć i wyrwać się z objęć recesyjnych wizji. Gospodarka globalna ma się lepiej niż rynek akcji to wycenia, ale klimat inwestycyjny wciąż jest jednak kruchy i każdy odczyt makro z głównych gospodarek będzie się teraz liczył.

Dodatkowo w przyszłym tygodniu rynki globalne muszą się zmierzyć z powrotem największych panikarzy – po tygodniowej przerwie do gry wracają inwestorzy z Chin.

Przyszły tydzień: CPI z USA, Draghi w PE, PKB Japonii

Przyszły tydzień USA zaczyna od obchodów Dnia Prezydenta. Od strony danych najważniejszy będzie odczyt CPI w piątek. Kolejny spadek inflacji o 0,1 proc. m/m jest zasadny przy trendach cen energii, ale odbicie inflacji bazowej o 0,2 proc. może ożywić debatę o ścieżce polityki Fed. Choć marcowa podwyżka jest już przekreślona, gra toczy się o pozostałe 6 posiedzeń FOMC do końca roku. Protokół ze styczniowego posiedzenia FOMC (śr) może pokazać, ilu członków Komitetu podziela ostrożnościowe nastawienie, jakie prezes Yellen przedstawiła w tym tygodniu w Kongresie. Opinie na świeżo przedstawią Harker, Kashkari (wt), Rosengren (śr), Bullard, Williams (czw) oraz Mester (pt).

Regionalne wskaźniki koniunktury (NY Empire State – wt, Philly Fed – czw) mogą wykazać wrażliwość przedsiębiorców na niepewność wyrażoną przez rynek akcji. Produkcja przemysłowa (śr) w styczniu powinna odbić po słabym grudniu, gdyż atak zimy podniesie produkcję sektora użyteczności publicznej. Wreszcie dane z rynku budownictwa mieszkaniowego powinny pozostać mocne. USD pozostaje na pastwie sentymentu rynkowego, ale jeśli dane wyraźnie staną w kontraście z rynkowymi obawami o recesję, odbicie oczekiwań względem polityki Fed będzie napędzać dolara.

W kalendarzu danych ze strefy euro wyróżnia się jedynie niemiecki indeks ZEW, ale nie na tyle, by mieć znacznie dla FX. Przemówienie prezesa ECB Draghiego w Parlamencie Europejskim w poniedziałek skupi największą uwagę. Biorąc pod uwagę wysokie poziomy EUR oczekujemy gołębich komentarzy, choć pod znakiem zapytania pozostaje, czy rynek „kupi” deklaracje prezesa w temacie luzowania. Bez poprawy sentymentu na rynku akcji, sprzedaż EUR nie będzie łatwa do przeprowadzenia.

Danym z Wielkiej Brytanii będzie trudno wybić się z istotnością dla GBP ponad wahania apetytu na ryzyko (a raczej jego braku) oraz debaty nad ryzykiem Brexitu. Mimo to warto pilnować odczytów CPI (wt), dynamiki płac (śr) i sprzedaży detalicznej (pt). Jednak jeśli dane fundamentalne nie rozczarują, EUR/GBP może być głównym beneficjentem ocieplenia klimatu inwestycyjnego.
W mniejszych gospodarkach Europy wyróżnić należy inflację ze Szwecji (czw) i PKB z Norwegii (wt). Tydzień po zaskakującej decyzji Riksbanku o redukcji głównej stopy procentowej o 15 pb do -0,5 proc. ryzyko głębszej wyceny dalszego luzowania w przypadku słabszych danych o inflacji wydaje się niewielkie. Z kolei w Norwegii słaby wynik PKB otworzy drogę do spekulacji o cięciu Norges Banku. Prezes Banku Olsen przemawia w czwartek i będzie miał okazję odnieść się do sytuacji gospodarczej kraju. Spośród SEK i NOK pozytywnie zapatrujemy się na szwedzką koronę.
Biorąc pod uwagę nikłą reakcję złotego na lepszy od oczekiwań odczyt PKB za IV kw., nie pokładamy dużych nadziei w tym, że przyszłotygodniowe dane z rynku pracy (wt), przemysłu i handlu (śr) mogą odmienić sytuację na rynku walutowym. Solidne fundamenty zaczną przynosić owoce dopiero, gdy sentyment rynkowy ulegnie poprawie, do zakładania czego nie ma teraz twardych podstaw. EUR/PLN pozostaje zamknięty w szerokim przedziale 4,37-4,50, choć widać coraz mniej presji na testy górnej bandy.

W Japonii po wstępnym szacunku PKB za IV kwartał (pon) oczekuje się spadku o 0,8 proc. k/k (zannualizowany), co podkreśli słabość japońskiej gospodarki. Gorszy odczyt podniesie spekulacje o dalszych obniżkach stóp procentowych BoJ, pogłębiając ujemną dochodowość obligacji i wzmacniając odpływ kapitału inwestycyjnego. Jeśli awersja do ryzyka na rynkach osłabnie, odbicie USD/JPY może znaleźć sporo paliwa.

W przyszłym tygodniu z Australii otrzymamy dane z rynku pracy (czw). Z jednej strony ostatnie raporty były silne, wskazując na odporność krajowej gospodarki, jednak duża zmienność odczytów w dalszym ciągu poddaje w wątpliwość ich wiarygodność. Stąd niewykluczone, że rynek zignoruje dane i AUD pozostanie pod wpływem sentymentu rynkowego i zachowaniu rynku akcji w Chinach. Protokół z posiedzenia RBA (wt) powinien powtórzyć pozytywny pogląd Banku na gospodarkę i wstrzemięźliwość w reagowaniu na wydarzenia na rynkach zewnętrznych. Nic, co mogłoby uderzyć w aussie. W Nowej Zelandii mamy sprzedaż detaliczną za IV kwartał (pn) i aukcje mleka (wt). W tym drugim przypadku rynek terminowy na mleko w proszku wskazuje na kolejny spadek cen aukcji z negatywnymi implikacjami dla kiwi. Na koniec w Kanadzie sprzedaż detaliczna i CPI (pt) są głównymi pozycjami w kalendarzu. Grudniową sprzedaż czeka odreagowanie silnego odczytu z listopada, a inflacja bazowa powinna utrzymać 1,9 proc. r/r. Wcześniej w tygodniu CAD pozostanie wrażliwy na zmiany cen ropy naftowej i sentymentu względem USD.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.