Problemy przez papiery chroniące przed kryzysem

Problemy przez papiery chroniące przed kryzysem
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-02-10 (09:20)

Niepewność na rynkach jest tak duża, że nawet plotka potrafi wywołać panikę. Tak stało się z Deutsche Bankiem i pogłoską o możliwym niewykonaniu zobowiązań z obligacji. Zakładamy, że to chwilowe zawirowania i od dziś sytuacja będzie się normować.

Nadal odnotowujemy względną siłę rynków wschodzących wobec rozwiniętych – dobry prognostyk zachowania złotego w horyzoncie najbliższych kilku tygodni.

Widmo załamania europejskiego systemu finansowego (systemic risk) zagościło na rynkach finansowych. Gwałtowną wyprzedaż akcji banków przypisywać można publikacji firmy CreditSight Inc., według której Deutsche Bank może mieć problemy z zapłaceniem w przyszłym roku odsetek od wyemitowanych przez siebie, najbardziej ryzykownych obligacji, w sytuacji pogorszenia wyników lub nagłego wzrostu odpisów. Chodzi o stworzone przed trzema laty papiery (contingent convertibles, CoCos), które w zamyśle mają chronić banki przed powtórzeniem sytuacji z kryzysu finansowego, kiedy rządy zmuszone były wykładać ogromne środki na ich ratowanie. Pozwalają one emitentom wstrzyma płatności odsetkowe lub zamienić obligacje na akcje w sytuacji przejściowych problemów z płynnością, bez formalnego bankructwa. W zamian dają wyższe oprocentowanie. Być może krótki okres żywotności tych instrumentów, brak przypadków skorzystania z tego prawa oraz ogólne napięcie panujące na rynkach spowodowały obecną panikę.

Cena akcji niemieckiego giganta we Frankfurcie spadła wczoraj do najniższego poziomu w historii (13,03 EUR). Giełdowa wartość spółki obniża się systematycznie już od dobrych kilku miesięcy, ale tak tanie, jak wczoraj akcje banku nie były nawet w szczycie wyprzedaży w czasie kryzysu finansowego w 2009 r. Ceny swapów ubezpieczających przed ryzykiem bankructwa firmy wzrosły do najwyższego poziomu o 2011 r. Władze kredytodawcy wystosowały uspokajający komunikat, w którym zapewniają o solidnych podstawach finansowych instytucji. Pojawiły się również pogłoski o wcześniejszym wykupie części długu. Bank chciał tym dać do zrozumienia, że ma nadpłynność, a jednocześnie uważa obecne cena papierów za atrakcyjne z długoterminowego punktu widzenia. Po tej informacji notowania odbiły. Zakładamy, że od dziś sytuacja będzie się trwale normować.

Ogółem już wczoraj, po włączeniu się do gry inwestorów zza oceanu, nastroje, przez większą część dnia bardzo złe, zaczęły nieco się poprawiać. Spadki europejskich indeksów nieco wyhamowały. Indeks Wig20 wyszedł nawet na plus. Umacniać nie przestał natomiast frank szwajcarski, który jest najmocniejszy do dolara od 5 miesięcy. Zyskuje także systematycznie euro. Kurs EUR/USD przekroczył poziom 1,13 – najwyższa wartość od 22 października, dnia, w którym Europejski Bank Centralny zapowiedział nowe łagodzące politykę pieniężną.

Rynki emerging markets nadal, tak jak to ma miejsce od kilkunastu sesji, wykazują względną siłę w relacji do aktywów gospodarek rozwiniętych. Daje to przesłanki, by oczekiwać, że w kolejnych dniach złoty będzie dalej się umacniał. Choć w relacji do mocnych na świecie franka czy euro tego nie widać, w porównaniu do innych walut złoty zyskuje. Poniedziałkowy spadek wartości wobec koszyka walut traktujemy jako, silniejszą, niż oczekiwana, korektę w trendzie odzyskiwania strat. Pierwsze minuty handlu w środę pokazują, że polska waluta nie ma ochoty na dalsze spadki.
Kluczowe wydarzenie to dziś popołudniowe wystąpienie J. Yellen przed Kongresem. Prezes Fed z pewnością brzmieć będzie bardzo gołębio. Przekaże kongresmenom informację o osłabionych perspektywach wzrostu amerykańskiej gospodarki i mniejszych szansach na regularne podwyżki stóp procentowych. Rynek w dużym stopniu taki wydźwięk przekazu zdyskontował. Zaskoczeniem będzie, jeśli Yellen podtrzyma jastrzębie, jak na zmienione w ostatnich tygodniach warunki funkcjonowania rynków i gospodarki, stanowisko wyrażone na ostatnim posiedzeniu Fed.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.