Yellen broni polityki niskich stóp. USD/PLN najwyżej o 11 lat.

Yellen broni polityki niskich stóp. USD/PLN najwyżej o 11 lat.
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2015-11-24 (09:24)

Narasta presja na podwyższenie stóp procentowych w USA. Yellen musi bronić polityki Fed przed atakami zbyt długiego utrzymywania niskiego oprocentowania. Grudniowa podwyżka rozpocznie cały cykl monetarnego zacieśniania ze wzrostem stóp o 25 pb. co ok. 4 miesiące.

Dolar utrzymuje wysoką wartość. Do złotego jest najmocniejszy od 11 lat. USD/PLN testuje psychologiczny poziom 4,0. Czas słabego złotego dobiega końca.

Grupa prominentnych oszczędzających wystosowała list do szefowej Fed J. Yellen, w którym domaga się zakończenia okresu niskich odsetek. "Chcemy wiedzieć, dlaczego Rezerwa Federalna, założona i prowadzona przez banki, utrzymuje stopy procentowe na poziomie, który pozbawia nas dochodów z ciężko zarobionych pieniędzy, podczas gdy pozwala bankom pożyczać przy zerowych kosztach" - napisano. Yellen odpowiedziała, że gdyby nie polityka skrajnie niskich stóp oszczędzający byliby obecnie w gorszej sytuacji, wielu straciłby pracę lub musiało ponosić koszty utrzymywania bezrobotnych dzieci lub wnuków. Dodała, że luźna polityka monetarna uchroniła przed scenariuszem japońskim, gdzie zerowe stopy obowiązują już 25 lat. Stwierdziła ponadto, że niskie koszty kredytów ułatwiły Amerykanom dokonywanie dużych zakupów, co wsparło gospodarkę i stworzyło miliony miejsc pracy. Powtórzyła, że w przyszłości stopy procentowe będą rosły bardzo wolno.

Rynek walutowy pozostał obojętny na słowa prezes Fed. Opisana sytuacja pokazuje jednak, że okres ultra niskich stóp procentowych dobiega końca. Grudniową podwyżką oprocentowania (najpewniej o 25 pkt. bazowych) Fed rozpocznie cykl monetarnego zacieśniania, a nie jedynie zasygnalizuje gotowość do działania, po której przejdzie do dłuższego okresu obserwacji (lansowana przez niektórych opcja „one and enough”, jedna podwyżka i wystarczy). Spodziewamy się, że na koniec 2016 r. stopa funduszy federalnych znajdzie się na poziomie 1-1,5 proc.
Jedna sesja na GPW wystarczyła, by zmazać całość wzrostów wypracowanych w ubiegłym tygodniu. Wig20 ustanowił nowy, niechlubny rekord spadając w ciągu dnia poniżej poziomu 1960 pkt (najniżej od 6 lat). Rodzime obligacje traciły wzdłuż całej krzywej. W tej sytuacji złoty, pomimo nie najgorszej pozycji startowej, nie mógł oprzeć się wyprzedaży. Przedstawione na początku tygodnia scenariusze nie ulegają jednak zmianie. Wczorajszy spadek traktujemy jako przejściowe odejście od wyznaczonej ścieżki. Trzymamy się tezy, że przed końcem roku złoty wykaże wewnętrzną siłę, giełda wejdzie we wzrostową trajektorię, a obligacje pozostaną w okolicach bieżących wartości.

Dane, które napłynęły wczoraj ze strefy euro potwierdziły łagodne przyspieszenie koniunktury pod koniec 2015 r. Indeks PMI dla przemysłu regionu wzrósł w listopadzie, według wstępnych wyliczeń, do najwyższego poziomu od 1,5 roku (52,8 pkt). Dla usług jest najwyżej od 4 lat (54,6 pkt). Dobry wynik pojawił się głównie dzięki gospodarce Niemiec, gdzie oba wskaźniki wyraźnie wzrosły. We Francji były niższe nie się spodziewano (szczególnie dotyczyło to indeksu dla usług). Finalne dane zostaną przedstawione na początku grudnia.

Zakładając niewielkie zmiany w stosunku do tego, co podano wczoraj, wyniki nie przybliżają scenariusza zintensyfikowania działań łagodzących politykę pieniężną Europejskiego Banku Centralnego (EBC) na posiedzeniu w grudniu. Rynek nie spodziewa się jednak innego rozwiązania. Oczekiwania zostały rozbudzone na tyle, że brak potwierdzania ich w działaniach EBC spowoduje gwałtowny wzrost zmienności na rynkach (umocnienie euro). Tego oczywiście bank chciałby uniknąć, zatem można zakładać, że M. Draghi po raz kolejny wyciągnie asa z rękawa i podtrzyma presję na osłabienie. Mimo wszystko uważamy, że rynek zbyt mocno przecenił euro po ostatnim posiedzeniu EBC na Cyprze 22 października. Stąd bez względu na to, co Włoch ogłosi, tym razem nie spodziewamy się, by spowodowało to dalszą, trwałą wyprzedaż.

Gra na spadek EUR/USD jest obarczona coraz większym ryzykiem z uwagi na powszechność oczekiwania na niższe ceny. Według informacji giełdy towarowej z Chicago, inwestorzy mocno zwiększyli spekulacyjne krótkie pozycje na tej parze. Dynamiczna korekta wprowadzająca większą niepewność i „czyszcząca” rynek z drobnych graczy jest wysoce prawdopodobna.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

09:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).