Złoty będzie czekał na konkrety ze strony rządu PIS

Złoty będzie czekał na konkrety ze strony rządu PIS
Tygodniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2015-11-06 (23:28)

W przypadku walut regionu CEE tym razem na pozycję lokalnego lidera wskoczyła korona czeska. To wynik dobrych not dla tamtejszej gospodarki ze strony Banku Czech – poznaliśmy lepsze prognozy makro, w tym założenie, że w 2017 r. inflacja wyjdzie nieznacznie ponad cel banku centralnego – co sprawiło, ...

... że Bank Czech zdecydował się podać orientacyjny termin zakończenia obrony kursu EUR/CZK na poziomie 27,00. Może to być już koniec 2016 r. To naszym zdaniem może stwarzać pole do budowania spekulacji, że rynek może wymusić takie działanie wcześniej (obrona za wszelką cenę będzie nieopłacalna) w sytuacji, kiedy na dłużej pojawi się dobry sentyment wokół rynków wschodzących.

Outsiderem zestawienia był lider wcześniejszych tygodni, czyli węgierski forint. To efekt zapowiedzi wydłużenia programu tanich pożyczek udzielanych przez bank centralny na 2016 r. w kwocie 600 mld HUF, a także możliwości podjęcia innych niestandardowych działań w polityce pieniężnej, które mają na celu wsparcie wzrostu gospodarczego. Wykluczono jednak możliwość dalszego cięcia stóp. W piątek wieczorem rynek pozna wynik rewizji ratingu przez Moody’s – połowa uczestników rynku oczekuje podniesienia oceny do pozytywnej ze stabilnej – gdyby tak się stało, to forint mógłby w przyszłym tygodniu odreagować osłabienie.

Słabo zachowywał się też rumuński lej, które mu zaszkodziły informacje o rezygnacji premiera Victora Ponta. Na dłuższą metę ryzyko polityczne powinno być jednak ograniczone, gdyż dotychczasowa koalicja PDS z UNPR ma przewagę w parlamencie, więc dojdzie tylko do przebudowy rządu.

Na tym tle złoty nie radził sobie najgorzej, chociaż uwagę zwraca wzrost USD/PLN za sprawą umocnienia się amerykańskiej waluty na rynkach światowych. Wydarzeniem była publikacja indeksu PMI dla Polski w poniedziałek 2 listopada, który wskazał na odbicie do 52,2 pkt. z 50,9 pkt. (dane te dobrze wpisały się też na tle odczytów z Niemiec), a także konferencja Rady Polityki Pieniężnej po posiedzeniu w środę. Prezes Marek Belka dał do zrozumienia, że nie ma obecnie potrzeby zmian stóp procentowych, a także wprowadzania programu tanich pożyczek (co przewijało się w prezentowanych w kontekście wyborów programie gospodarczym PIS). Poznaliśmy też ogólne założenia nowej projekcji inflacyjnej NBP, która według słów prof. Belki pokazuje jedynie „minimalne korekty”. I tak wskaźnik inflacji może zbliżyć się w okolice 2,5 proc. dopiero w 2017 r., a PKB w przyszłym roku może rosnąć w tempie 2,3-4,3 proc., a w kolejnym 0,4-2,5 proc. Prezes NBP nie wykluczył, że inflacja powróci w końcu roku do wartości dodatnich, chociaż jak dodał „ostatnie miesiące nauczyły nas pokory w tym zakresie”. Naszym zdaniem biorąc pod uwagę fakt, że w październiku wskaźnik CPI nieoczekiwanie utrzymał się na wrześniowym poziomie -0,8 proc. r/r może być to dość trudne. Reasumując – bilans komunikatu RPP i danych nt. inflacji CPI nie zmienił znacząco oczekiwań rynku, które zakładają spadek poziomu stóp procentowych o 50 p.b. do połowy 2016 r., ale realizowany przez nową RPP, która zostanie wybrana w lutym. Dla złotego – tak jak się spodziewaliśmy wcześniej – były to, zatem informacje neutralne. Większe znaczenie grała polityka – po wyraźnym skasowaniu politycznego dyskonta w poprzedni piątek, kolejne dni przyniosły raczej stan wyczekiwania na kolejne istotne informacje – tj. spekulowano nt. składu rządu, zwłaszcza obsady stanowisk gospodarczych, co może mieć znaczenie w kontekście realizacji wyborczych obietnic wydatkowych i podatkowych, a zatem kwestię autopoprawki do przyszłorocznego budżetu. Więcej informacji w tej kwestii powinniśmy poznać w nadchodzącym tygodniu – skład rządu może zostać podany mediom już około poniedziałku (wypowiedzi rzecznik PIS), a pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, na którym być może nowy rząd zostałby zaprzysiężony ma mieć miejsce 12 listopada. Reasumując – najbliższe 2 tygodnie mogą znów podnosić ryzyko polityczne, chociaż może się okazać, że kontrowersyjne propozycje zaczynają być nieco „wygładzane”, co akurat wsparłoby nastroje.

Kluczem dla złotego nie będzie jednak krajowa polityka, a wydarzenia na rynkach globalnych. Układ techniczny koszyka BOSSA PLN pokazuje, że na razie złoty nie ma siły na większe odreagowanie. Wprawdzie notowania zdołały powrócić ponad minimum ze stycznia przy 89,34 pkt., to już złamanie oporu w rejonie 89,70 pkt. okazało się nazbyt trudne i na koniec tygodnia spadliśmy na nowe tegoroczne minimum.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

09:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).