Sporo dla rozruszania rynku

Sporo dla rozruszania rynku
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2015-11-04 (10:13)

Środa w końcu powinna przynieść ożywienie na rynku walutowym ze szczególnym wyróżnieniem USD, gdyż seria danych i wystąpienia przedstawicieli Fed mogą zatrząsnąć oczekiwaniami grudniowej podwyżki stóp procentowych. Poza tym z Europy mamy wysyp indeksów PMI dla usług, a na krajowym podwórku otrzymamy decyzję RPP.

Z USA dostaniemy raport ADP (14:15) oraz ISM dla usług (16:00), które powinny zepchnąć na dalszy plan dane o handlu zagranicznym (14:30). Dane ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym jak zwykle posłużą jako przymiarka przed piątkowym raportem rządowym, mimo że korelacja obu raportów ostinato nie jest silna. Jednak wynik na poziomie konsensusu (180 tys.) lub powyżej wzmocni oczekiwania na równie dobry rezultat w piątek. W ISM największą uwagę przyciągnie komponent dotyczący zatrudnienia. W poniedziałek odpowiednik z przemysłu nie wypadł dobrze, więc ryzyko przed dzisiejszym odczytem jest podwyższone. Reakcja USD będzie silniejsza w przypadku rozczarować, biorąc pod uwagę jastrzębiość Fed zarysowaną przez zeszłotygodniowy komunikat FOMC. Na słabym odczycie mogą ucierpieć szanse na start podwyżek w grudniu i USD otrzyma cios przez prawdopodobnie spadające rentowności obligacji skarbowych USA. Lepsze odczyty wprawdzie wzmocnią optymizm przed piątkowym NFP, ale to zaledwie jedna z wielu publikacji dzieląca nas od grudniowego posiedzenia Fed i po rynku należy oczekiwać zachowawczego entuzjazmu.

W ciągu następnym 24 godzin do głosu dopuszczonych zostanie pięciu przedstawicieli FOMC – Brainard, Harker, Yellen, Dudley i Fischer. Prezes Yellen (16:00) przemawia przed Kongresem, ale tematem są regulacje bankowe, więc nikłe szanse tutaj na istotne wzmianki. Spośród reszty tylko wystąpienie wiceprezesa Fischer (01:30) będzie dotyczyć perspektyw polityki monetarnej i tutaj należy upatrywać impulsów dla rynku.

Odczyty PMI dla usług ze strefy euro nie przyciągają tyle uwagi, co dane z przemysłu, więc mogą łatwo przepaść na tle innych wydarzeń. EUR/USD pozostaje blisko minimów z tego tygodnia, a euro utraciło nieco siły po tym, jak wczoraj prezes ECB Mario Draghi powiedział, że skup aktywów przynosi efekty, grudzień jest terminem otwartym do rewizji programu, a oprócz polityki monetarnej ważna jest polityka fiskalna. Wypowiedź załagodziła wątpliwości, które narosły po weekendowym wywiadzie prezesa dla włoskiej gazety Il Sole. Krótkie pozycje w euro pozostają preferowanym wehikułem dla carry trade i nie tylko, a wczorajsze „wyjaśnienie nieścisłości” przez Draghiego zwiększa przekonanie rynku.

Funt czeka na jutrzejszą decyzję Banku Anglii i publikację Raportu o Inflacji, ale wcześniej otrzymamy PMI dla usług (10:30). W tym tygodniu pozytywnie zaskoczył sektor przemysłu, a budowlanka podtrzymała wysokie poziomy ożywienia, więc trudno oczekiwać czegoś niepokojącego z sektora usługowego. 54,5 jest punktem wyjścia dla dzisiejszego odczytu i nawet tyle powinno wystarczyć, by podtrzymać popyt na GBP.

Oczekujemy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopę referencyjną na poziomie 1,5 proc. W komunikacie powinno zostać utrzymane, że stabilizacja stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest najlepszym wyjściem w obliczu silnego wzrostu gospodarczego i oczekiwań powrotu inflacji do celu, mimo że ostatnimi czasy ryzyka dla obu wskaźników wzrosły. W listopadzie Rada zapozna się z nowymi projekcjami makroekonomicznymi, jednak rewizje powinny być nieznaczne względem lipcowej projekcji. Prognoza inflacji na ten i przyszły rok (odpowiednio -0,8 proc. r/r, 1,5 proc.) prawdopodobnie zostanie obniżona, z kolei w kwestii wzrostu PKB możemy liczyć na korektę w dół za ten rok (z 3,6 proc.), ale możliwe jest podniesienie prognozy na przyszły (3,4 proc.). mimo wszystko konferencja prasowa raczej skupi się na temacie ingerencji rządu PiS w konstrukcję przyszłej Rady, gdyż na początku roku wymianie podlega 8 z 9 członków, a w czerwcu kończy się kadencja prezesa Belki. Interesujące może być zdanie prezesa odnośnie możliwości cięcia stóp o 25-50 pb na początku przyszłego roku oraz deklarowany przez PiS dobór przyszłych członków Rady pod kątem skłonności do luzowania polityki. Biorąc pod uwagę, że rynek pieniężny już wycenia potencjalne cięcie o 38 pb w ciągu najbliższych 9 miesięcy, zagrożenie dla złotego ze strony gołębiej retoryki jest niewielkie. Z drugiej strony obecna Rada nie będzie mieć wpływu na politykę pieniężną w 2016 r., stąd komentarze nie przekonają też do kupna PLN.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.