Dzień z indeksami PMI

Dzień z indeksami PMI
Rynki o poranku
Data dodania: 2015-10-23 (10:44)

Wczorajsza konferencja Europejskiego Banku Centralnego zdecydowanie spełniła oczekiwania tych inwestorów, którzy liczyli na wysoką zmienność i wskazówki w sprawie rozszerzenia programu luzowania ilościowego w strefie euro. Podczas konferencji prezes Mario Draghi był stanowczy i przede wszystkim bardzo gołębi.

Zaznaczył, że już w grudniu możemy być świadkami zmian w programie QE, które mogą dotyczyć skali skupowanych aktywów, dodania nowych instrumentów oraz czasu trwania programu. Prezes Draghi wspomniał również o tym, że podczas ostatniego posiedzenia dyskutowane były zarówno zmiany w programie, jak i obniżka poziomu stóp procentowych i zaznaczył jednocześnie, że EBC nie będzie już „stał z boku” i przyglądał się sytuacji rynkowej, tylko będzie aktywnie działał. To wystarczyło, aby spełnić nadzieje tych inwestorów, którzy czekali na gołębi przekaz i zasygnalizowanie zmian w programie QE. Euro znalazło się pod ogromną presją sprzedających, wyraźnie tracąc na szerokim rynku – para EURUSD spadła do poziomu 1.1070, najniższego od końca sierpnia, natomiast za jedno euro zapłacimy obecnie 4,24 zł, podczas gdy jeszcze przed wczorajszą konferencją był to poziom blisko 4,30 zł. Bardzo zadowoleni mogą być inwestorzy na europejskich parkietach giełdowych, które wczoraj świeciły na zielono, zaliczając rekordowo wysokie wzrosty po wczorajszej konferencji EBC. Niemiecki indeks DAX znalazł się powyżej poziomu 10600 punktów, widzianego ostatnio w sierpniu, a podobna skala wzrostów była obserwowana na pozostałych głównych europejskich giełdach.

Dzisiejszy dzień również rozpoczyna się od przewagi strony kupującej, która dodatkowo otrzymała wsparcie ze strony dobrych danych makroekonomicznych ze strefy euro. Indeksy PMI dla francuskiego oraz niemieckiego przemysłu były lepsze od konsensusu ekonomistów, podobnie jak opublikowany o godzinie 10:00 zbiorczy indeks PMI dla całego przemysłu strefy euro. W godzinach popołudniowych czekają nas jeszcze dwie istotne publikacje zza oceanu, w postaci odczytu inflacji CPI z Kanady, który zostanie przedstawiony o godzinie 14:30 oraz publikacji indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu, która odbędzie się o godzinie 15:45.

Oprócz wspomnianej już słabości euro na rynku walutowym, warto wyróżnić dwie waluty z grupy surowcowej, które w ostatnim czasie zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się na szerokim rynku. Dolar nowozelandzki oraz dolar australijski od początku dnia zyskują w stosunku do dolara amerykańskiego już ponad 1%, kontynuując serie wzrostów z ostatnich dni. Wsparcie dla walut z Antypodów nadchodzi z Chin, gdzie w ostatnim czasie pojawiły się dane świadczące o tym, że szeroko opisywane spowolnienie gospodarcze może nie być tak gwałtowne, jak spodziewa się część komentatorów. Australia i Nowa Zelandia to dwie gospodarki, dla których Chiny są głównym parterem handlowy, stąd wysoka zależność wyników makroekonomicznych tych państw od kondycji gospodarczej Państwa Środka.

Pozytywne informacje z Chin wspierają także rynek surowcowy, który przez ostatnie tygodnie doświadczał sporej wyprzedaży. Od początku dnia wzrosty są obserwowane na rynku metali – kontrakty na złoto rosną o 0,62%, kontrakty na srebro o 0,98%, a kontrakty na pallad aż o 1,82%. Całkiem dobrze radzą sobie notowania kontraktów na miedź, których cena podczas godzin porannych wzrasta o 0,42%.

Źródło: Robert Pietrzak, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

09:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).