Osłabienie dolara po obniżce stóp

Osłabienie dolara po obniżce stóp
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-31 (09:59)

Środa na rynku walutowym była istotnym dniem ze względu na bardzo ważne publikacje. Inwestorzy najbardziej oczekiwali oczywiście na decyzje FED, jednakże wcześniej poznaliśmy równie istotne dane o PKB w USA, oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Ogłoszona wieczorem decyzja w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych okazała się być zgodna z oczekiwaniami, czyli zostały one obniżone o 50 punktów. Przełożyło się to oczywiście na osłabienie dolara, oraz co za tym idzie umocnienie polskiej waluty. Kurs USD/PLN w czwartkowy poranek spadł do poziomu 2,42 natomiast EUR/PLN do poziomu 3,6070. Tak jak pisaliśmy w poprzednich komentarzach obecnie prawdopodobne jest dalsze umacnianie rodzimej waluty, oraz spadek kursów nawet poniżej ostatnich minimów. Jednakże sytuacja zaczyna być coraz bardziej skomplikowana. Wynika to z tego ze kurs EUR/USD po raz kolejny zbliża się do bardzo ważnego oporu 1,50 który już dwa razy powstrzymał wzrosty tej pary i spowodował większą korektę. Tak też może być i tym razem dlatego inwestycje w złotego są obecnie obarczone sporym ryzykiem. Osłabienie złotego może też być prowokowane przez raczej gołębie wypowiedzi członków RPP po tym jak wczoraj stopy procentowe zostały podwyższone do poziomu 5,25%. Jedną z takich wypowiedzi były słowa Jana Czekaja. Powiedział on, że jeśli Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe to Rada będzie mniej skłonna do następnych podwyżek kosztu pieniądza w Polsce. Wydaje się to jednak obecnie mało prawdopodobne ze względu na rosnącą presję inflacyjną. Wczoraj Ministerstwo Finansów podało informację, że spodziewa się w pierwszym kwartale 2008 roku, że inflacja wyniesie 4 – 4,5%.

Wczoraj FOMC zdecydowała się na obniżenie benchmarkowej stopy funduszy federalnych z 3,5% do 3%. Biorąc pod uwagę cięcie o 0,75% sprzed ośmiu dni, FED dokonał najszybszego od 1990 r poluzowania polityki monetarnej w na przestrzeni jednego miesiąca. Jednocześnie w swoim komunikacie zasygnalizował, że dalsze obniżki są możliwe zwracając uwagę na utrzymujące się ryzyko spadku wzrostu gospodarczego. Podkreślił, że wczorajsza jak i wcześniejsze obniżki mają na celu stymulowanie aktywności w gospodarce. Zagrożenia inflacyjne, na których koncentrowały się wypowiedzi Bena Bernanke w ubiegłym roku tym razem zostały zmarginalizowane. Tym samym wzrosły oczekiwania rynków finansowych na sprowadzenie głównej stopy procentowej w USA do poziomu 2,25% pod koniec II kwartału. Efektem tego było osłabienie USD wobec większości walut. Indeks dolara wyznaczył dwumiesięczne minimum. EUR/USD błyskawicznie zwyżkował z 1,4800 do 1,4910, a GBP/USD wzrósł z poziomu 1,9840 do 1,9940. Nie można wykluczyć udanego ataku EUR/USD na historyczne szczyt 1,4970 w krótkim czasie. Jednakże opory techniczne zlokalizowane w rejonie 1,4920-70 wydają się niezwykle mocne. Dopiero zamknięcie dnia powyżej tych poziomów będzie sygnałem do zajmowania długich pozycji z celem na 1,5150. Po publikacji danych pokazujących spadek cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii funt oddał większość wczorajszych zysków. GBP/USD wyceniany jest obecnie na 1,9870. Równie słaby był dzisiejszy odczyt o grudniowej sprzedaży detalicznej w Niemczech. Spadła ona o 0,1% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 1,5%. W ujęciu rocznym spadek był jeszcze bardziej znaczący i wyniósł -6,9%. Cięcie w Stanach powinno wspierać waluty emerging markets w dłuższym horyzoncie. Jednak w krótkim okresie to jak będą się one zachowywać uzależnione jest w dużej mierze od sentymentu panującego na rynkach kapitałowych i piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Wzrosty na amerykańskiej giełdzie powstrzymane zostały startami w wysokości 2,3 mld USD zanotowanymi przez największego ubezpieczyciela instytucji finansowych MBIA. Pojawiło się nawet niebezpieczeństwo obniżenia ratingu tej firmy.

Źródło: Marcin Ciechoński, Andrzej Gondek, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.