Dolar nie lubi poniedziałków

Dolar nie lubi poniedziałków
Komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2015-08-31 (10:31)

Pomimo delikatnie jastrzębiej wypowiedzi Stanleya Fischera podczas sympozjum w Jackson Hole, dolar znajduje się pod lekką presją sprzedających. Najsłabsze o poranku są waluty z bloku surowcowego, zwłaszcza waluty antypodów.

Dzisiejsze spadki w Azji, zwłaszcza w Szanghaju ponownie rozbudzają niepokoje inwestorów. Na pewno nie pomogła również rewizja w dół prognoz co do wzrostu gospodarczego w Chinach przez bank Goldman Sachs. Jutro czeka nas ważny odczyt z Chin, indeks PMI dla przemysłu, konsensus zakłada publikację poniżej poziomu 50.0. Pogorszenie nastrojów dotyczących Chin wywiera dużą presję na dolarze australijskim oraz nowozelandzkim. Dane z Nowej Zelandii które poznaliśmy w nocy okazały się mieszane. Z jednej strony znacznie wzrosła ilość wydawanych pozwoleń na budowę domów, ale z drugiej bardzo wyraźnie spadł indeks zaufania biznesu ANZ (-29.1% wobec konsensusu -7.5%). W rezultacie, przeważyli sprzedający i to NZD jest najsłabszą walutą G10. Tracą również CAD i NOK z powodu odreagowania silnych wzrostów cen ropy, po tym jak Arabia Saudyjska ponownie najechała Jemen, a część inwestorów zdecydowała się zrealizować zyski na krótkich pozycjach.

Jeśli chodzi o dolara amerykańskiego, to mocno traci on na niepewności inwestorów co do decyzji Fed podczas wrześniowego posiedzenia. EUR oraz JPY są najmocniejszymi walutami G10, zyskują dzięki strategii carry trade, tak jak miało to miejsce w ubiegły poniedziałek. Obydwie te waluty są również traktowane jako bezpieczna przystań przy trudnej sytuacji w Chinach oraz niepewności co do decyzji Fed, dlatego taki stan rzeczy ma szansę na utrzymanie się w średnim terminie. Z powodu święta bankowego w Wielkiej Brytanii czeka nas raczej spokojna sesja, większa zmienność może wystąpić o 11.00 kiedy to poznamy odczyt inflacji CPI w strefie euro. GBP delikatnie się umacnia, Mark Carney podczas wypowiedzi w Jackson Hole wyraźnie próbował uspokoić inwestorów. Prezes Banku Anglii stwierdził, że sytuacja w Chinach nie powinna przełożyć się na gospodarkę Wielkiej Brytanii, a sytuacja co do podwyżek stóp, które utrzymywane są na rekordowo niskich poziomach, powinna zostać całkowicie wyjaśniona pod koniec roku. Szkoda, że ze strony Fed nie otrzymujemy podobnie przejrzystych sygnałów.

Jeśli chodzi o krajowe podwórko, złoty pozostaje relatywnie silny i osłabia się jedynie wobec USD. EURPLN kosztuje 4.225, CHFPLN 3.916, GBPLN traci najmocniej bo -0.23% i kosztuje 5.803, natomiast USDPLN do góry o 0.53% i kosztuje 3.770.

Źródło: Adam Puchalski, dział analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.