Nie można narzekać na brak działań ze strony Fedu

Nie można narzekać na brak działań ze strony Fedu
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-31 (09:26)

Wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja FOMC odnośnie stóp procentowych w USA. Rynki utrzymywały się w szerszych zakresach wahań do czasu komunikatu. Zgodnie z oczekiwaniami analityków doszło do kolejnego cięcia stóp procentowych.

Fed zdecydował się na bardziej agresywne posunięcie, obniżając główną stopę procentową do poziomu 3% i stopę dyskontową do poziomu 3,5%. Na pewno nie można narzekać na brak działań ze strony Fed. Nieco w ponad tydzień główna stopa procentowa została obniżona o 125pb! Priorytetem pozostaje pobudzenie gospodarki, której kondycja nie jest najlepsza. Fed zaniepokojony jest sytuacją na rynkach finansowych, trudniejszymi warunkami kredytowania, spowolnieniem na rynku nieruchomości a także brakiem stabilności rynku pracy. Wczorajsze dane pokazały, że wzrost gospodarczy w IV kwartale wyniósł zaledwie 0,6%, czyli mniej niż oczekiwania rynkowe na poziomie 1,2%. Komunikat FOMC spowodował falę wyprzedaży dolara wobec wyżej oprocentowanych walut. Indeks dolarowy tym samym powrócił w okolice minimów. Na decyzję optymistycznie zareagowały rynki akcji, kontynuując wzrosty.

Kolejne posiedzenie Fed odbędzie się pod koniec marca. Ostatnie działania Fed pokazały jednak, iż w razie pogarszających się warunków należy spodziewać się kontynuacji obecnej polityki monetarnej, na co wskazuje stosunek głosów 9-1 za wczorajszą obniżką. Jedynie Fisher głosował za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie. Takie stanowisko Fedu sprawia, że presja na walutę amerykańska będzie się utrzymywała. Decydujące w tej kwestii będą również piątkowe dane z rynku pracy.

EURPLN

Decyzją RPP w środę główna stopa procentowa została podniesiona o 25pb do poziomu 5,25%. Choć była to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku, złoty zareagował lekkim umocnieniem. W dalszym ciągu utrzymywany jest zakres wahań z początku tego tygodnia. Pomimo wczorajszej silnej wyprzedaży dolara na skutek kolejnej obniżki stóp procentowych oraz nieco lepszych nastrojów na giełdzie złoty umocnił się nieznacznie w okolice istotnego wsparcia na poziomie 3,60. . Tak wiele czynników sprzyjających PLN, w tym dane na temat wzrostu polskiej gospodarki o 6,5% w ubiegłym roku nie wywołały silniejszego ruchu na eurozłotym. W dalszym ciągu podtrzymujemy nasze zadnie, że większego ruchu możemy się spodziewać dopiero po wybiciu z zakresu 3,60-3,63

EURUSD

Eurodolar przetestował w dniu wczorajszym istotny opór wynikający ze zniesienia geometrycznego i kontynuował wzrosty. Nieco lepsze dane na temat raportu ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym na chwilę wsparły walutę amerykańską. Dolar znalazł się jednak znów pod presja na skutek decyzji FOMC o kolejnej obniżce stóp procentowych do poziomu 3,0%. Fed za wszelką cenę chce uchronić gospodarkę amerykańską przed recesją. Eurodolar wybił się górą z szerokiego zakresu wahań 1,44-1,49, co wskazuje na chęć kontynuacji wzrostów. Obecnie jesteśmy bardzo blisko istotnych opórów wynikających z maksimów z połowy stycznia tego roku oraz końca listopada zeszłego roku. Wzrosty hamuje również górna granica kanału wzrostowego na wykresie godzinowym. W dalszym ciągu preferowalibyśmy zakupy eurodolara na ruchach korekcyjnych.

GBPUSD

Silna presja utrzymująca się na dolara doprowadziła kurs GBPUSD w okolice istotnej strefy oporów. Wzrosty na tej parze zostały wyhamowane na poziomie 1,9955, gdzie znajduje się 41,4% zniesienia całości ostatnich spadków z poziomu 2,08. Funtdolar w ostatnim czasie jest bardzo zmienny i zawęża zakres swoich ruchów. Jako, że rejon 1,9960-2,01 wyznacza silną strefę oporu to wszelkie wzrosty GBPUSD w tamte okolice będą naszym zdaniem dobra okazja do sprzedaży tej pary. Obecnie jednak rejon 1,9820-40 można wykorzystać do zakupów z krótkim SL. Istotny opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach oraz 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.

USDJPY

Wczorajsza obniżka stóp procentowych w USA osłabiła dolara i doprowadziła kurs USDJPY ponownie w okolice silnego wsparcia na poziomie 106,00. Nieco lepsze nastroje na giełdzie a także zakupy bardziej ryzykownych aktywów dokonywane przez inwestorów przyczyniły się do ponownej słabości jena. Od początku tygodnia dolarjen utrzymuje zakres wahań pomiędzy wsparciem na poziomie 106 a strefą oporu 107,30-50. Analiza techniczna nie daje jasnych sygnałów, gdyż jak na razie znajdujemy się w zakresie wyznaczonym przez ramiona trójkąta.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.