Dzień z quasi-FOMC w kalendarium

Dzień z quasi-FOMC w kalendarium
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2015-08-07 (09:25)

Publikacja sierpniowych danych z rynku pracy USA w swojej istotności urosła do poziomu posiedzenia FOMC, gdyż dobre liczby będą traktowane jako zapowiedź wrześniowej podwyżki stóp procentowych. USD dalej ma potencjał do umocnienia, szczególnie jeśli rynek stopy procentowej da sygnał.

Do dzisiejszego raportu (14:30) rynek podchodzi z optymizmem, choć nie w pełni uwzględnionym w cenach. Za sobą mamy wzmianki z lipcowego posiedzenia FOMC, gdzie Fed wyczekuje „nieco poprawy” na rynku pracy, aby rozpocząć podwyżki stóp procentowych. Dennis Lockhart z Fed z Atlanty stwierdził w tym tygodniu, że poprzeczka jest zawieszona wysoko, by nie podnosić stóp we wrześniu. Wreszcie indeks ISM dla usług w lipcu wykazał najmocniejszy od 1997 r. wzrost subindeksu zatrudnienia.

Konsensus prognoz gromadzonych przez Bloomberga kształtuje się na poziomie 225 tys. przyrostu miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, jednak nieformalne nastawienie rynku walutowego ustawia poziom odniesienia koło 200 tys. Jeśli otrzymamy taką wartość lub wyższą, USD powinien zyskiwać. Inwestorzy utrzymują popyt na dolara, ale zauważalna jest pewna rezerwa, która zniknie, dopiero gdy dane dadzą potwierdzenie rychłej zmiany nastawienia Fed. Kluczowy będzie ruch w rentownościach amerykańskich obligacji skarbowych, gdyż to one w ostatnich dniach sterowały kursem dolara do euro i jena. A jeśli jesteśmy już przy rentownościach, dynamika płacy godzinowej również powinna pokazać pozytywną wartość (prog. 0,2 proc. m/m), by podtrzymać oczekiwania na odżycie presji inflacyjnej. Jeśli tutaj otrzymamy zawód, reakcja rynku może być równie brzydka, co tydzień temu przy publikacji indeksu kosztów zatrudnienia.

To może nie być łatwy handel na FX, jednak więcej wskazuje na przyjazny dolarowy rezultat. EUR/USD i USD/JPY mają do pokonania ważne bariery odpowiednio na 1,08 i 125, który złamanie przyspieszy ruchy kursów. Płynność jest na wakacyjnym poziomie, co będzie potęgować ruchy. Przed 14:30 kalendarium jest prawie psute, więc przed południem handel powinien pozostawać ospały. W trakcie sesji azjatyckiej otrzymaliśmy decyzję Banku Japonii, który zgodnie z oczekiwaniami utrzymał bez zmian wielkość programu skupu aktywów, co bez zaskoczenia miało nikły wpływ na USD/JPY. Równie przewidywalnie Fonterra obniżyła prognozy wypłat za skup mleka na sezon 2015/16 do 3,85 NZD/kg z 5,25 NZD/kg, co kiwi przyjęło że spokojem.

Czerwcowe dane o handlu zagranicznym Wielkiej Brytanii (10:30) niosą niskie ryzyka reakcji funta, który stara się odzyskać równowagę po wczorajszych rewelacjach Banku Anglii. Super Czwartek nie okazał się przyjazny dla GBP, gdyż tylko jeden członek MPC był za podwyżką stóp procentowych, co w porównaniu z rynkowymi oczekiwaniami na dwa (a nawet trzy) głosy było rozczarowaniem. Minutki osłabiają zaufanie inwestorów w podwyżki stóp procentowych przed końcem roku, jednak BoE jest drugim bankiem centralnym (po Fed) w przestrzeni G10, który będzie podnosił stopy procentowe, podczas gdy pozostała część pozostaje w łagodnym nastawieniu. W krótkim terminie funt pozostaje narażony na kontynuację realizacji zysków po ostatnim umocnieniu, ale ostatecznie powinien znaleźć kupujących. Szczególnie sprzedaż EUR/GBP powinna wyglądać obiecująco, biorąc pod uwagę fundamentalne podstawy deprecjacji euro w średnim i długim terminie.

Przyjęte przez polski Sejm poprawki do ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych uderzyły w złotego jako następstwo przeceny akcji banków na warszawskiej giełdzie. Z NFP na horyzoncie (jeśli dane będą dobre) krótkoterminowe perspektywy polskiej waluty nie wyglądają optymistycznie i EUR/PLN może być łatwiej niż wcześniej sądziliśmy wyrwać się ponad 4,20. Dalej oczekujemy droższego złotego w dłuższym horyzoncie, ale na razie może jeszcze nie być moment na podkupywanie polskiej waluty.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.