Stabilność na rynku walutowym

Stabilność na rynku walutowym
Rynki o poranku
Data dodania: 2015-07-21 (10:40)

Uspokojenie sytuacji związanej z Grecją spowodowało względnie stabilny początek tygodnia na rynku walutowym. W poniedziałek rząd w Atenach otrzymał od Unii Europejskiej pożyczkę pomostową w wysokości około 7 miliardów euro, tym samym mógł spłacić zobowiązania wobec Europejskiego Banku ...

... Centralnego (4,2 mld euro) oraz zaległe płatności z czerwca wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (około 2 mld euro). Uregulowanie zobowiązań wobec MFW sprawiło, że Grecja nie posiada już statusu państwa z zalegającymi płatnościami, co pozwoliło na chociaż minimalne odzyskanie reputacji na międzynarodowym rynku. Wczorajsze spłaty zobowiązań wskazują na normalizacje sytuacji finansowej w Grecji, jednak w dalszym ciągu pozostaje ona daleka od stabilizacji. Mimo otwarcia greckich banków, kontrole kapitałowe, w postaci limitów wypłat z bankomatów oraz ograniczenia transferu środków do zagranicznych instytucji finansowych, zostały utrzymane, natomiast giełda w Atenach przez cały czas pozostaje zamknięta.

W dalszym ciągu najwięcej kontrowersji w procesie negocjacji kolejnego pakietu pomocowego dla Grecji wzbudza redukcja zadłużenia. Proces za którym od początku opowiada się Międzynarodowy Fundusz Walutowy, budzi sprzeciw przede wszystkim ze strony przedstawicieli niemieckiego rządu, dla których takie rozwiązanie jest niedopuszczalne i według ich opinii Grecja musi poradzić sobie z obecnym poziomem zadłużenia, bez jego redukcji.

Od początku tygodnia na rynku walutowym dominuję dolar, który jest zdecydowanie najsilniejszą walutą w koszyku G10. Zbliżamy się wielkimi krokami do września, czyli według rynku, najbardziej prawdopodobnego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym sentyment inwestorów do dolara pozostaje wzrostowy. Uspokojenie sytuacji z Grecją spowodowało powrót kapitału na polski rynek, który może być zaobserwowany w umocnieniu naszej waluty na przestrzeni ostatnich 10 dni. Para EURPLN spadła z okolic poziomów 4,24 do 4,12 obserwowanego obecnie, natomiast CHFPLN z 4,06 do 3,94. Kupowane są również polskie obligacje rządowe, co widać w spadku rentowności z poziomu 3,39% na początku lipca do 2,88% obecnie.

Na europejskich parkietach giełdowych w dalszym ciągu panują optymistyczne nastroje, a inwestorzy odrabiają wcześniejsze straty spowodowane zawirowaniami związanymi z Grecją. Niemiecki indeks DAX w ciągu ostatnich 10 dni zyskał już około 10% i jego obecna wartość to 11738 punktów. Jeszcze większe zyski odnotowują indeksy z krajów południa Europy. Hiszpański indeks giełdowy IBEX zyskał na przestrzeni ostatnich 10 dni zyskał około 11,5%, portugalski PSI20 około 11,7%, natomiast rekordzistą jest włoski FTSE MIB, który zyskał ponad 14%.

Dzisiejszy dzień nie powinien przynieść większej zmienności pod względem publikacji danych makroekonomicznych, gdyż w kalendarzu znajduje się jedynie publikacja informacji o zadłużeniu sektora publicznego netto w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Robert Pietrzak, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.