Rynek stawia na pozytywny scenariusz?

Rynek stawia na pozytywny scenariusz?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2015-07-08 (12:19)

Grecja: Wczorajszy szczyt przywódców państw strefy euro nie wniósł wiele, bo strona grecka nie przedstawiła oficjalnie nowych propozycji w kwestii reform. Zdecydowano o zwołaniu kolejnego szczytu, tym razem rzeczywiście ostatniej szansy w niedzielę.

Spotkanie zacznie się od szczytu państw strefy euro rano, a później obrady będą w szerszym gronie – wszystkich państw Unii Europejskiej. W sobotę obradować będzie Eurogrupa, która ma zając się nowymi propozycjami Greków – ci maja je podesłać do czwartku, a najpóźniej do piątku rano (godz. 8:30). Wierzyciele oczekują, że będą to propozycje będące podstawą do wypracowania kolejnego, kilkuletniego programu pomocowego (w ramach trzeciego już bailoutu), w którym główną rolę może odgrywać finansowanie z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM). Z racji tego, że procedura uruchamiania środków z ESM może nieco potrwać, niewykluczone będzie finansowanie pomostowe – po to, aby zrealizować bieżące płatności Greków.

Grecja: Niemcy nie mówią „stanowczo nie” w kwestii ewentualnej redukcji długu Grecji w przyszłości. Angela Merkel podkreśliła jednak, że niedzielny szczyt będzie rzeczywiście spotkaniem ostatniej szansy. Szef Komisji Europejskiej J.C.Juncker dał do zrozumienia, że jest gotowy realizować negatywny scenariusz

Grecja: Europejski Bank Centralny ma podjąć dzisiaj kolejną decyzję ws. limitów ratunkowych dla greckich banków w ramach ELA. Najpewniej zostanie ona utrzymana na poziomie około 89 mld EUR, a ECB może zasygnalizować dalsze zaostrzenie warunków zabezpieczeń. Nieoficjalnie mówi się, że greckim bankom środków może wystarczyć do niedzieli – przypomnijmy, że Grecy mogą wypłacać z bankomatów do 60 EUR dziennie, z czego skwapliwie korzystają – mimo, że sami banki są nadal zamknięte

Grecja: Przemawiając w Parlamencie Europejskim premier Grecji dał do zrozumienia, że nowe greckie propozycje nie obciążą europejskich podatników. Powtórzył, że będą one zawierać propozycje dyskusji nt. redukcji zadłużenia.

Naszym zdaniem: Europejscy politycy postawili wczoraj sprawę jasno – niedziela jest ostatecznym terminem do wypracowania kompromisowego rozwiązania. Później będziemy już tylko rozmawiać o uporządkowanym bankructwie Grecji i ewentualnym wyjściu ze strefy euro – jeżeli grecka strona się na to zdecyduje. Problem w tym, że ostatecznie proces ten może przebiegać dość chaotycznie i to już od poniedziałku, który może okazać się sądnym dniem dla greckich banków. Uważamy, że ECB już szykuje grunt pod ograniczenie ELA, poprzez zaostrzanie warunków w zakresie zabezpieczeń, jakie Bank Grecji powinien przedstawić.

Biorąc jednak pod uwagę spekulacje, jakie pojawiały się wczoraj – jakoby greckie władze miały przedstawić wierzycielom program reform dość zbliżony do tego, jaki społeczeństwo odrzuciło w ostatnim referendum – nie można wykluczyć sytuacji w której obie strony wypracują kompromisowe rozwiązanie. Na dłuższą metę nie będzie ono jednak wiarygodne, jeżeli nie będą mu towarzyszyć plany przeprowadzenia poważnej dyskusji nt. redukcji greckiego zadłużenia w najbliższych miesiącach (pytanie tylko, jaką przybierze ono formę).

Wygląda na to, że rynki będą próbować rozegrać pozytywny scenariusz, co już widać od wczorajszego wieczora. Kluczowe informacje na które warto będzie zwracać uwagę to: dzisiejszy komunikat po spotkaniu ECB w ramach ELA i przecieki ws. sytuacji greckich banków, a także plotki nt. szczegółów greckiego programu pomocowego, który najpewniej zostanie przesłany do czwartku.

DOLAR (USD)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przestrzegł FED przed wczesną podwyżką stóp procentowych i zasugerował jej przesunięcie na przyszły rok. Pisze o tym dzisiejszy Wall Street Journal w poniższym artykule: http://www.wsj.com/articles/SB12204705985553474620604581093873304123678

Dzisiaj o godz. 20:00 opublikowane zostaną zapiski z ostatniego posiedzenia FED w czerwcu

Naszym zdaniem: Rynkowe oczekiwania dotyczące terminu pierwszej podwyżki stóp już przesunęły się z grudnia na styczeń, a jeszcze większe prawdopodobieństwo (69 proc.) przypisywane jest na marzec 2016 r. Można to wiązać z ostatnim dobrymi, ale jednak tylko „przeciętnymi” danymi makro, a także sytuacją w Grecji i Chinach, która podbija globalne ryzyko. Zobaczymy, jaki będzie dzisiaj wydźwięk zapisków z posiedzenia FED, ale wydaje się, że dyskusja pokaże, że członkowie tego gremium pozostają wyważeni i będą musieli mieć na stole mocne argumenty, aby zdecydować się na zacieśnienie polityki. Innymi słowy – zapiski nie odwrócą oczekiwań rynku idących w 2016 r.

Jeżeli kontekst FED zestawimy z potencjalnymi spekulacjami, że Grecja jednak na „ostatniej prostej” zawrze porozumienie z wierzycielami w niedzielę, to obserwowane dzisiaj osłabienie się USD nie jest dużym zaskoczeniem.

Na tygodniowym wykresie BOSSA USD widać, że opór przy 82,16-19 pkt. (szczyty z maja) nie został nawet przetestowany, ale jego znaczenie wzrosło. Rejon mocnych wsparć to 80,60-90 pkt. Jeżeli zostałyby złamane, to byłby to mocny sygnał do zrewidowania oczekiwań odnośnie wzrostów dolara w najbliższych tygodniach.

Na wykresie EUR/USD mocnym sygnałem jest wczorajszy powrót powyżej złamanego wsparcia na 1,0954, które na powrót spełnia swoją rolę. Mocny opór to okolice 1,1060. Niemniej kluczowy jest dopiero rejon 1,1090-1,1120. Jego złamanie byłoby mocnym sygnałem do zmiany trendu – przebiega tam linia spadkowa od szczytu z 22 czerwca. Dodatkowe wsparcia powyżej 1,0954 to rejon 1,10970-1,0990.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.
Jak skutecznie analizować rynek kapitałowy

Jak skutecznie analizować rynek kapitałowy

2024-11-11 Poradnik inwestora
Analiza rynku kapitałowego to kluczowy element inwestycji, który pozwala na podejmowanie świadomych decyzji finansowych. Zrozumienie jego dynamiki jest niezbędne dla każdego inwestora, niezależnie od poziomu zaawansowania. W artykule omówimy najważniejsze metody analizy, które pomogą Ci lepiej pojąć rynek.
Initial Coin Offering

Initial Coin Offering

2024-11-11 Poradnik inwestora
Technologia blockchain na przestrzeni ubiegłych kilku lat zyskała ogromną popularność. Gromadzenie informacji zaszytych w rozrastającą się architekturę bloków modyfikowalnych jednostronnie znajduje swoje zastosowanie m.in. w smart contracts, w służbie zdrowia, logistyce, a przede wszystkim przy kreacji kryptowalut. Spółki wykorzystują też blockchain jako metodę gromadzenia kapitału. Jak działa Initial Coin Offering i czy jest ono uregulowane przez prawo?
Euforia „potrampowa”

Euforia „potrampowa”

2024-11-08 Komentarz tygodniowy Oanda TMS Brokers
Donald Trump wyraźnie wygrał wybory prezydenckie w USA. Tym samym za nieco ponad 2 miesiące obejmie urząd 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rynki zareagowały optymistycznie, wiążąc nadzieje, że polityka gospodarcza Republikanina da kolejny bodziec do wzrostu. Trochę inwestorzy zapomnieli o zagrożeniach. Wall Street wyznaczyła nowy rekord, co stanowi symboliczne wydarzenie na rynkach. Jak długo ten optymizm się utrzyma?
Relacja na linii Fed - Trump na nowo wraca

Relacja na linii Fed - Trump na nowo wraca

2024-11-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś decydować będzie Fed. Posiedzenie ze względu na wybory w USA zostały przełożone o jeden dzień. W krótkim terminie Rezerwa Federalna nie zmieni prawdopodobnie swojego obranego już wcześniej kursu i dokona dziś obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Fed niemal w pełni wykonał swoją misję. Inflacja mocno zbliżyła się do celu co spowodowało, że uwaga amerykańskiej instytucji przeniosła się na rynek pracy.