Inwestorzy tracą cierpliwość w temacie Grecji

Inwestorzy tracą cierpliwość w temacie Grecji
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2015-07-07 (11:40)

Grecja: Nowym ministrem finansów został wczoraj Euclid Tsakalotos – dotychczasowy szef grupy negocjatorów z wierzycielami. Europejski Bank Centralny nie zwiększył limitów w ramach linii ratunkowej (ELA), która pośrednio finansuje greckie banki.

Zaostrzył jednak kryteria potencjalnych zabezpieczeń, jakie będą musieli przedstawić Grecy, co zmniejsza prawdopodobieństwo jego podniesienia w przyszłości. Kolejna decyzja ECB już w środę. Tymczasem agencja Reuters podała powołując się na źródła, że greckie banki mogą być zamknięte jeszcze przez co najmniej tydzień

Grecja: Po spotkaniu Merkel-Hollande zapewniono o woli kontynuowania rozmów z Grecją, jednak to greckie władze powinny teraz przedstawić poważne propozycje. Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że na razie nie zostały spełnione wymagania konieczne do rozpoczęcia negocjacji o konkretnym wsparciu ze strony ESM (Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego) – w zeszłym tygodniu grecka strona wspominała, że trzeci bailout mógłby być oparty właśnie o finansowanie z ESM. Francuski minister finansów (Michel Sapin) powiedział, że Paryż mógłby poprzeć starania Grecji dotyczące umorzenia długu, jeżeli Ateny przedstawią wiarygodne propozycje reform będące podstawą do trzeciego bailoutu

Grecja: O godz. 13:00 rozpocznie się spotkanie Eurogrupy – ministrów finansów państw strefy euro. Grecy zapowiedzieli, że wcześniej przedstawią nowe propozycje porozumienia z wierzycielami. Grecka prasa podaje, że premier Tsipras miał powiedzieć na wczorajszym szczycie liderów partii z udziałem prezydenta Grecji, że zaproponuje porozumienie oparte o większość propozycji przedstawionych wcześniej przez Komisję Europejską, ale i też poprosi o więcej czasu na wprowadzenie ewentualnych postulatów

Grecja: O godz. 18:00 rozpocznie się szczyt przywódców państw strefy euro poświęcony Grecji

Grecja: Według prasy powołującej się na nieoficjalne źródła z Brukseli, aż 16 na 18 krajów strefy euro nie miałoby nic przeciwko scenariuszowi wyjścia Grecji ze strefy euro



Naszym zdaniem: Rynek zaczyna się obawiać, że polityczna wola nie wystarczy (mimo coraz większych nacisków ze strony USA na europejskich polityków) i dzisiejsze spotkania Eurogrupy, a także późniejszy szczyt przywódców państw strefy euro, nie przyniosą przełomu. Wydaje się, że Grecy powtórzą propozycje przedstawiane już w zeszłym tygodniu. Wtedy wierzyciele podeszli do nich chłodno, zaznaczając, że wolą zaczekać na wyniki referendum. Przypomnijmy, że Tsipras chciałby umorzenia części długu, finansowania trzeciego bailoutu przez ESM, a w szczegółach: utrzymania preferencyjnego VAT na wyspach, a także dłuższego czasu na implementację reformy emerytalnej.

Mimo fiaska rozmów wydaje się, że droga do Grexit-u jest jeszcze daleka. Niewykluczone, że wtedy europejscy politycy podjęliby próbę rozmowy z Grekami nt. uporządkowanego bankructwa, ale przy założeniu utrzymania w strefie euro. To oczywiście mogą zmienić potencjalne problemy greckich banków i postawa ECB, który zdaje się, że będzie próbował ograniczać finansowanie poprzez ELA.

Tak czy inaczej – rynek zaczyna tracić cierpliwość. W dół idzie euro, zyskują dzisiaj dolar i japoński jen. To scenariusz potwierdzający wzrost globalnego ryzyka.

Układ techniczny koszyka BOSSA EUR zaczyna wyglądać negatywnie. Wybicie wsparcia przy 111 pkt. potwierdzi wskazania na spadki.

Na wykresie EUR/USD widać, że kluczowa staje się obrona wsparcia przy 1,0954. Rośnie jednak prawdopodobieństwo złamania tego poziomu, co może skutkować ruchem w stronę 1,0820-60, czyli minimów z ostatniej dekady maja. Opór to teraz rejon 1,1030-50.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.