Przed Grecją najważniejszy weekend

Przed Grecją najważniejszy weekend
Rynki po południu
Data dodania: 2015-06-26 (17:17)

Grekom nie pozostaje zbyt wiele czasu na osiągnięcie porozumienia z wierzycielami. Odrzucanie pojawiających się propozycji reform przez przedstawicieli tego państwa doprowadziło do sytuacji w której podczas nadchodzącego weekendu, w trakcie którego odbędzie się kolejne spotkanie na szczycie Eurogrupy, osiągnięcie kompromisu jest niezbędne dla Grecji.

Przypomnijmy, że do końca czerwca upływa termin spłaty 1,6 mld euro do MFW oraz w tym samym terminie kończy się również przedłużenie programu pomocowego, który może zasilić Grecję w dodatkowe środki o wartości 7,2 mld euro. Zatem jeżeli podczas weekendu nie uda się osiągnąć porozumienia to Grecja nie otrzyma dodatkowych środków wynikających jak i również nie spłaci zobowiązań do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Przedstawiciele greckiego rządu utrzymują twarde stanowisko negocjacyjne wykluczające możliwość przeprowadzenia znacznych redukcji w wysokościach emerytur oraz pensji budżetowych, które z kolei stanowią główny punkt programu proponowanego przez Grecję. Obecnie szacuje się, że emerytury wraz z pensjami pochłaniają około 75% wydatków tamtejszego wzrostu, co w skali Europy jest rekordowym poziomem. Według przedstawicieli greckiego rządu sposobem uzyskanie niezbędnych środków poprzez reformy ma być podwyżka podatków jednak Grecja i tak już jest bardzo wysoko opodatkowanym państwem w którym kolejna podwyżka obciążeń mogłaby przyczynić się do obniżenia przyszłego wzrostu gospodarczego. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiada się Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który pragnie widzieć reformy w postaci ograniczenia wydatków socjalnych aniżeli wprowadzania większych obciążeń podatkowych mogących w przyszłości odpowiadać za kolejne problemy.

Spłata zobowiązań do Międzynarodowego Funduszu Walutowego to niejedyny problem Grecji, a dodatkowo niewywiązanie się ze spłaty nie oznaczałoby tak krytycznych dla Grecji skutków jak nieuregulowanie zobowiązań zapadających w kolejnych tygodniach. W lipcu to południowe państwo musi spłacić około 3,5 mld euro do Europejskiego Banku Centralnego, który przez cały czas poprzez awaryjne wsparcie płynności (ELA) wstrzykuje niezbędne środki do greckiego systemu bankowego chroniąc go przed bankructwem. Zatem jeżeli zobowiązania w stosunku do EBC zostałyby nieuregulowane to program ELA mógłby zostać zastopowany i tym samym mogłoby to doprowadzić do potężnego kryzysu i niewypłacalności greckich banków.

Wspominane wcześniej nieustępliwe stanowisko greckich przedstawicieli w negocjacjach może być grą na zwłokę, która jednak jednocześnie może doprowadzić do negatywnego zakończenia trwających rozmów i dalszych, dużo poważniejszych problemów Grecji. Według najnowszych informacji propozycja wystosowana przez wierzycieli w postaci przedłużenia programu pomocowego na kolejne 5 miesięcy została kategorycznie przez Greków odrzucona, a pojawiające się opinie uczestników negocjacji mówią wręcz o cofaniu się w procesie negocjacyjnym oraz zaznaczają, że rozmowy nie idą w dobrym kierunku.

Zatem nadchodzący weekend, podczas którego prawdopodobnie poznamy już bardziej wiążące decyzje, może okazać się kluczowy dla przyszłego rozwoju greckiej tragedii.

Odchodząc od najpopularniejszego tematu ostatnich tygodni warto zwrócić uwagę na silnie zyskującego dolara, który w dniu dzisiejszym umacnia się w stosunku do pozostałych walut. Jego siła wynika z kilku łączących się czynników. Po pierwsze jesteśmy świadkami spadku cen surowców, które znalazły się pod presją wraz z pojawieniem się znacznej korekty na chińskich giełdach. Drugi czynnik to wyprzedaż 10 letnich amerykańskich obligacji, których rentowność spada po osiągnięciu najwyższych poziomów od ostatnich dwóch tygodni. Trzecim i ostatnim czynnikiem jest Grecja i pojawiająca się awersja do ryzyka kierująca kapitał w stronę amerykańskiej waluty. Dodatkowo w ostatnim czasie przedstawiciele Rezerwy Federalnej zwrócili uwagę na ryzyko związane z Grecją zatem jeżeli trwające negocjacje zakończą się sukcesem to może to być kolejny argument dla Rezerwy Federalnej przemawiający za rozpoczęciem cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

Inwestorzy na europejskich giełdach zdają się pozytywnie odbierać wynik toczących rozmów, gdyż najważniejsze indeksy giełdowe kończą sesje na plusie, a największe wzrostu notuję grecki indeks ATHEX. Niestety inwestorzy na warszawskim parkiecie zaliczają bardzo słabą sesję, a spadki w wysokości 0,89% na indeksie WIG20 są najwyższe w całej Europie. Dzisiejszym liderem spadków była spółka PGNiG, która straciła prawie 5% i w największym stopniu przyczyniła się do słabego wyniku indeksu blue chipów.

Źródło: Robert Pietrzak, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Święto Dziękczynienia w USA!

Święto Dziękczynienia w USA!

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.